Do situace, kdy má v rukou něčí život, se může dostat každý. Když uvidíte člověka ležícího v bezvědomí, od smrti ho mou dělit vteřiny. Abyste dokázali pomoct, musíte vědět, jak správně resuscitovat.
O první pomoci se mluví, učí se o ní, přesto když se dostaneme do stresu, který zakalí jasné myšlení a logické uvažování, bývá těžké zalovit v paměti a vytáhnout z ní něco, co běžně nepoužíváme. A nalezení člověka, který je v bezvědomí, nedýchá a vyžaduje naši pomoc, jistě stresová a zátěžová situace je. Podání první pomoci, kardiopulmonální resuscitace (KPR), zase není úkonem, který bychom levou zadní odváděli denně jako na běžícím páse.
Proč je důležité znát přesný postup
Proto je v této věci důležité vědět přesně, jak postupovat, jedině tak se pojistíme proti tomu, že nám stresové hormony zatemní mysl a my budeme jen stát a dívat se, jak z nešťastníka odchází život. Existují přesná pravidla, která se během resuscitace musí dodržovat, aby měla šanci na úspěch. Pokud se je naučíme, pokud se postaráme o to, aby se nám dostala pod kůži, zvýšíme šanci, že jednou třeba někomu zachráníme život. A i kdyby se to nepovedlo, budeme vědět, že jsme postupovali správně, tak jak se má, že jsme udělali nejvíc, co jsme mohli. Co bychom tedy o KPR měli vědět?
Zavolat záchranku a zkontrolovat dech
Základem je vytočit 155, okamžitě zavolat záchranku a uposlechnout pokynů dispečera. Pokud jste na místě ve dvou, může jeden z vás volat a druhý rovnou provádět, co radí dispečer. Co byste měli vědět i bez něj?
Když je osoba v bezvědomí nebo nereaguje, krátce pozorujte, zda dýchá: skloňte se a poslouchejte u úst a nosu, podívejte se, zda se jí zvedá hrudník či břicho. „Pokud dýchá pravidelně, uveďte ji do stabilizované polohy a vyčkejte příjezdu zdravotníků. Pozor na jednotlivé lapavé vdechy o nízké frekvenci, ty naopak svědčí o závažném stavu postiženého,“ říká profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně.
Pokud se vám jeví, že postižený nedýchá, položte jednu ruku na jeho čelo a stlačte směrem dolů, druhou rukou zvedněte bradu. Pokud tento manévr nevede k obnovení dýchání, zahajte resuscitaci.
Co je kardiopulmonální resuscitace (KPR)
Znalost základních technik KPR je užitečná pro každého, protože k mimořádné události může dojít v nejméně očekávané chvíli a obětí se může stát kdokoliv. Jde o život zachraňující výkon prováděný u postiženého, který nereaguje a nedýchá. Pro znalost správných manévrů je dobré absolvovat kurz první pomoci. Aktuálně platné zásady lze zjistit na webových stránkách České rady pro resuscitaci. „Pro laickou resuscitaci dospělého je aktuálně doporučováno volat linku 155 a dále pokračovat za vedení operátorky nepřerušovanou zevní srdeční masáží asi 120krát za minutu,“ informuje profesorka.
Jak správně resuscitovat
Dříve doporučované střídání dýchání z úst do úst a stlačování hrudníku se pro laickou resuscitaci dospělého dnes už nedoporučuje. Jak tedy správně postupovat? „Klekněte si vedle postiženého tak, aby váš hrudník byl kolmo nad hrudníkem postiženého, umístěte zápěstí jedné ruky do středu hrudníku. Druhou ruku položte na ni, propleťte prsty, napněte lokty a začněte stlačovat v rytmu 2krát za sekundu. Ke stlačování využívejte celé váhy vašeho hrudníku, aby stlačení činilo alespoň 5 cm. Opakujte, dokud osoba nepřijde k vědomí nebo dokud nepřijedou záchranáři,“ popisuje Hana Matějovská Kubešová s tím, že jedná-li se o dítě, je doporučováno zahájit resuscitaci 5 vdechy a dále případně pokračovat zevní srdeční masáží.
Zdroj: Rozhovor s Hanou Matějovskou Kubešovou, www.resuscitace.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál