Možná vás napadne, obzvláště pak ženy, proč kvůli lepší postavě začínat s bojovými sporty. Nechcete přeci odcházet domů s monokly, nebo někoho sami bít. Po dočtení tohoto článku budete pravděpodobně překvapeni, kolik benefitů přinášejí bojové sporty nejen po fyzické, ale také psychické stránce. A modřin se nebojte, záleží čistě na vás, jak na plno se do toho obujete.
Aikido nebo box?
Jelikož jsem se věnoval bojovým sportům na závodní úrovni po celou řadu let, tak vám mohu z vlastní zkušenosti popsat jejich přínosy. Není jich zrovna málo. Začneme nejprve tím, co to jsou bojové sporty. Mezi ně bych zařadil především neznámější trojici MMA, box a thajský box/kick-box v různých podobách. Tyto sporty jsou spojeny se soutěžním bojem a s cílem porazit protivníka. Tím se odlišují od různých bojových umění, která mohou být více či méně kontaktní. Příkladem lze uvést aikido, karate, kung-fu a další. Bojová umění se zaměřují nejen na fyzický, ale také mentální rozvoj a disciplínu. Často však nemají soutěžní povahu. Jako třetí typ lze uvést různé sebeobranné systémy, např. Krav Maga ad.
Těžko na cvičišti…
Všechny výše uvedené aktivity jsou spojeny s fyzickou námahou. Bojové sporty vám ale dle mého názoru dají nejvíce: dobrá kondice, postava plus schopnost se lépe bránit. To vše se odráží na lepším sebevědomí, které je také velmi důležité. Co si však z jiných umění ani některých sebeobran neodnesete, ač to může znít podivně, je rána (nejen) do hlavy. Tehdy zjistíte, jak reagujete, pokud vás někdo udeří, pokud jste pod tlakem a jste nuceni se bránit. Samozřejmě, vaše reakce v reálné situaci mohou být jiné, ale i tréninkový boj napoví hodně o vaší osobnosti. V tom vidím přidanou hodnotu k fyzické kondici. Stejně tak neznám nikoho, kdo spolu se mnou chodil pravidelně na tréninky kick-boxu a jeho postava a fyzička se nezměnily k lepšímu, stejně jako již zmíněné sebevědomí. To vše jde ruku v ruce. Ženy se ale rozhodně nemusí bát násilí, ani toho, že by musely zápasit v ringu. Záleží čistě na vás, jestli chcete trénovat pouze kondičně, bez výraznějšího kontaktu a třeba časem i změníte názor a rozhodnete si nabyté zkušenosti vyzkoušet „na ostro“ v zápase. Rozumný trenér vás ale do ničeho nebude nutit.
Bojové sporty nebo fitko?
Věřte mi, že první trénink, ať již se rozhodnete pro cokoliv, bude náročný a je dost možné, že vás budou bolet svaly, o kterých jste dosud nevěděli, že je máte. Jakmile ale tento prvotní šok překonáte, postupem času si v trénincích najdete zalíbení. Málokdo by věřil, jak náročné mohou být dvě minuty v ringu, při kterých se snažíte strefit soupeře a sami pochytat co nejméně ran. To samé platí v případě boxování a kopání do pytle. Většina tréninků bojových sportů je kombinací kardia o vysoké intenzitě spolu se silovým tréninkem. Příkladem může být kruhový trénink s použitím činek, TRX, kettlebellů a dalších pomůcek. Já osobně právě tuto kombinaci pouvažuji za ideální pro formování nejen postavy, ale je to i skvělá forma relaxu po náročném pracovním dni. Tréninky, při kterých si sáhnete na samé dno, vás posouvají nejen fyzicky, ale také mentálně. Zjistíte, že zvládnete mnohem více, než jste si mysleli. Překonání sebe sama vás posune mnohem dál než cokoliv jiného. Samozřejmě že i ve fitku se dá vypustit duši, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že i trénovaní jedinci odcházeli z prvních tréninků kick-boxu úplně „vyšťavení“. Je to dáno tím, že jde o dva úplně odlišené sporty a tím bych rozhodně ani jeden z nich nezatracoval. Pouze v bojových sportech vidím větší přidanou hodnotu oproti posilovně.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí
Objevte nejnovější trendy ve fitness světě. Od dynamických lekcí jako je Les Mills po silové tréninky jako je BodyPump. Prozradíme vám, jak se cvičí nejpopulárnější lekce dneška a jak vám mohou pomoci...
Čtěte dál