Vlhké hojení ran spočívá v tom, že je rána udržována v optimálně vlhkém prostředí, což má podpořit rychlejší hojení. Výsledky výzkumů prokazují, že takový přístup je třikrát až pětkrát rychlejší než způsob, kdy se rány nechávají hojit za sucha. Jak je to možné?
Britský výzkumník George D. Winter popsal výhody vlhkého hojení ran už v 60. letech minulého století. Výsledky jeho výzkumů ukázaly, že vlhké prostředí hojení ran optimalizuje a v 70. a 80. letech se tento způsob stal standardní praxí. Během pozdních 80. a 90. let byly důkladně zkoumány prostředky, jimiž se vlhké hojení ran provádí, což vedlo ke vzniku mnoha inovací v podobě nových obvazových produktů jako jsou hydrogely, pěny a algináty. Takové speciální obvazy na rány se začaly stále častěji považovat nejen za ochranné opatření, ale také za aktivního spouštěče a účastníka procesu hojení.
Jaké jsou hlavní výhody vlhkého hojení
Než byla teorie vlhkého hojení ran vyvinuta, používaly se obvazy především k absorpci tekutiny, ochraně rány a k omezení expozice infekcím. Vytvoření strupu bylo považováno za normální součást procesu hojení. Teorie vlhkého hojení ale přišla s tím, že pokud se vzniku strupu zabrání, rány se hojí nejen rychleji, ale dokonce i lépe. Proč k tomu dochází a jaké má tento přístup výhody?
1. Urychluje hojení
Vytvoření strupu vyžaduje čas a energii, totéž tělo potřebuje k odstranění strupu a regeneraci pokožky. Ve vlhkém prostředí je organismus schopen soustředit se cíleně na hojení a nezabývá se navíc ochranou rány, což proces uzdravování významně urychluje.
2. Zapojuje kožní buňky
Vlhkost podporuje komunikaci různých typů kožních buněk, jejichž zapojení je pro výsledné uzavření rány klíčové. Umožňuje totiž jejich snazší cestování po povrchu, respektive se nemusí „prokousávat“ tvrdým a nepoddajným strupem.
3. Podporuje přirozené hojení
Vlhké prostředí zachycuje enzymy nutné k rozbíjení nekrotické tkáně. To v kombinaci se snazší spoluprací kožních buněk zefektivňuje přirozené hojivé procesy, které v těle fungují.
4. Snižuje výskyt infekce
Díky vlhkosti se v ráně snižuje pH a dochází ke vzniku oblasti nehostinné pro bakterie. To se významně podílí na snižování rizika vzniku infekce.
5. Zefektivňuje růst nové kůže
Ve vlhkém prostředí se daří bílkovinám řídícím klíčové buněčné aktivity hrající hlavní roli v procesu opravy tkáně. Jinými slovy díky vlhkému prostředí jsou zachovány přirozené růstové faktory na spodině rány, což vede k rychlejší obnově poškozené tkáně.
6. Stimuluje syntézu kolagenu
Základ nové tkáně tvoří ve vodě nerozpustná bílkovina, kolagen. Ten jednak podporuje hojení, jednak jeho zvýšená produkce pomáhá s rychlejším položením základů pro vznik nové tkáně – přitahuje k sobě totiž buňky potřebné k hojení.
7. Snižuje bolestivost
Méně bolesti znamená méně stresu, méně únavy a více pohody, což samo o sobě zlepšuje to, jak se během hojení cítíte. A je známo, že k uzdravení těla napomáhá mimo jiné i příznivý stav mysli, duše a ducha, tedy to, jak nám je po emoční stránce.
8. Redukuje výskyt jizev
Tím, že podporuje růst a pohyb nových buněk a zajišťuje, že na uzavírání rány se podílejí účinné bílkoviny, způsobuje vlhké hojení snížení zánětu, podporuje rovnoměrnější tvorbu nové kůže a tím vším dohromady redukuje vznik jizev.
Zdroj: woundsource.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál