Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek ve svém středu. Jde o virové infekční a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které nejčastěji postihuje malé děti, od kojeneckého až po předškolní věk, může ale potrápit i malé školáky, zejména v případě z jakéhokoli důvodu snížené imunity.
Molusky se mohou objevit kdekoli na těle, zejména však v těch částech, kde dochází ke zvýšenému pocení. Objevují se jednotlivě ale i ve shlucích, a mohou pak představovat velmi nepříjemný, nevzhledný i svědivý problém. Právě škrábáním při svědění dochází k nejsnazšímu přenosu infekce na další části těla. Molusky mohou někdy samovolně vymizet bez nutnosti léčby, mohou však být také úporným nepříjemným a dlouhodobým problémem.
Výskyt a přenos
Molusky se mohou objevit v obličeji, na krku, v podpaží, pod koleny, často se ale objevují i v okolí genitálií, řitního otvoru, nebo přímo nad řitní rýhou. Právě taková místa jsou pak nejvíc problematická při jejich odstraňování. Pokud vaše dítě trpí atopickým ekzémem, pak i riziko vzniku molusek u něho může být vyšší. Původcem infekce je tzv. Molluscum contagiosum virus. K přenosu může dojít také například v dětských kolektivech, vzájemným půjčováním hraček či záměnou oblečení, ale jedním z nejrizikovějších míst pro přenos molusek stejně jako bradavic a podobných infekcí je veřejný bazén, sauny a společné sprchy. Protože molusky svědí, člověk si je snadno přenese z jednoho místa na těle na jiné, u dospělých pak může dojít k přenosu infekce i pohlavním stykem.
Způsoby léčby a prevence
K odstranění molusek se používají invazivní i neinvazivní metody. Tou invazivní metodou je bolestivé seškrábnutí pomocí lžičky a lokálního anestetika, někdy je však nutný i zákrok pod narkózou, zejména u malých dětí, jeli výsev molusek extrémní. K neinvazivním způsobům patří například zmrazení pomocí tekutého dusíku, což je metoda známá i při odstraňování bradavic. Od molusek však mohou pomoci i určité alternativní metody. Pokud jim dáváte přednost, můžete je určitě vyzkoušet a třeba i předejít nepříjemnějšímu způsobu odstranění molusek. Pokud jde o prevenci, na tu je třeba brát zřetel zvláště pokud vy nebo vaše dítě trpíte sklonem ke kožním problémům tohoto typu, u malých dětí je to pak především zmíněný atopický ekzém. Posilovat imunitu zdravou životosprávou a třeba i doporučenými doplňky stravy pak bude určitě na místě. Důležitá je také důsledná osobní hygiena, doporučuje se nenavštěvovat místa s vysokým rizikem kontaminace povrchů a různých předmětů – bazény, sauny, posilovny, používání společných ručníků apod.
Molusky a homeopatika – hlíva ústřičná
Je celá řada homeopatických přípravků a léků, která lze nasadit v případě léčby molusek, například česneková tinktura, výtažek z túje, koupele ze sušeného tužebníku apod. V případech úporných a nemizících shluků těchto výrůstků se pak osvědčila především hlíva ústřičná, která sama o sobě podporuje imunitu, a i v tomto případě bývá někdy dobrým řešením celého problému. Především u malých dětí, u kterých se projevil značný rozsev molusek a které už si prošly bolestivou léčbou seškrabováním nebo i odstraňováním molusek v narkóze, načež se molusky objevily znovu, dokázala teprve hlíva ústřičná přinést skutečné výsledky a úlevu.
Při prvním podezření na molusky bezodkladně navštivte lékaře, nepokoušejte se o jejich odstranění svépomocí a pokud možno zabraňte jejich škrábání.
Zdroje: ordinace.cz, drmax.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
