Jistě jste si všimli, že během chladných dnů se do obchodů více dostanou i nejrůznější druhy exotického ovoce. Přestože pochází z dalekých krajin a vypadá i chutná jinak, než jsme zvyklí, jde o ovoce, které dokáže náš jídelníček zajímavě obohatit. Co byste mohli tuto zimu vyzkoušet?
Dračí ovoce
Tento druh ovoce je často považován za superpotravinu. Pochází z Mexika a Jižní a Střední Ameriky. A na jaké druhy můžete v obchodech narazit? Například může jít o červenou slupku s červenou dužninou, červenou slupku s bílou dužninou, nebo také žlutou slupkou s bílou dužninou. Dračí ovoce je sladké i kyselé, záleží zejména na druhu a velikosti. Zvenčí vypadá jako jakýsi ježek pokrytý špičatými výrůstky a dužnina pak připomíná spíše kiwi. Často se ovoce používá k přípravě čaje, různých dezertů nebo smoothies. Pyšní se antioxidačními a antibakteriálními účinky. Podporuje metabolismus a usnadňuje trávení.
Physalis neboli mochyně peruánská
Tuto žlutooranžovou třešničku velikosti cherry rajčete jistě znáte. Tohle ovoce je schované v tenkém žebrovaném obalu, který se otočí naruby a vykoukne na vás právě tento oranžový plod. Má sladkokyselou chuť, která připomíná ananas nebo jahody. Nejčastěji se používá jako ozdoba na různé dezerty, nápoje nebo jednohubky. Můžete z něj udělat ale také třeba chutnou marmeládu. Konzumací mochyně posílíte imunitu a budete odolnější vůči stresu.
Maracuja
V anglickém jazyce je známá jako passion fruit. Jde o vínové nebo fialové kulaté plody, které skrývají pod silnou slupkou úplný poklad. Vnitřek je totiž plný šťavnaté oranžové dužniny se semínky. Je to velice dietní ovoce (má asi jen 34 kcal na 100 g), plné vlákniny a obsahuje také fosfor, vápník, vitamíny skupiny B a vitamín C, provitamín A i železo. Maracuja je skvělá v obyčejné vodě, hodí se ale i do džusů a koktejlů, ovocných salátů nebo dezertů.
Liči
Tohle ovoce má velmi jemnou chuť, která vás ale ihned dostane svou svěžestí. Je jen potřeba nejdříve oloupat tvrdou ježatou slupku a z dužniny vyjmout pecku. Liči pochází z Číny, ale pěstuje se také na Srí Lance, v Jižní Africe, v Brazílii a také na Floridě. Je zdrojem antioxidantů, posiluje tedy imunitu, snižuje krevní tlak a zklidňuje nervový systém. Liči je výborné jen tak samotné, hodí se ale skvěle i do ovocných salátů, nejrůznějších nápojů nebo do exotické kuchyně.
Kaki
V překladu se (skromně) nazývá pokrmem bohů. Většinou se sklízí ručně ve španělské Valencii. Je to zářivě oranžové ovoce, které chuťově připomíná něco mezi broskví a rajčetem. Konzumuje se velmi snadno, protože ho nemusíte nijak loupat nebo zbavovat pecek. Prostě jen odtrhnete stopku a už si ho můžete vychutnat. Můžete ho ale i přidat do salátů i hlavních jídel nebo dezertů, má naprosto všestranné využití. Navíc posiluje imunitu, podporuje metabolismus, pomůže při stresu, únavě nebo nervozitě a zmírní také svalové potíže.
Granátové jablko
Tohle ovoce je u nás již běžně známé a dostupné. Bývá nazýváno králem ovoce. Je to skvělý pomocník při posílení imunity, a to v zimě jistě každý ocení. Kromě toho granátové jablko zlepšuje trávení a pomáhá i s problematickou pletí. Je skvělé do freshů, džusů nebo smoothies. Jeho zrníčka oceníte také v jogurtu, v kaších, ovocných salátech, ale také ve slaných pokrmech, například jako obohacení příloh nebo do masových směsí. Granátové jablko si dopřejte také při bolestivé menstruaci nebo během menopauzy. Funguje dobře také jako afrodiziakum. Jen si dávejte pozor při jeho přípravě, abyste neměli všechno kolem sebe (i na sobě) obarvené do červena.
Ananas
Ananas skvěle působí jako dekorace, ale má také významné účinky pro zdraví. Původem je z Ameriky, ale dnes se již pěstuje v tropických a subtropických oblastech celého světa. Jeho hmotnost může dosáhnout až tří kilogramů, obsahuje hodně vody, má mnoho antioxidantů včetně vitamínů a minerálů. Například je ananas bohatý na vitamíny A, C nebo B1. Je zdrojem hořčíku, manganu, vápníku nebo draslíku. Působí protizánětlivě a příznivě ovlivňuje také trávení. Má revitalizační a diuretické účinky a v kuchyni má opravdu široké využití. Kromě dezertů a ovocných salátů jej můžete zkusit také k masovým jídlům nebo do zeleninových salátů, můžete ho také grilovat. Skvělá je ananasová šťáva, a dobře jím ochutíte i jogurty nebo smoothies. Zkusit můžete i lyofilizovanou nebo sušenou verzi ananasu, ale vybírejte jen nesířené a nedoslazované druhy.
Zdroj: www.vimcojim.cz, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál