Cheat day, den, ve kterém můžete sníst úplně cokoliv a vystoupit tak ze své zajeté rutiny zdravého životního stylu nebo redukční diety. Názory na tento „podváděcí“ den se různí. Co to je to cheat day, kdy a jak často ho případně zařazovat a opravdu má své opodstatnění?
Cheat day je den, kdy si můžete dovolit trochu odbočit od své běžné stravy (hubnoucího režimu) a dopřát si oblíbená jídla, která byste běžně omezovali. Je to jakýsi oddechový časový úsek, kdy není potřeba počítat každou kalorii. Někteří pojímají cheat day jako den, kdy je dovoleno skutečně vše. To ale, popravdě řečeno, není úplně ideální přístup. V ideálním případě se snažte dopřát si více kalorií než obvykle, ale nikoliv převážně skrze junk food a jiné průmyslově zpracované potraviny. Možná, než cheat day by stál za zvážení cheat meal – občasné zařazení „nezdravého“ pokrmu. Tento drobný „úlet“ ve vašem jídelníčku je rozhodně lepší, než celý den plný pojídání pizzy a zmrzliny.
Kdy a jak často „podvádět“?
Jistě vás napadne plno otázek: kdy je cheat day na místě? Jak často ho zařazovat? Cheat day rozhodně není jednotný recept vhodný pro všechny a za všech okolností. Jde spíš o individuální volbu, která by měla být „upečená“ na míru vašim cílům a stravovacím návykům. Není rozhodně pro osoby, které se rozhodly zatočit se svou nadváhou a jsou teprve na počátku svého procesu. Je vhodný pro osoby, které již cvičí delší dobu a ve cvičení a stravování již mají nastavený systém a zároveň potřebují drobnou pauzu v tomto „stereotypu“. V opačném případě by se z cheat day mohl stát cheat week, nebo dokonce cheat life. Může to být jednou týdně, nebo můžete zvolit jiný interval, například jednou za dva týdny.
Proč, s kým a (za)kolik?
Klíčovou otázkou je, proč zařazovat cheat day do svého jídelníčku? Tato odchylka od vašich nastavených pravidel může sloužit jako motivace a pomůže vám vytrvat ve vašem úsilí i do budoucna. Sebelepší stravovací a cvičební plán je totiž k ničemu, pokud ho nejste schopni dlouhodobě udržet. Občasné narušení stereotypu je důležité a můžete tím předejít možnému vyhoření z přílišného omezování. Cheat day zároveň může stimulovat metabolismus a dodat vám psychický odpočinek. Může napomoci obnovení glykogenu, což je energie uložená ve svalových buňkách. Může být i společenskou záležitostí – posezení s přáteli, nebo rodinou u výborné večeře. Cheat day ale rozhodně není záminka k nezodpovědnému přejídání se. Je důležité držet se rozumných mezí. Přemýšlejte o kvalitě a množství potravin. Vyzkoušejte vyvážený přístup, který zahrnuje nejen sladkosti a nezdravá jídla, ale i vyvážené množství bílkovin, tuků a sacharidů. Můžete si dopřát oblíbené pokrmy, ale s rozumem.
Cheat day: ano, nebo ne?
Jde o skutečně rozporuplné téma. Lidé, které by někteří označili za „fitness fanatiky“, cheat day odmítají a drží si vyváženou stravu celoročně. Nevidí důvod, proč do sebe dostávat nezdravé potraviny. Počet kalorií přizpůsobují aktuálnímu pocitu a tréninkům. Pokud si ale dají např. zmrzlinu, nebo pizzu v restauraci, tak si z toho nedělají velkou hlavu. Ví, že se to vzhledem ke svému režimu mohou dovolit. Pro „běžného“ cvičícího člověka je ale cheat day pochopitelný. Ale i v tomto případě platí, že se nic nesmí přehánět. Rozhodně je lepší jednou za čas zařadit nezdravé jídlo, než držet extrémní režim a diety, u kterých nelze dlouhodobě vydržet. Cheat day představuje odměnu za vykonané úsilí. A odměnu si zaslouží každý z nás!
Zdroje: healthline.com, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
Spalovače tuků, stálice regálů v obchodech s doplňky stravy, často přitahují pozornost sportovců a těch, kdo chtějí snížit svou tělesnou hmotnost. Přestože nabízí potenciální výhody, je důležité lépe porozumět...
Čtěte dál