Přestože se u nás za poslední roky tento trend poměrně rozšířil, jeho případné zařazení do stravovacího režimu stále vyvolává spoustu otázek. Na první pohled to vypadá lákavě – většinu času budete v jídelníčku sekat latinu a pak si např. jednou za týden můžete po celý den libovolně hřešit. Není to ale tak jednoduché. Cheat day je v oblasti stravování problematickým faktorem. Pro koho je cheat day vhodnější? Kdo by se mu měl spíše vyhýbat a stojí to vůbec za to?
Cheat day a psychika
Při dodržování určitých stravovacích pravidel je psychika velmi důležitá. Proto pokud se dostanete do fáze, kdy už máte vašeho stravovacího režimu plné zuby nebo máte těžké období a potřebujete povolit uzdu, může vám takový jediný hřešící den docela pomoci. Objeví-li se u vás například podrážděnost, otrávenost a psychický propad, takový den vám může mysl uvolnit, uklidnit se a podpořit další snažení. Má to však svá rizika. Psychicky si můžete také uškodit. Zejména se mohou dostavit výčitky svědomí, případně se kvůli takovému dni ocitnete v pokušení s veškerou dosavadní snahou praštit. Chuť je zkrátka „malá mrška“. Cheat day je obecně rizikový také pro osoby, které mají problém s motivací. Riziko vypadnutí z režimu je také o to větší, pokud máte svůj nastavený režim moc přísný, snažíte se být perfektní nebo máte příliš nízko nastavený kalorický příjem.
Cheat day a metabolismus
Každý, kdo slyšel o cheat day, má jistě povědomí o jeho základní myšlence – tou je nakopnutí metabolismu. Přišli s tím profesionální sportovci kvůli doplnění energie, nastartování metabolismu i zlepšení morálky. Pokud ale nepatříte mezi tuto skupinu sportovců, kteří mají nad sebou kontrolu, a vezmete to za špatný konec, může to dopadnout tak, že vám z tohoto „úletu“ bude zle. Pokud se budete na cheat day až moc těšit a plánovat si, co všechno si v daný den dopřejete, hrozí, že se nesmyslně přejíte a přeplácáte, což může skončit trávicími potížemi (nadýmání, bolesti břicha, průjem apod.). O to těžší pak bude také návrat ke stanovenému režimu bez výčitek. Opět tedy platí, že pokud máte příliš přísně nastavený režim, je riziko těchto negativních dopadů mnohem vyšší.
Cheat day a doplnění glykogenu
Sportovci si cheat day zavedli také z důvodu doplnění glykogenu do svalů, který jim z důvodu přísné diety začal chybět. Jednoduše řečeno, glykogen je zásobní polysacharid a při namáhavé činnosti se ve svalech mění na zdroj energie pro svaly. Pokud tedy dlouhodobě konzumujete málo sacharidů, časem se zásoby glykogenu vyčerpají a vy tak pocítíte úbytek energie a snížení výkonu. Zařazením cheat day tak doplníte sacharidy (protože cheat day je hlavně o sacharidech) a výkon tak můžete opět zlepšit. I zde ovšem najdete rizika. Například když to se sacharidy při cheat day opravdu přeženete, hrozí vám zadržování vody. Tělo přijme najednou příliš sacharidů, na které není zvyklé a vy se pak můžete cítit otekle. Samozřejmě, že když se poté vrátíte do zajetých kolejí, potíže přestanou. Otázkou je, jestli vám to za to stojí.
Jak moc chcete podvádět sami sebe?
Cheat day doslova znamená „podváděcí den“. V první řadě je tedy důležité srovnat si v hlavě všechna pro a proti. Pokud nemáte svůj běžný stravovací režim příliš přísný a svůj cheat day si v určité míře užijete bez výčitek, může vám to pomoci. Pokud vás ale po takovém dni mají přepadat výčitky, není vhodné s tím začínat. Myslete především na vyváženost. Možná vám bude vyhovovat spíše varianta dát si občas méně vhodné jídlo v menším množství než nárazově ve velkém. Obecně se dá říct, že pro nikoho z dlouhodobého (a především zdravotního) hlediska není moudré postavit si jídelníček moc přísně a rovnou počítat s jedním hřešícím dnem v pravidelném intervalu. Nejen, že své tělo takto budete neustále zatěžovat stravovacími výkyvy. Také hrozí, že váš život bude pak jen o vyhlížení dalšího cheat day, a to hned od chvíle, kdy vám jeden skončí. Smyslem pro vás poté bude jen vidina hřešení, nikoli snaha o zdravé zhubnutí nebo zdravé udržení váhy. Rovněž se vám může stát, že se budete chtít výčitek zbavit, a tak si následující den o to více zpřísníte. Například vynecháte celé jedno či dvě jídla. I to je důkaz špatného nakládání s myšlenkou cheat day. Pokud jste to s hřešením přehnali, už to neřešte. Hoďte to za hlavu, už se stalo a vy jedete dál. Buďte ve svých snahách konzistentní, nepanikařte při jednom klopýtnutí a nemyslete hned na zahození veškerého dosavadního snažení.
A co cheat meal?
A pokud máte rádi zdravou vyváženou stravu a držíte se jí, ale čas od času se objeví příležitost dát si něco hříšného (například při oslavě, grilování, slavnostní večeři nebo na rande), pak se ničeho nebojte a jděte do toho. Stejně jako nezhubnete po jednom salátu, nepřiberete pro jednom „nezdravém“ jídle. Pokud je váš jídelníček trvale nastaven vyváženě a smysluplně, užijte si při dané příležitosti pochoutku naplno, s chutí a nic neřešte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál