Každý má nějaké vysněné cíle. Může jít o hubnutí, vyrýsování postavy, začít relaxovat nebo se celkově více hýbat, případně lépe jíst. Problém ale je, když tyto věci chceme hned. Netrpělivost je bohužel jedna z vlastností dnešní doby. Možná jste si ale už všimli, že rychlost nevede vždy k ideálním výsledkům. A má to svůj důvod. Co se s tělem děje, když spěcháme? A jaké přínosy naopak můžete čekat, když si na všechno dopřejete trochu času? Určete si letos předsevzetí zpomalit. Alespoň v tom nejzákladnějším. Udělá to s vámi divy!
Co se stane, když si dáte čas na jídlo…
Naše tělo si chce každé jídlo užít. My mu v tom ale dost často bráníme a nedopřejeme mu to. Tělo se nám poté za to „odvděčí“ trávicími problémy, kily navíc apod. Lidé bohužel často přistupují k jídlu jen jako ke způsobu, jak přežít. Věnují mu minimální pozornost a chtějí ho hlavně co nejdříve zhltnout. Kolem jídla se ale točí celý náš život i jeho kvalita. A proto si zaslouží nějakou tu pozornost. Díky stravě nejen žijeme, ale máme z něj mít také potěšení. A když radost z jídla nemáme, dojde k vnitřní frustraci a pocitu, že nám něco chybí. Od přírody jsme nastaveni tak, abychom jedli pomalu a v klidu. Pokud tomu tak není, spustí se tzv. stresová reakce. Když k tomuto stavu dojde, trávení se zablokuje. Rovněž nevnímáme, co jíme a kolik jsme toho snědli.
Je prokázané, že lidé mohou jíst sebevíc zdravě, ale lépe jim nebude, případně hubnout nebudou, dokud se během jídla neuklidní a nezpomalí. Až když si na jídlo najdete dostatek času, tělo začne vnímat, co mu dáváte a kolik. Začne poté také naplno využívat všechny makro a mikroživiny. Pro zpomalení při jídle existuje mnoho důvodů. Na prvním místě je zdraví. Pokud vás trápí po jídle pálení žáhy, bolesti břicha, únava apod., zpomalte, začněte důsledně a vědomě kousat a po pár dnech vás veškeré trávicí problémy mohou přejít. Pamatujte, že po jídle byste se měli cítit lépe než před ním. Vaše energie by měla stoupnout a neměli byste být unaveni.
Co se stane, když si dáte čas na pohyb…
Asi to každý zná. První tréninková lekce dopadne skvěle a podle pravidel. Následuje velká radost a chuť do dalšího pokračování. Tak si na další hodině pořádně přidáte a už se vidíte, jak překonáváte nejrůznější rekordy. Takhle to bohužel asi nepůjde. Ani v případě pohybu se nevyplatí spěchat a čekat zázraky po týdnu. Když chcete mít díky sportu lepší kondici nebo se zbavit přebytečného tuku, je potřeba se cvičení věnovat alespoň 30 minut s tím, že byste si měli tento čas vyhradit alespoň třikrát týdně. Při redukci hmotnosti nejvíce pomůže aerobní aktivita (běh, rychlá chůze, eliptický trenažér), během které budete hlídat svou tepovou frekvenci.
Pokud chcete štíhlou a symetrickou postavu, zahoďte myšlenku v podobě intenzivní nálože v rámci patnácti minut a hurá do dalších aktivit. Podstatné je, z jakých energetických zásob při cvičení čerpáte. Proto si hlídejte tepovku, nepřepalte trénink a nenechte tělo přejít do anaerobního režimu. Místo tuků byste spalovali svalový glykogen. V tu chvíli pak nejenže nehubnete, ale navíc přicházíte o veškerou energii. Stejně to platí i při běhu. Na začátku nasadí většina lidí díky své horlivosti vyšší tempo, přežene to a po dvaceti minutách se udýchaně vrací domů. Tato základní chyba se poté projeví velkou únavou, až apatií, bolí vás svaly a možná máte i tendence omdlévat. Cílem však je, abyste byli příjemně unavení a cítili jste se pohybem spíše osvěženi. Proto na nic nechvátejte, dopřejte si důkladné protažení na začátku i na konci cvičení, věnujte samotnému cvičení půl hodiny a dejte tomu čas. Uvidíte, že si každý trénink budete užívat mnohem více, než když jedete neustále na hranici vyčerpání a naháníte čas, abyste zase mohli skočit na jiné aktivity.
Co se stane, když si dáte čas na odpočinek…
Protože žijeme ve společnosti, která chce všechno hned, chceme se také naučit rychle i zpomalit. Ale i tento proces chce čas a je dobré dostat se do stavu té pravé relaxace postupně. Je potřeba si vytvořit dostatečný prostor pro návyk, kdy budeme cítit, že na sebe máme dost času a relaxace se stane naprosto přirozenou součástí našeho života. Nejprve je dobré si v klidu říct, co bychom si opravdu přáli dělat. Klidně si sepište všechny věci a činnosti, které vás uvolňují. Dnes ze všech stran dostáváme spoustu univerzálních rad, jak co nejefektivněji odpočívat. Například máme meditovat, cvičit jógu, chodit na procházky nebo cestovat. To všechno jsou určitě skvělé tipy, vy ale musíte najít tu cestu, která povede k uvolnění právě vašeho těla i mysli. Zatímco vaše kamarádka relaxuje při vaření, pro vás stejná činnost může být stresující.
Největší obavy máme z představy, že nám na odpočinek nezbývá dostatek prostoru, a to nás znovu přivádí do dalšího stresu. Ale stačí si dopřát opravdu jen trochu – jak už asi tušíte, půlhodina je ideální. Za tu dobu naše tělo zažene hlad po relaxaci. Také můžete vysledovat, jak dlouho se chcete jednotlivé činnosti věnovat. Dvacet minut práce na zahradě dodá energii, ale hodina a půl už je spíše otravná že?
Hlava nám neustále podsouvá, že relaxace se dá odsunout a všechno ostatní je důležitější a přednější. Povinnosti upřednostňujeme před odpočinkem – ten odkládáme na víkend, na dovolenou, na někdy … Tělo ale nelže. Upozorní vás například stažením, větší tenzí, rozšířenými zorničkami, intonací i rychlostí hlasu. Také na svém okolí snadno podle toho poznáte, kdo pravidelně odpočívá a relaxuje. S takovými lidmi se také cítíte lépe. Díky pravidelnému odpočinku se také kromě uvolnění dočkáte i lepšího spojení se sebou a s vaší tvořivostí. Proto se uvolněte, relaxujte a vězte, že vás v takových chvílích napadnou úžasné myšlenky a najdete odpovědi i na těžké otázky. Budete se sami sobě více líbit, pro okolí tedy budete přitažlivější, vaše tělo bude uvolněné. Ruku v ruce s tím se vám začne více dařit v osobním i profesním životě.
V období zimy i s příchodem nového roku je ideální trochu přehodnotit dosavadní styl života, zklidnit se a začít žít celkově trochu pomaleji. Využijte možnosti ponořit se do sebe, nechat stres venku a uvědomit si, co opravdu potřebujete. Uvidíte, co i taková půlhodina denně dokáže.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika
Touha po krásných a vláčných rtech chrlí v kosmetickém průmyslu mnoho vysouvacích tyčinek i tuhých balzámů různých chutí a vůní. Ne vždy je však jejich používání pro nás bezpečné. Jedná se totiž o produkt,...
Čtěte dál
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Břišní kýla – příčiny vzniku a základní léčebné přístupy

Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Jak podpořit běžecké výkony vhodnou stravou
