Průměrný menstruační cyklus trvá přibližně 29 dní, tedy stejně jako cyklus lunární. Je to důkaz pro to, že spolu nějak souvisejí? Odborníci se kvůli tomu neshodnou.
Otázku, zda je menstruační cyklus spojen s měsíčními fázemi, si lidé kladou již po celá staletí. Ačkoliv mnoho vědeckých studií tuto hypotézu odmítá, laická veřejnost je myšlenkou, že menstruace může s měsícem nějak záhadně souviset, pořád fascinována. A prvním vědcem, který k tomu poskytl podnět, nebyl nikdo jiný než Charles Darwin, který si všiml souvislosti mezi délkou cyklu ženského a měsíčního – oba trvají 29 dní. Co na to říkají novější studie?
Co říká věda
Od Darwinových dob se tématem zabývala celá řada dalších studií, jejichž výsledky nejsou jednoznačné. Studie z roku 1986 a 1987 přišly s výsledky udávajícími, že přes 28 % žen začíná menstruovat kolem novolunní a že tyto potom mají vyšší šanci otěhotnět. Autoři novější analýzy z roku 2013 i 2019 ale tuto skutečnost nepotvrdili s tím, že statisticky každá žena v určitých okamžicích svého života synchronizuje svůj cyklus s tím lunárním, může to ale být náhoda. Jiní výzkumníci přišli v roce 2021 s tím, že synchronizace menstruace a měsíce dříve sice existovala, ale umělé světlo a moderní životní styl toto spojení narušily.
Co říkají tradice
Pravdivosti hypotézy z roku 2021 nahrávají dávné duchovní a kulturní tradice našich předků, pro něž ženský menstruační cyklus představoval cosi magického, co s měsícem a jeho fázemi jednoznačně souvisí.
- Ve starověkém Řecku lékaři věřili, že spolu měsíc a menstruační cyklus souvisejí, samotný termín „menstruace“ pochází z latinského a řeckého výrazu pro měsíc – mene. Ženy byli ve starověkém Řecku během menstruace považovány za duchovně a duševně silné.
- Podle domorodých tradic kmene Ojibwe je menstruace známá jako „měsíční čas“. Během této doby se ženy tradičně uchýlí domů, aby si odpočinuly a přemýšlely. Ojibwané věří, že během těchto dnů mají ženy velkou moc – když krvácejí, opouštějí je nahromaděné zkušenosti a stres z toho, že jsou ženami. Některé z těchto zkušeností mohou obsahovat negativní energii, proto musí ženy odpočívat, aby proces nepřerušily a nechaly odejít, co odejít musí.
- Příslušníci kmene Yurok, jehož příslušníci dosud žijí v Kalifornii, zase věří, že v menstruaci je žena na vrcholu svých sil a neměla by v tento čas plýtvat energií na všední úkoly a sociálně rušivé vlivy, její koncentrace by neměla být narušována ani obavami z opačného pohlaví. Ženy kmene Yuroků se dříve ve svých dnech izolovaly od mužů.
- Na souvislost lunárního cyklu a menstruace poukazuje i řada hinduistických a buddhistických tradic. Podle ajurvédy řídí tok krve měsíc, proto byly tradičně považovány za zdravější ty ženy, jejichž cyklus byl s cyklem měsíce sladěn.
Jak se vrátit k přirozenosti
Ačkoliv tedy pro hypotézu spojitosti lunárního a menstruačního cyklu neexistují žádné vědecké důkazy, řada lidí vyznávající dávné tradice je přesvědčena o tom, že hlavní fáze měsíce s ženským cyklem souvisejí. Na této myšlence je cosi tajemného a magického, co lidi odjakživa fascinuje a tak není divu, že se tímto tématem od pradávna zabývají. Nemusíme věřit všemu, co dávné kultury prováděly, na druhé straně nám určitě neuškodí, když začneme vnímat své tělo a v tomto duchu uděláme od dnešní mnohdy přetechnizované kultury krok zpět k vlastní přirozenosti. Zkusme během menstruace více odpočívat, všímat si, jak se cítíme a vnímat impulsy, které z těla vycházejí. Odstraňme elektroniku alespoň z ložnice a dopřejme si na spaní skutečnou a pořádnou tmu. Kdo ví? Třeba si potom začneme všímat něčeho, co nám dosud zůstávalo skryto…
Zdroj: www.healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne
Těhotenství přináší radost, očekávání a také mnoho změn v těle. Budoucí matky se v tomto období snaží být co nejšetrnější a nejopatrnější k sobě i k nenarozenému miminku. Nabízí se obrátit pozornost při...
Čtěte dál