A je to tu. Dlouho očekávaná událost, především pro mladší děti. Během roku je „strašíme“, že si je odnesou čerti a teď nastal ten den, kdy to má opět celé vyvrcholit. Někteří zlobivci najednou dělají, co nám na očích vidí, jiní se naopak na příchod Mikuláše s čerty a andělem těší. Není také divu, pokud byly hodné, dostanou přeci spoustu dobrot! A právě na ty se my dnes zaměříme. Podíváme se, co je vhodné dětem do balíčků přichystat, a jak vybrat kvalitnější cukrovinky, neboť v obchodech jimi regály jen přetékají, nicméně těch vhodných už bychom tam tolik nenašli.
Sušené i čerstvé ovoce nesmí chybět v žádném balíčku
V nadílce by jistě nemělo chybět několik kousků ovoce, například banány, kiwi, hrušky, mandarinky, pomeranče. Dětičky si na nich pochutnají a zároveň doplní potřebnou vlákninu, spoustu vitamínů a dalších důležitých složek.
Přidat můžete i nějaké ovoce sušené (ananas, rozinky, meruňky, brusinky), což je skvělou náhradou cukrovinek, neboť je dosti sladké a děti je rády zobají. Nicméně je nutné hlídat množství, které dítě sní, a to z důvodu obsahu cukru. V případě nákupu buďte obezřetní a sáhněte po kvalitnějším výrobku, především kvůli možnému výskytu plísní, které bohužel na oko vidět nejsou.
Nezapomeňte na výživově hodnotné ořechy
Vlašské ořechy, arašídy, kešu, mandle… Ořechy jsou pro své složení velmi cenou složkou naší stravy. Obsahují velké množství vlákniny, jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, antioxidanty. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a zdravých tuků. Všechny tyto složky jsou pro naše děti velmi důležité. Podporují například správný růst a vývoj, doplní potřebné živiny a další látky. Opatrnější pak buďte v případě, že chcete dětem nadělit ořechy máčené v čokoládě nebo různých polevách, mnohdy nejsou složením přínosné.
(Pozor si dejte u menších dětí, kde hrozí riziko vdechnutí či zaskočení.)
Bonbony – opravdu jsou některé pro zdraví přínosné?
Mezi dětmi velmi oblíbené mlsání. A není divu, i my dospělí si občas nějaký ten bonbon rádi dáme. Jak to s nimi tedy z hlediska zdraví je?
Dropsy – cucavé bonbony se spoustou příchutí. Jedno mají ale společné – cukr a glukózový sirup na prvních místech ve složení. Většina z nich pak také obsahuje různá barviva a aromata.
Želatinové bonbony – často pro děti raději koupíme nějaké „gumídky“, želatina je přece zdravá. Ano, nicméně v jistém množství, které se nenachází ani v celém balíčku želatinových bonbonů. Opět se tu setkáme s vysokým obsahem cukru a glukózového sirupu, barvivy, aromaty. Některé mají malý podíl ovocné šťávy. Abychom to shrnuli, nejedná se o nic zdravější bonbony, než jsou výše zmíněné dropsy.
Některé bonbony se chlubí výrazným písmem na obalech, že obsahují vitamin C nebo velký podíl ovocné složky ad. Nenechte se zlákat. Aby to pro dítě mělo nějaký efekt, bylo by potřeba sníst velké množství těchto cukrovinek (30-130 podle druhu bonbonů), což už ale zase nedovolíme právě kvůli vysokému obsahu jednoduchých cukrů.
Hroznový cukr – slouží především k rychlému dodání energie, jsou často obohacené o vitaminy a řadíme je do doplňků stravy. Pro děti však ani tento druh bonbonů není zrovna vhodný, neboť se vše točí především okolo cukru.
Lentilky a podobné cukrovinky jsou u dětí velmi oblíbené, i my můžeme zavzpomínat na dětství, kdy jsme si vybírali barvičky a okusovali křupavou polevu okolo čokolády. Dejte si však pozor, protože v tomto druhu cukrovinek najdeme většinou velmi nekvalitní čokoládu.
U bonbonů hlídejte obecně množství cukru, kvalitu použité čokolády, obsah dalších přídatných látek – barviva (vybírejte ta přírodní, ne chemicky vyrobená), aromata a další. Hlídejte také, zda obsahují azobarviva, která musí být na obalu uvedena – jsou pro děti velmi nevhodná a mohou způsobovat hyperaktivitu.
Obecně čím více přídatných látek laskominy obsahují, tím méně jsou pro zdraví našich dětí vhodné. Určitě jsou některé druhy vhodnější, nicméně stále myslete na to, že se jedná především o cukrovou bombu a ani jakékoli přidané vitaminy pro zdraví našich dětí nijak přínosné nebudou, jelikož by jich museli sníst veliké množství.
Čokoláda nebo „čokoláda“? Když už, tak kvalitní!
Pokud chcete vašim dítkům dopřát to nejlepší, asi největší dilema, které vás může potkat při vybírání dobrot do nadílky, je čokoláda. Největším lákadlem v obchodech jsou adventní kalendáře a čokoládové figurky ve výrazných obalech s Mikulášem a dalšími postavami. Ruku na srdce – kdo se dívá na složení? Možná po jeho přečtení, co „čokoláda“ obsahuje, jej rychle vrátíte do regálu.
Pravá čokoláda se totiž skládá pouze z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru. Obsah rostlinných tuků, které nahrazují kakaové máslo, nesmí přesáhnout 5 %.
Většina rádoby čokolád je směsí cukru, rostlinných ztužených tuků (mléčný, kokosový, palmojádrový), sušené syrovátky či sušeného mléka, případně obsahují další látky, jako jsou aromata, dochucovadla, emulgátory a éčka. Kakao se zde používá pouze na obarvení, aby výsledný produkt nabyl dojmu čokolády.
Sledujte tedy vždy množství kakaové sušiny, která musí být u hořké čokolády min. 35 %, u mléčné 25 %. Bílá čokoláda kakaovou sušinu neobsahuje. Ve složení by na druhém místě měla být vždy buď kakaová hmota nebo kakaové máslo (ne ztužený tuk). O kvalitě čokolády nám již něco napoví i cena produktu.
Důležitým bodem, který také ve složení hledat, je obsah cukru. Nejkvalitnější je čokoláda hořká, která obsahuje největší procento kakaa, např. 70% čokoláda bude mít pod 30 g cukru. Když se zaměříme na mléčnou čokoládu z hlediska množství cukru, pohybuje se většinou kolem 50 g a více, bílá čokoláda je na tom však ještě hůře – tam se vyskytuje až 56 a více gramů cukru v jedné tabulce.
Říkáte si, že děti přece ale hořkou čokoládu jíst nebudou? Není pravda, že hořká čokoláda není sladká, je velmi důležité, vybrat právě tu kvalitní, která oproti levným náhražkám v obchodech úplně jinak chutná. Pokud mají vaše ratolesti rády mléčnou nebo bílou čokoládu, dopřejte jim alespoň kvalitní, která se může pod názvem „čokoláda“ opravdu prodávat, případně můžete vyzkoušet i domácí výrobu.
Obecně však hlídejte denní příjem jednoduchých cukrů ve stravě svého dítěte. Doporučuje se nepřekračovat 25 gramů za den. Do tohoto množství se nepočítají pouze laskominy, ale i cukr obsažený v nápojích či v ostatních pokrmech. Děti do 2 let věku by neměli jednoduché cukry ve stravě vůbec mít, případně opravdu v minimálním množství.
Zdroje: celostnimedicina.cz, vimcojim.cz, BLOG Jíme jinak
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?
Nový rok 2025 bude podle všeho ve znamení velkých změn, ať už společenských, politických, globálních, nebo ryze osobních. V každém případě bude znamenat mnoho výzev, v neposlední řadě pak také nemalé množství...
Čtěte dál