Oblíbený komerční ořechový krém má doma většina českých domácností. Vzbuzuje ale mnoho otázek ohledně vysokého obsahu cukru, palmového oleje a rovněž se řeší jeho negativní dopad na životní prostředí. Proto mnoho z nás hledá zdraví i přírodě šetrnější alternativu – kvalitní ořechový krém se zdraví prospěšnými tuky a minimem cukru a aditiv.
Jak vlastně vznikly oblíbené sladké krémy?
Historie sladkých krémů sahá do 18. století, kdy dali světu cukráři z Turína čokoládovou pastu Gianduja, protože nastaly problémy s dovozem kakaa. Čokoláda v ní byla smíchaná s lískovými oříšky, aby se snížilo množství potřebné suroviny. Cukrář Pietro Ferrero pak tento recept vylepšil tak, že vznikl Giandujot, krájecí forma na bázi lískových oříšků, kakaa a cukru. Ta se dávala na chléb as díky vlnám horka změnila na tekutou alternativu, kterou známe dnes.
Použití v kuchyni není jen namazání na chleba
Ať už rádi jíte čokoládové krémy jen tak lžičkou nebo je mažete na chleba, není to jediný způsob, jak je používat. Můžete jimi natřít koláčové korpusy, přidat je do domácí zmrzliny, zamíchat do piškotových těst, dortových krémů, domácích lanýžů nebo si z nich vyrobit horkou čokoládu. Chuťově se nemusíte omezit pouze na tradiční formu s lískovými oříšky, seženete i velmi originální ořechové krémy v raw formě s přídavkem dalších chutných ingrediencí. Můžete je přidat do nepečených sladkostí, zmrzlin a dalších lahodných pochutin.
Problematika palmového oleje je poměrně rozšířená
Palmový olej tvoří 20 % nejznámější ořechové pomazánky. Tato pro výrobce finančně nenáročná velmi kontroverzní surovina je bohužel součástí mnoha pochutin, které denně konzumujete. Není to jen záležitost čokoládových krémů, ale i dalších, levnějších či dražších sladkostí. Proto je vždy potřeba dávat pozor na složení toho, co si kupujete. Pro výrobce je výhodný, protože je levný a dodává krému pěknou texturu.
Dlouhodobě se však palmový olej řeší jako problematický pro životní prostředí kvůli odlesňování při zakládání plantáží v Indonésii a Malajsii, která vyváží 80 % jeho světové produkce. Neregulované kácení přímo ohrožuje místní biodiverzitu a rovněž má negativní klimatické dopady. Něco jiného je to u palmového oleje, který pochází z biologicky udržitelných zdrojů.
Dejte pozor na kvalitu čokolády i celkové složení
Mluvíme-li o nejoblíbenější komerční ořechové pomazánce, v jejím složení najdete 56 % cukru, následně pak palmový olej, malé procentuální zastoupení ořechů (7 %), odstředěné sušené mléko, kakao, sójový lecitin, který funguje jako emulgační složka, syntetický vanilin (vanilkové aroma). Z nutričního hlediska je to takové malé výživové peklo, protože 100 g obsahuje 539 kcal a 30,9 g tuku. Má velmi omezený nutriční význam, do těla z ní nedostanete v slušném množství ani omega mastné kyseliny.
Pokud chcete sáhnout po ořechovém krému bez výčitek a toho, aby se podepsal na vaší postavě, můžete si ho vyrobit doma nebo sáhnout po již zmíněných variantách. Obsahují totiž kokosový cukr, který má nízký glykemický index a proto jsou vhodné i pro diabetiky a osoby, které se snaží zhubnout.
Zdravý krém si můžete vyrobit i doma. Zkuste smíchat:
120 g opražených lískových ořechů, 100 g hořké čokolády, 6 předem namočených datlí Medjool, horkou vodu (může být ta z datlí). Vodu přidávejte tak, abyste získali požadovanou krémovou texturu. Stačí rozmixovat a máte hotovo.
Zdroje: wholesalenutsanddriedfruit.com, natureseats.com, wwf.org.uk, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál