I když v létě míváme více pohybu než jindy v roce, spousta lidi přibere mnohdy více než v období Vánoc, které je rizikem zvýšení hmotnosti přímo proslulé. Není žádným tajemstvím, že na vině mohou být typické letní neřesti jako je zmrzlina nebo alkohol.
Čeho je moc toho je příliš. To je nejspíš důvod, proč spousta lidí během léta nechtěně nabere. I když máme většinou dostatek pohybu, po celém dni na slunci stráveném koupáním nebo sportem býváme unavení a míváme tendenci dopřát si něco, co nás rychle vzpruží, u čeho si příjemně odpočineme. Případně si to dopřejeme už během dne, kdy nás parno zmáhá. Na mysli máme zejména alkohol a zmrzlinu. Musíme se jich úplně vzdát, nebo je cesta, jak je konzumovat způsobem, který naše zdraví a linii neohrozí? O tom jsme si povídali s Míšou Bebovou, biochemičkou a odbornicí na výživu.
Míšo, souhlasíš s tím, že za nechtěně nabranými letními kilogramy většinou stojí zmrzlina a alkohol?
Určitě. Dobře tady funguje princip odměny, kdy máme pocit, že si po celodenním sportování nebo pobytu na sluníčku můžeme dopřát. Často jíme a pijeme ve večerních hodinách. A třeba na rozdíl od Vánoc, při nichž se také hodně přibírá, trvá letní počasí 2 nebo 3 měsíce, což je oproti času Vánoc, kdy se slaví zhruba týden, poměrně dlouhá doba. Léto tedy skutečně může být v tomto směru horší než Vánoce, tedy k nabírání velmi rizikové.
Co z těch dvou je horší alternativa?
Vždy záleží na množství. Obě potraviny jsou kalorické – některé druhy více, některé méně. Když si je dopřejeme střídmě a jednou za čas, vůbec to nemusí být problém. Z hlediska dopadu na zdraví je ale samozřejmě horší alkohol, který mimo energii obsahuje i ethanol a další kongenery.
Na jaká místa, která je nabízejí, si máme dávat největší pozor?
Za mě rozhodně na stánky s rychlým občerstvením, kde na nás čeká tu zmrzlina, tu ledová tříšť, mimochodem také plná cukru, tu točené pivo. Koupaliště, hřiště, festivaly, poutě… zkrátka letní atrakce.
Existují nějaké zdravé alternativy zmrzliny, které si můžeme dopřát bez větších výčitek?
Asi nejlepší alternativou všech zmrzlin je klasický ovocný sorbet, případně domácí zmrzlina připravená z tradičních surovin jako je ovoce, smetana, tvaroh. Pamatujme na to, že cokoliv si připravíme doma, bude vždy zdravější než něco koupeného, minimálně přesně víme, co si do jídla dáváme, z čeho ho připravujeme, co obsahuje.
A co když si zmrzlinu dopřejeme třeba místo svačiny?
Taková možnost by se dala připustit, pořád ale pamatujme na množství. Cukr obsažený ve zmrzlině nás nezasytí, takže je pravděpodobné, že po takové svačině budeme mít brzy hlad a společně s ním přijde nutkání dát si něco dalšího. A když už najedeme na sladkou vlnu, je potom těžké z ní přestoupit na jinou. Hlavním problémem způsobujícím letní nabírání je nadbytek cukru, obecně sacharidů, a to se nezmění ani když si zmrzlinu dáme k svačině, pokud ji budeme jíst denně. Jednou za čas to ale není problém, rozhodně je to lepší než když ji zařadíme nad rámec běžného jídelníčku. Záleží také na tom, jak moc se hýbeme – zda trávíme den aktivně nebo zda ležíme na lehátku a popíjíme jeden drink za druhým.
Cukru a prázdných kalorií je plný i alkohol. Které drinky podle tebe představují nejmenší zlo?
Zase je třeba dělat kompromisy: chceme si léto užít, takže nemusí být úplně abstinenční, ale na druhou stranu není dobré prolévat se alkoholem denně. Pokud to tak můžeme říci, tak asi nejvhodnější, nejméně škodlivé jsou vinné střiky nebo malé pivo desítka či osmička. A zase je to o množství. Určitě bych se vyhnula klasickým koktejlům, protože jsou velmi kalorické – jeden drink často vydá za jedno střídmější hlavní jídlo.
Rozhovor vedla Kateřina Hájková
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál