Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon, a proto ovlivňuje kvalitu života mužů v mnoha aspektech. Kromě zdraví obecně ovlivňuje také náladu, tvorbu svalové hmoty či ukládání tuků. Nejčastěji je ale spojován se sexuálním libidem. Jeho hladina s postupujícím věkem klesá. Co proti tomu můžeme v tomto ohledu udělat?
Testosteron se tvoří majoritně ve varlatech, ale také v nadledvinách. Je odpovědný za zásadní změny, které probíhají v pubertě u mužů: nárůst svalové hmoty, hlubší hlas a růst ochlupení. Následky způsobené poklesem jeho hladiny začínají muži pociťovat již po třicítce. Bohužel se začíná ukazovat, že hladina testosteronu u mužů neklesá pouze s věkem, ale také mezigeneračně. To znamená, že muži ve stejném věku jako jejich předci ho mají méně a jeho hodnota začíná klesat dříve, nežli tomu bylo v minulosti. Z úvodu jsou nám asi důsledky poklesu jeho hladiny jasné. Jde především o ztrátu svalové a kosterní hmoty, nabírání na váze, nízké libido a pokles energie, to vše se odráží v mužském sebevědomí. Důsledkem mohou být i deprese. Přirozená hladina testosteronu v lidském těle se mění nejen spolu se stárnutím, ale i v průběhu dne. Může být ovlivněna například náročným tréninkem a stresem. Těžký trénink v posilovně vám opravdu hodnoty testosteronu v těle nezvýší, ale naopak. Nyní je potřeba jej dostat zpět na původní hladinu, případně podpořit jeho tvorbu. Žádná z níže uvedených věcí vám však nezvedne jeho množství nad přirozenou hladinu ve vašem těle. Jediným prostředkem, který toto umožňuje je terapeutické podávání dávek testosteronu, případně užívání nelegálních suplementů (steroidů), které spolu však nesou výrazná zdravotní rizika.
Pokud chcete podpořit přirozenou tvorbu a optimalizovat přirozenou hladinu tohoto veledůležitého hormonu ve vašem těle, zaměřte se na následující:
1. Věnuje se fyzické aktivitě. Díky cvičení získáte více svalové hmoty na úkor té tukové, která je zabijákem testosteronu. Preferujte silový trénink v kombinaci se cvičením o vysoké intenzitě (intervalový trénink – HIIT).
2. Kromě svalů, které vám pomohou pálit tuky, se zaměřte na stravu. Omezte jednoduché sacharidy (cukry), junk food, alkohol a tabákové výrobky. Do jídelníčku naopak zařaďte dostatek bílkovin a zdravých tuků. Tučné ryby, maso, vejce a ořechy vám mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu.
3. Ačkoliv je to v dnešní době složité, snažte se omezit stres, více odpočívejte a dopřejte si především kvalitní spánek. Stres a nedostatek spánku zvyšují hladinu kortizolu, „stresového“ hormonu. Pro někoho může být relaxací cvičení, pro někoho jóga, meditace, nebo četba.
4. Kromě vyvážené stravy jsou důležité i některé konkrétní vitamíny, minerály a látky, které můžete užívat jako doplňky stravy. Prokazatelné účinky na ovlivnění hladiny testosteronu má vitamín D3+K2, zinek a hořčík. Lze také uvést kurkumin, granátové jablko, nebo omega-3. Jistě vás také napadne kotvičník zemní (tribulus terrestris), ten má ale vliv spíše na sexuální libido.
5. Otužujte se. Ledové koupele jsou hitem současné doby, několik výzkumů prokázalo pozitivní souvislost mezi otužováním a hladinou testosteronu. Je však třeba vzít v potaz jejich omezený počet a spolu s tím i vypovídací hodnotu. Obecné zdravotní benefity této aktivity jsou však neoddiskutovatelné, pokud se provádí vhodným způsobem.
6. Dalším faktorem, který má negativní vliv na hormonální rovnováhu jsou chemikálie, které se nacházejí všude kolem nás. Lze je nalézt v předmětech denní potřeby, v kosmetice (deodoranty, opalovací krémy, sprchové gely ad.), v plastových nádobách, ve kterých uchováváme potraviny a nápoje atd. Zaměřte se na nákup „non-toxic“ přírodní kosmetiky, k uchování potravin a tekutin používejte skleněné nádoby, případně plasty bez BPA. Stejně tak se v případě mužů nedoporučuje nosit mobilní telefon v blízkosti genitálií, byť v této oblasti neplatí vědecký konsensus.
Zdroje: healthline.com, healthline.com , BLOG Rise by Performance
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů
Klimakterium, známé také jako menopauza, je přirozenou fází života ženy, která obvykle nastává okolo 45. a 55. roku života. Tento přechod je charakterizován postupným útlumem činnosti vaječníků a ukončením...
Čtěte dál