Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného postará. V některých případech ale může jít o minuty a my můžeme svou neznalostí základů někomu nechtěně zkrátit život. Jaké základy bychom si měli osvojit?
Znalost základních dovedností první pomoci může někomu doslova zachránit život. Tyto dovednosti se naučíte poměrně snadno a ještě snadněji si je zapamatujete: v kritické situaci potom budete vědět, co dělat, nebudete zmatkovat a budete se moci chopit iniciativy. Některé úkony je totiž třeba zahájit ještě před příjezdem ZZS a i když je pravda, že v mnohém vás navede dispečer, znalost první pomoci se ani tak nevyplácí podceňovat. Co byste měli vědět a znát?
1. KPR
Snad nejznámější a nejdůležitější dovedností první pomoci je KPR neboli kardiopulmonální resuscitace sestávající z masáže hrudníku (srdce) a umělého dýchání (plicní ventilace). Cílem je dočasně suplovat základní životní funkce, tedy srdeční činnost a dýchání. Tento postup pomáhá zachovat krevní oběh a funkce mozku, je-li zahájen včas, může zachránit život. Pokud člověk potřebuje KPR, může jít skutečně o minuty a včasný zásah se správným provedením KPR jej může uchránit před smrtí.
2. Heimlichův manévr
Slouží k uvolnění dýchacích cest v případě, že se někdo dusí: to může jednak zachránit život, jednak zabránit potencionálnímu poškození mozku, kterému se nedostává kyslíku: k tomu obvykle dochází po pěti minutách bez přívodu kyslíku.
3. Nastavit dlahu
Pokud jste daleko od pomoci a někdo z vašich společníků utrpěl zlomeninu kosti, budete muset nastavit dlahu. Ta může zabránit zhoršení stavu, dalšímu poškození i nadměrné bolesti způsobené přesunem raněného. Pokud jste na cestách nebo v horách, poslouží vám oblečení a trekingové hole či klacky.
4. Zastavit krvácení
Nadměrné krvácení je nutné zastavit. Zraněná osoba by mohla krvácet z hlavní tepny nebo žíly, v takovém případě by mohla vykrvácet do 10–15 minut. Zastavení krvácení může být otázkou života a smrti. Naučit se vyrobit škrtidlo je velmi jednoduché a užitečné, použít můžete i to, které je v lékárničce, pokud ji máte po ruce.
5. Ošetřit popáleninu
Existují tři stupně popálenin a každý z nich se léčí jinak. Popáleniny prvního stupně vyžadují speciální prostředky a volnou gázu; popáleniny druhého stupně jsou puchýřovité a trochu nateklé, je dobré je zchladit studenou vodou a potom ošetřit jako popáleniny prvního stupně; u třetího stupně dochází k zbělení kůže, objevují se puchýře a necitlivost a takové popáleniny by měl ošetřit lékař.
6. Poznat otřes mozku
Pokud někdo po úderu do hlavy pociťuje příznaky jako jsou závratě, dezorientace, nevolnost a má rozšířené zornice, může se jednat o otřes mozku, který je nebezpečný a vyžaduje lékařskou pomoc. Pokud se neléčí, mohou jeho důsledky mozek dlouhodobě poškodit.
7. Ošetřit podvrtnutí
I když se jedná o běžné zranění, měl by jej vidět lékař: pokud totiž není o podvrtnutí řádně postaráno, může způsobit dlouhodobé poškození chrupavky a tkáně. Co můžete udělat sami? Nutné je kloub zafixovat obvazem, dopřát mu klid a ledem ošetřit případný otok.
Zdroj: idahomedicalacademy.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál