Poslední týdny se v Česku nesou přesně v jejich duchu. Ráno nás často probudí mlha, která je tak hustá, že mnohdy nevidíme na krok. Během dne možná zeslábne, úplně se ale nerozpustí. Sluníčko ji prozáří jen zřídka. To je vedlejší projev teplotní inverze. Co byste o ní měli vědět a čím škodí našemu zdraví?
K teplotní inverzi dochází, když se nad vrstvou chladného vzduchu vytvoří vrstva vzduchu teplého. Tato teplá vrstva, tedy inverze, potom funguje jako poklice, která utěsňuje chladnější atmosféru pod ní. V chladnějších měsících mohou tyto přírodní úkazy způsobovat mnoho problémů včetně ledových bouří, znečištění ovzduší a s ním spojené zdravotní problémy nebo zvýšení účinku výbuchů a jiných hlasitých zvuků. Inverze ovšem není jen jedna, existují tři druhy. Které inverze se tedy objevují?
1. Údolní
Studený vzduch je hustý. Odtéká z vyšších poloh do nižších a blíží se co nejvíce zemi. Díky tomu jsou k inverzím v zimě nejvíce náchylná právě údolí, kde se studený vzduch drží a vrstva teplého vzduchu ho pak shora velmi snadno utěsní.
Terén brání bublině studeného vzduchu odtékat. Výsledkem je stojatý vzduch, který je, podobně jako stojatá voda, nebezpečný, protože umožňuje hromadění znečišťujících látek vytvářených vozidly, továrnami, krby nebo požáry.
Takové inverze mohou také v údolích vést k pozastavení odstřelů v lomech nebo testování munice, protože zvuky i materiál se mohou od poklice odrazit zpět a šířit se kilometry daleko.
2. Horské
Významným zdrojem inverzí jsou rovněž hory, které často souvisí i s inverzemi údolními, protože kolem hor se zpravidla nachází četná údolí. Zatímco údolní inverze znemožní studenému vzduchu odtékat, ta horská navíc nedovolí větru, aby ji odfoukl, protože hory studený vzduch foukaný větrem dokáží zachytit.
To může vést k velkým mrazům nebo ledovým bouřím, jimiž trpí především lidé žijící na úpatí určitých horských pásem. K přehrazení studeného vzduchu dochází, když ho vítr fouká přímo proti horám. Nával hustého studeného vzduchu potom nemůže „vylézt“ nahoru a dostat se přes hřebeny hor, což ho nutí, aby setrval dole, doku vítr nezmění směr.
Věrným příkladem tohoto případu je Peking, který leží na podkovovitém soutoku dvou horských pásem severovýchodní Číny. Převládající zimní větry z jihu a východu vystavují město celodenním inverzím díky přehrazení studeným vzduchem. Tvar terénu znesnadňuje povětrnostním systémům obměnu stojatého vzduchu, čímž se zhoršuje již tak dost výrazný problém znečištění pekingského ovzduší.
3. Vodní
Když je voda výrazně chladnější než teplota vzduchu, ochladí vzduch pohybující se bezprostředně nad hladinou, což vede ke vzniku inverze. Teplý vzduch pohybující se nad chladnější vodou je receptem na mlhu, vedle ní se vodní inverze projevuje také zrychleným šířením zvukových vln.
Nutno podotknout, že takový masivní vliv se týká zejména inverzí způsobených vodou mořskou, nejznámějším příkladem je San Francisco, které je inverzní mlhou přímo pověstné. Známé jsou i místní nadměrné hlasité koncerty, což je způsobeno tím, že se zvukové vlny od inverzní poklice nad městem odrážejí zpět k zemskému povrchu. To byl problém třeba během koncertu Beyoncé v roce 2014, který byl kvůli poklici tak hlasitý, že si na něj stěžovali lidé nacházející se desítky kilometrů od stadionu, kde se konal.
Jak inverze škodí zdraví
Stojatý vzduch, který pod pokličkami vzniká, je plný vlhkosti, smogu a znečišťujících látek, které se v něm nacházejí. A to všechno potom musíme dýchat. Zhoršují se tedy respirační potíže, jedinci, kteří trpí například astmatem, by měli být během inverzí velmi opatrní a ven vycházet s ústenkou a jen zřídka. Respirační infekce ale mohou infekce spustit i u jinak zdravých osob. Mohou se vyvinout až v zápal plic nebo v CHOPN, chronickou obstrukční plicní chorobu.
Mezi další rizika inverzí patří skutečnost, že inverze zvyšují potíže se srdcem, tedy opět osoby, které trpí nějakým onemocněním srdce nebo mají vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, by měly být v těchto dnech opatrné a ven vycházet zřídka, pohybovat se pomalu a rozvážně, aby se jim jejich potíže nezhoršily. Inverzní vzduch rovněž zvyšuje riziko selhání srdce a nástupu srdečního infarktu.
Pro všechny tyto faktory je ve dnech inverzí nutno chránit zejména děti a seniory, jejichž imunitní systém je slabší a nemusí zvládnout odolat náporu škodlivin, které se pod poklicí kumulují. Je také potřeba používat selský rozum a pokud je inverze a vysoký smog, nechodit například běhat.
Co se dá proti inverzím dělat
Inverze je přírodní úkaz, proti kterému bohužel nezmůžeme nic. Můžeme ale zmírnit jeho dopady na naše zdraví. A to tím, že se budeme snažit snížit emise, které produkujeme. Potom budeme mít i pod inverzními poklicemi čistější vzduch, který nás nebude tolik ohrožovat.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz/veda, outsideonline.com, reverehealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál