Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje, pro koho je určená a s čím vším může pomoci?
K řešení fyzických, emočních, kognitivních a sociálních potřeb využívá muzikoterapie léčebnou sílu a účinek hudby. Zahrnuje celou řadu aktivit jako je poslech melodií, hra na nástroj, bubnování nebo psaní textů k písním. Muzikoterapie se hodí pro jedince všech věkových kategorií, ať už jsou to virtuosové nebo ti, o kterých se tvrdí, že nemají hudební sluch. Jako léčebná metoda léčba hudbou pomáhá všem, kteří bojují s nemocemi a pozvedá na duchu nebo jen baví i ty, kteří jsou zcela zdraví.
Kde všude nachází terapie hudbou uplatnění
Muzikoterapie se dotýká všech aspektů mysli, těla, mozku a chování. Hudba může rozptýlit mysl, zpomalit rytmy těla a změnit náladu, což zase ovlivní chování. Vyškolení a certifikovaní muzikoterapeuti, kteří takové služby poskytují, působí v různých zdravotnických a vzdělávacích zařízeních. Často pracují s lidmi trpícími emocionálními či zdravotními problémy, jako je smutek, úzkost nebo deprese. Tím ale využití muzikoterapie nekončí – uplatnění nachází i jako prostředek rehabilitace po mrtvici, poranění hlavy nebo při chronických stavech jako je Parkinson nebo Alzheimer.
Jak může vypadat lekce
Samotné lekce jsou koncipovány s ohledem na celou řadu faktorů. Patří sem fyzické zdraví klientů, komunikační a kognitivní schopnosti, míra jejich emoční pohody a zájmy, které vyznávají. Po zvážení všech těchto faktorů a jejich slazení se samotným cílem léčby terapeut rozhodne o použití kreativní nebo receptivní metody. Důležité je vědět, že abyste z obou těchto procesů mohli těžit, nepotřebujete žádné speciální hudební schopnosti ani zkušenosti. Muzikoterapeuti zajistí, aby aktivity na lekcích odpovídaly individuálním potřebám a schopnostem klienta.
V čem se liší kreativní a receptivní přístup
Jak se od sebe dva zmíněné postupy liší? V tvůrčím neboli kreativním procesu pracuje muzikoterapeut s klientem na aktivní tvorbě nebo produkci hudby. To může zahrnovat skladbu písní, zapojení do vytváření hudby jako melodie nebo improvizaci zpěvem či bubnováním. V receptivní metodě je klientovi terapeutem nabízen zážitek z poslechu hudby. Posléze společně diskutují o myšlenkách, pocitech a nápadech, které hudba vyvolala. Těchto forem terapie lze užít jak při individuálních, tak i skupinových sezeních.
Zdroj takingcharge.csh.umn.edu, verywellmind.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou
