Snad každý si někdy v životě zoufal, že nestíhá, že toho má moc, že by den měl být delší, že den nemá 48 hodin. Překvapivě, problém je ale hlavně v nás. Žít dobrý život a nebýt v neustálém spěchu je možné. Stíhat je věc vaší volby. Žádná obecná rada neexistuje, resp. neexistuje řešení, které by vyhovovalo všem. Každý žije jiný život, proto se v první řadě řiďte hlavně tím, co je dobré pro vás, a případně inspiraci hledejte ve svém okolí. Zde je pár tipů, které mohou pomoci. Upravte si je podle sebe, inspirujte se a žijte konečně spokojeně.
Nedělejte všechno
Přiznejme si, že už tak toho zvládáme hodně. Jsme výkonní, děláme několik věcí najednou. Někdo namítne, že hodně ale není všechno. Je to pravda, ale opravdu budeme šťastnější, když se budeme hnát za tím „zvládat všechno“? Nesmysl. Naopak si všechno ulehčete, abyste toho museli dělat co nejméně. Třeba nemusíte žehlit (věci můžete dávat do čistírny nebo mít sušičku), nemusíte denně dětem chystat dokonale zdravé svačinky, ony to občas zvládnou i s „normálním“ ne zrovna bio jídlem. Když jednou neuvaříte, také se nic nestane.
Monitorujte
Pokud cítíte, že jste v krizi (například jste přibrali, utrácíte více peněz nebo pořád nestíháte), vše si zapisujte. Pište si, co děláte každou půlhodinu. Takhle uvidíte snadno holou realitu a vyvstane vám, kde a jak ztrácíte drahocenný čas. Už po dvou nebo třech dnech možná uvidíte, že nestíháte ani otevřít knížku nebo si dopřát cvičení, protože mnoho času trávíte na sociálních sítích.
Využijte i krátké chvíle
Pokud máte pocit, že na určitou činnost potřebujete tolik a tolik času, jinak nemá smysl ani začít, změňte to. Říkáte si, že mít třeba jen patnáct minut je málo, proto ten čas tak nějak proflákáte na mobilu? Omyl. Za čtvrt hodiny stihnete tolik věcí! Pověsit prádlo, projít se, umíchat těsto, promyslet si nějakou práci, vyřídit telefony, vyndat nádobí z myčky, umýt vlasy apod. Takové krátké chvilky ocení zejména ti, co mají děti. Proto neodkládejte drobné povinnosti „na potom“ nebo „až budu mít víc času“. Využijte i minuty. Pak se vám kdejaká krátkodobá činnost nebude kupit.
Něco za něco
Je dobré si ujasnit své priority. Na to neexistuje jedna rada pro všechny, každý si musí říct, čemu chce věnovat svůj čas a čemu ne. Všechno je věc volby. Budete raději více pracovat, abyste měli peníze na chůvu nebo čistírnu? V pořádku. Máte paní na úklid, protože kvůli náročné práci byste rádi stíhali alespoň občas koníčky, děti, cestovat? Vaše věc. Důležité je v žádné fázi života jen nepřežívat a čekat, až děti vyrostou, až vydělám víc peněz, až budu starší,… Žijte teď tak, jak právě chcete. Nemůžete nikdy mít všechno, ani stihnout všechno. Proto si vždy vyberte to hlavní a k tomu si řekněte, co pro to můžete obětovat.
Nepořizujte si „přidělávače“ práce
Sklo, které nemůže do myčky, stroj na výrobu domácích těstovin, pomůcky na výrobu domácího mýdla, multifunkční hrnec, u kterého nikdy nenastudujete složitý návod… Opravdu to všechno potřebujete? Na první pohled se možná jedná o věci, které mají usnadnit práci, zkvalitnit život nebo udělat parádu, ale pak abyste měli ještě jedny ruce navíc. Pokud takové věci jen přidělávají práci a stojí vás čas tím, že jsou náročné na údržbu, doma je nemějte. A co třeba volnočasové aktivity nebo kroužky dětí? Vybírejte si vše tak, aby to nebylo daleko od domova, nebo příliš z ruky, opačným směrem apod. Cvičte doma, nejezděte do daleké posilovny. Ušetříte tak mnoho drahocenného času.
Buďte minimalisté
Současná nabídka všeho možného a nekončící výběr z nás dělá bohužel jen majitele mnoha a mnoha věcí. Nemusíte mít sto párů bot a dvě plné skříně oblečení, abyste pak denně strávili půl hodiny jen výběrem. Není nutné mít padesát kabelek s tím, že si neustále musíte přesypávat všechny drobnosti z jedné kabelky do druhé. Mějte od všeho jen pár kousků, kupujte jen to, co opravdu využijete. Vařte například jen jídla z pár surovin a složité recepty nechte jiným. Mějte na ráno připravené jen dva druhy čaje, jednu kávu. Zjednodušte si život, jak jen to jde. Muset neustále vybírat z mnoha variant je opravdu náročné.
Plánujte
Tahle rada není úplně atraktivní pro ty, kteří jsou spontánní a rádi žijí z minuty na minutu. Pokud vás ale stresuje, že nějaká akce nebo den často končí jinak, než jste chtěli, s plánováním začněte. Promyslete na každý týden dopředu zhruba to, co budete vařit. Na nákup pak stačí jít jen jednou. Máte-li volné víkendy, naplánujte si na něj alespoň jednu aktivitu, kterou chcete během volna podniknout. Platí, že když si volný čas nijak nenaplánujeme, sám se nám zaplní. Bohužel nejspíš úklidem, prádlem, zíráním na televizi apod. Plánujte všechno. Funguje to.
Ať už se s časem budete prát jakkoliv, jisté je, že existuje u každého z nás tisíc různých zájmů, ale času nebude nikdy dost. Přijměte také fakt, že nelze mít nikdy hotovo všechno. Až si tohle do hlavy dostanete, hodně se vám uleví.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?
Létání k létu patří, ale ne každý je dobře snáší. Někdo létání miluje a nedělá mu sebemenší problémy, někomu naopak způsobuje úzkostné stavy a stres. Cestování letadlem má bezesporu velký vliv na fyzický...
Čtěte dál