Užívat si porcelánovou mísu místo krás prázdninové destinace, to zní jako noční můra. Přesto v některých situacích se tento příběh stává realitou. Zvlášť pokud míříte do oblastí typu Severní Ameriky, západní a severní Evropy, Afriky či Asie, je třeba si dávat dobrý pozor na to, jakou vodu pijete, které potraviny jíte, čím omýváte ovoce apod. V opačném případě hrozí obtíže spojené s bolestmi břicha, průjmy, zvracením a teplotou.
Prevence, režimová opatření a vhodně zvolená léčba, když už potíže přijdou, to vše může vést k dovolené bez komplikací. „Od mé vysněné váhy mě dělí už jen střevní chřipka“ je sice legendární věta z jedné americké komedie, ale na dovolenou nepatří. Průjem je nepříjemný i když jsme v klidném domácím prostředí, natož na dovolené. Pro někoho může být navíc i nebezpečný. Zaútočit na nás mohou bakterie, viry, ale i naše vlastní nervy, ve formě dráždivého tračníku. I obyčejná dietní chyba může zkazit noc i den.
Co s průjmy?
Základem léčby je rychlé zavodnění a dieta. Na tyto kroky je potřeba myslet vždy. Pokud jste tedy před dovolenou nezvládli vybavit lékárničku, na začátek, či v lehčích případech, si vystačíte i tak. Pitný režim bývá oříšek i bez nemoci, pamatujme tedy na to, že v terapii průjmových onemocnění musí́ být doplněna nejen denní potřeba tekutin, ale také́ ztráty způsobené průjmem, horečkou, pocením, zvracením aj. Nejvyšší potřebu tekutin mají paradoxně ti nejmenší, a sice kojenci (150 ml/kg/den) a batolata (100–120 ml/kg/den). S věkem pak toto číslo klesá́. Dospělí se pohybují okolo 60ml/kg/den. V nemoci se příjem samozřejmě úměrně zvyšuje, a kromě běžných tekutin můžeme využít i tzv. rehydratační roztoky, pro doplnění energie a důležitých minerálních látek. U vodnatých průjmů bude ideální zkombinovat tyto roztoky s probiotiky. Ty upravují narušenou střevní mikroflóru. Konkrétně Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus reuteri pravděpodobně zkracují délku trvání potíží. Nasadit je můžete alespoň týden před plánovanou cestou. Posílíte tak nejen svou imunitu, ale i mikroflóru.
Pokud se však nezadařilo komplikacím předejít, přichází ke slovu dieta. Ta by se měla zaměřit hlavně na omezení tuků u dospělých a starších dětí. U kojenců se pokračuje v kojení, jen se zvýší jeho četnost. Přesto by v tomto případě každé dítě do tří měsíců mělo být prohlédnuto lékařem. U batolat, starších dětí a dospělých můžeme servírovat rýžovou kaši, suchary, banány, strouhaná́ jablka, později i bílé́ maso a netučné mléčné výrobky. Pokud tato opatření nezabírají můžeme u dospělých sáhnout i po některých lécích. Přesto mějme na paměti, že malé děti, senioři, lidé s chronickým onemocněním, onkologičtí pacienti aj. patří vždy do rukou lékaře. V těchto případech je důležité stanovit míru dehydratace a vyloučit případnou vážnější příčinu či stanovit vhodnou antibiotickou léčbu. Pokud se nic takového neděje i lékař často zvolí některý z typů volně dostupných léků.
Jaké léky pomohou s průjmem?
Adsorbencia
Přípravky jako je aktivní uhlí nebo Smecta na sebe naváží všechny toxiny a patogeny a následně je jakoby vynesou z těla ven. Toto bohužel udělají i se všemi pravidelně užívanými léky, u nichž tak sníží jejich účinnost. Nezapomínejte je tedy podávat s několika hodinovým odstupem. Čím větší povrch adsorbentů zajistíme, tím efektivněji budou účinkovat, proto se tablety, konkrétně u aktivního uhlí, doporučují rozkousat. Léky ze skupiny adsorbentů řeší širokou škálu průjmových původců, jako jsou bakterie, viry, ale i dietní chyby apod., pravděpodobně tedy touto volbou neuděláme chybu.
Střevní dezinfekce, jako je volně prodejný Endiaron, se hodí jen u bakteriálních průjmů. Ovšem zda je příčinou vir či bakterie budeme v domácím prostředí jen velmi těžko odhadovat.
Léky zpomalující střevní peristaltiku
Ani jedna výše zmíněná skupina nám nezastaví potíže okamžitě, to dokáží jen léky zpomalující pohyb střev. Hodí se např. u dráždivého tračníku. Neléčí příčinu, jen samotný příznak. Známé je např. Imodium. Tento lék nám pomůže zachránit naši čest, v případě nepříjemné příhody v dopravním prostředku či na cestě, ovšem k řešení příčiny se opravdu nehodí.
Alternativní přístupy
Jako doplňující léčba se mohou hodit některé byliny. Nápomocný bude odvar z listů maliníku a ostružiníku, a to nejen proti samotnému průjmu, ale také při střevních a žaludečních katarech či kolikách. Hodí se také třezalka k harmonizaci psychiky, která má velký dopad na funkci střev.
Téměř poetické názvy průjmových onemocnění, jako je Montezumova pomsta v Mexiku či Faraonova kletba v Egyptě se přestávají zdát romantické ve chvílích, kdy je prožíváme. S průjmem se lze nejčastěji setkat při cestách do tropů a subtropů s nižším hygienickým standardem. Vybavte tedy pro všechny případy cestovní lékárničku, podpořte svou obranyschopnost předem, dodržujte hygienická pravidla v dané zemi a nenechte se zaskočit.
Zdroje: praktickelekarenstvi.cz, internimedicina.cz, zdravi.euro.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál