V chladných až mrazivých dnech netoužíme po ničem jiném než po zahřátí. Proti zimě můžeme bojovat teplými oblečením a topením. Ale neměli bychom zapomínat na tu hlavní zbraň – správné hřejivé potraviny. Tělo je totiž potřeba zahřívat především zevnitř. Skvělými pomocníky mohou být různá koření či bylinky. Většina z nich navíc nejen zahřeje, ale také posílí obranyschopnost a pomůže při virózách nebo nachlazeních.
V první řadě je potřeba vždy myslet na své aktuální zdraví a potřeby. Zahřívající koření způsobuje rozšíření cév a prokrvení tkání, což nemusí být dobré pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, žaludečními vředy nebo zažívacími obtížemi. Konzumace velmi horkých nebo kořeněných pokrmů či nápojů také dráždí jícen a žaludek a může vést k řadě onemocnění. Když se však každý bude držet hesla „všeho s mírou“, pak hřejivé koření přinese tělu jen samá pozitiva.
Skořice
Skořice nechybí snad v žádné kuchyni. Je nepostradatelnou součástí mnoha pokrmů, a to nejen těch sladkých. Oblíbená je skořice také v nejrůznějších nápojích. Zkuste si skořici přidat do svého oblíbeného čaje nebo kávy. Skvěle ladí s jablkem nebo citrusy a používá se rovněž do svařeného vína. Přidat skořici můžete i do vánočního cukroví. A pokud máte rádi exotiku, přidejte tohle voňavé koření do polévek (třeba do dýňové nebo luštěninové) či do omáček. Snídáte-li mléčné výrobky nebo obilné kaše, neměla by zde chybět. Skořice umí naše tělo krásně prohřát, a navíc posiluje imunitu. Pomůže vám, pokud trpíte například na studené končetiny.
Zázvor
Skvěle funguje jako prevence proti nachlazení nebo chřipce. Jeho silná pálivá chuť aktivuje srdečněcévní systém a prohřeje tak náš organismus. Výborný je spařený zázvor ve formě čaje, doplněný o med a trochu citronu. Přidává se ale také do polévek, omáček nebo i pod maso. V indické a čínské kuchyni má své místo a je nepostradatelným doplňkem nejrůznějších zeleninových směsí, polévek, omáček apod. Inspirujte se a přidejte zázvor také do svých zimních pokrmů.
Pepř a chilli
Pokud nejste úplně na nové chutě a exotická jídla, zkuste na zahřátí obyčejný pepř. Hodí se do každého slaného jídla a snesou ho i lidé, kteří nemají rádi příliš ostré chutě. Jeho konzumací zrychlíte metabolismus a zvýšíte produkci tepla v těle. Máte-li rádi kurkumu, spojte ji právě s pepřem, díky kterému tak navýšíte příznivé účinky kurkumy. Krevní oběh povzbudíte také díky chilli, z něj vám může být pěkně horko. Sušené můžete přidat do omáček, do směsí, ale také do džemu. Není ani žádnou novinkou popíjení horké čokolády posypané špetkou chilli. Lahodné a pikantní!
Perníkové koření
Směs koření na perník nebo perníčky zná asi každý. Jde o nezaměnitelnou vůni a chuť. Pod tím vším se skrývá kombinace anýzu, badyánu nebo hřebíčku. Vychutnejte si tohle koření naplno, v každém najdete příznivé účinky pro organismus. Nejen že zahřeje (zejména v oblasti břicha), ale také podpoří imunitu. Přidejte si takové koření do perníčků i do horkých nápojů. Nemusí se přitom jednat jen o svařené víno, vhodná jsou tahle výrazná koření i do čajů nebo punče. Dobrou službu udělají také v kompotech nebo omáčkách.
Vanilka
Vůně vanilky neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. Právě její výrazné aroma dokáže nejen navodit dobrou náladu a dodat energii, ale silice vanilky mají také schopnost zahřívat organismus i podpořit imunitní systém. Abyste však mohli využívat všech výhod, které vanilka přináší, kořeňte pouze pravou vanilkou, nikoliv jejími náhražkami (typu vanilin).
Zdroj: vimcojim.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál