Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje, pro koho je určená a s čím vším může pomoci?
K řešení fyzických, emočních, kognitivních a sociálních potřeb využívá muzikoterapie léčebnou sílu a účinek hudby. Zahrnuje celou řadu aktivit jako je poslech melodií, hra na nástroj, bubnování nebo psaní textů k písním. Muzikoterapie se hodí pro jedince všech věkových kategorií, ať už jsou to virtuosové nebo ti, o kterých se tvrdí, že nemají hudební sluch. Jako léčebná metoda léčba hudbou pomáhá všem, kteří bojují s nemocemi a pozvedá na duchu nebo jen baví i ty, kteří jsou zcela zdraví.
Kde všude nachází terapie hudbou uplatnění
Muzikoterapie se dotýká všech aspektů mysli, těla, mozku a chování. Hudba může rozptýlit mysl, zpomalit rytmy těla a změnit náladu, což zase ovlivní chování. Vyškolení a certifikovaní muzikoterapeuti, kteří takové služby poskytují, působí v různých zdravotnických a vzdělávacích zařízeních. Často pracují s lidmi trpícími emocionálními či zdravotními problémy, jako je smutek, úzkost nebo deprese. Tím ale využití muzikoterapie nekončí – uplatnění nachází i jako prostředek rehabilitace po mrtvici, poranění hlavy nebo při chronických stavech jako je Parkinson nebo Alzheimer.
Jak může vypadat lekce
Samotné lekce jsou koncipovány s ohledem na celou řadu faktorů. Patří sem fyzické zdraví klientů, komunikační a kognitivní schopnosti, míra jejich emoční pohody a zájmy, které vyznávají. Po zvážení všech těchto faktorů a jejich slazení se samotným cílem léčby terapeut rozhodne o použití kreativní nebo receptivní metody. Důležité je vědět, že abyste z obou těchto procesů mohli těžit, nepotřebujete žádné speciální hudební schopnosti ani zkušenosti. Muzikoterapeuti zajistí, aby aktivity na lekcích odpovídaly individuálním potřebám a schopnostem klienta.
V čem se liší kreativní a receptivní přístup
Jak se od sebe dva zmíněné postupy liší? V tvůrčím neboli kreativním procesu pracuje muzikoterapeut s klientem na aktivní tvorbě nebo produkci hudby. To může zahrnovat skladbu písní, zapojení do vytváření hudby jako melodie nebo improvizaci zpěvem či bubnováním. V receptivní metodě je klientovi terapeutem nabízen zážitek z poslechu hudby. Posléze společně diskutují o myšlenkách, pocitech a nápadech, které hudba vyvolala. Těchto forem terapie lze užít jak při individuálních, tak i skupinových sezeních.
Zdroj takingcharge.csh.umn.edu, verywellmind.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
Alergie jsou dnes již tak běžnou součástí života, že se často neberou příliš vážně. Představte si však, že alergie je jako nepřítel, který neustále útočí na naše tělo. Občas jeho ataky mohou být neškodné...
Čtěte dál
Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Preventivní prohlídky – jak často na ně máme nárok a co zahrnují?

Jak vyzrát na nepříjemné pocení? Pomohou deodoranty, ale i přírodní prostředky

Správný postup vyndání klíštěte a co byste určitě dělat neměli

Antibakteriální gely – čtěte složení a dávejte si pozor na tyto látky

Jak zlepšit zdraví a imunitu prostřednictvím základních úprav jídelníčku

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií

Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?

Správná péče o uši – jak správně zacházet s vatovými tyčinkami?

Lichořeřišnice – účinky, využití a domácí příprava tinktury
