Období letních dovolených je v plném proudu. Na každého čeká určitá forma zaslouženého odpočinku. Pokud si ovšem naše vlastní pokožka se slunečními paprsky zrovna nerozumí, objevuje se na obzoru problém. Místo vysněného opalování sedíme v létě ve stínu a snažíme se své zdraví moc neprovokovat. Kdo to zažil na vlastní kůži ví, jak reakce na sluníčko dokáže potrápit a narušit hladký průběh dovolené.
Řeč tentokrát není o spálení po dlouhém slunění, v takovém případě můžeme kárat a vinit jen sami sebe. Co když se ale nepříjemné příznaky, jako je svědění, kopřivka, zarudnutí a otok objeví po každé, když v letních dnech vylezeme ven? V takovém případě můžeme tušit, že trpíme některou z forem tzv. fotodermatóz. Jejich projevy se objevují nejčastěji v oblasti výstřihu, krku, tváří, jednoduše na odhalených částech těla. Ovšem ani to nemusí být stoprocentní diagnostické vodítko. UVA záření prochází i tenkou látkou nebo sklem, proto se nelze zcela spoléhat na běžný oděv a bezpečí domova či auta za oknem.
Proč organismus na sluníčko reaguje?
Přesný mechanismus vzniku zmiňovaných potíží není zcela známý. To, co víme, je, že průběh se podobá alergickým reakcím. Odborníci se domnívají, že pokožka, která je vystavena ultrafialovému záření, považuje paprsky za cizí látku a imunitní systém na ně pak odpovídá poněkud přehnaně. V jiných případech se také může jednat o interakci určitých léků, které si se sluncem úplně nerozumí. Je těžké tyto dvě příčiny od sebe oddělit, protože projevy bývají podobné, ovšem pacienti, kteří užívají antibiotika, léky na bolest, odvodnění, statiny, retinoidy nebo antimykotika by měli být informováni, že je důležité se slunci vyhýbat. Stejně tak některé krémy, parfémy a kosmetika mohou tropit v teplých letních dnech neplechu a ani bylinky nejsou vždy zcela bezpečné. Fotosenzitivní reakce způsobuje i běžně užívaná třezalka. O jaký typ dermatózy se jedná je možné zjistit pomocí fototestů, ale častěji si dermatolog odebere základní anamnézu a doporučí konkrétní opatření. Ty si mohou být často dost podobná.
Co vše se nám tedy na slunci může přihodit?
Jedna z nejčastějších potíží, na kterou si pacienti ztěžují, se objevuje na jaře s prvními paprsky nebo z počátku léta. V těchto případech se objevuje svědivá vyrážka, která sice po několika dnech samovolně zmizí, ovšem po následné expozici na slunci se opět vrací a je nejen velmi neestetická, ale i nepříjemná. Dobrou zprávou je, že se projevy s každým dalším vystavením slunci zmírňují, kůže se tzv. otuží a pokud by léto trvalo o pár měsíců déle, na jeho konci už bychom podobné nepohodlí nezažívali. Doporučená prevence je tedy trochu nasnadě. Nabízí se postupná fototerapie pomocí UVB záření aplikovaná několik týdnů před samotnou sezónou, aby si pokožka přivykla a léto proběhlo v klidu. Sami si můžeme naordinovat pravidelné kratší procházky. Připravit se můžeme i pomocí betakarotenu, kombinací vitamínů C a E a dalšími antioxidanty, jako je např. méně známý pycnogenol získaný z kůry borovice a hojně využívaný u pokožky trpící na slunci.
Lokální přípravky s ochrannými filtry budou určitě užitečné při samotném průběhu dovolené, lékárny nabízí i preparáty vhodné přímo pro alergickou pokožku. Pokud se tělo pod vlivem sluníčka už osype, pak v těžších případech lze zvolit i kortikoidy. Ovšem touto cestou se můžeme snadno dostat do začarovaného kruhu. Kortikoidní látky na slunce také reagují a je důležité se po jejich aplikaci slunečním paprskům nevystavovat. Než tedy zvolíme tuto medikaci je možné vyzkoušet i jiné varianty. Nejjednodušší a nejpřirozenější způsob zbavení se svědění je chlazení podrážděných míst. Za tímto účelem můžeme sáhnout i do lednice pro bílý jogurt, na druhé straně např. gel s aloe vera kromě zklidnění přinese i výživu a regeneraci poškozených míst.
Jaké známe typy fotodermatóz
Pokud na slunci vyskočí podobná vyrážka, která ovšem postupně odeznívá už do několika hodin, hovoříme možná o tzv. solární kopřivce. Tyto komplikace ovšem někdy doprovázejí i celkové příznaky, jako je nevolnost či závratě. Čím větší plocha kůže je zasažena, tím je riziko celkových potíží vyšší. Za zvláštní formu světelné dermatózy se považuje tzv. „Mallorca akné“. Název se nabízí, protože svědivé pupínky se objevují sezónně a připomínají právě akné. Pravděpodobně je v tomto případě na vině kombinace tepla, vlhka a intenzivního záření. Postiženi jsou častěji lidé s mastnou pletí. Jakmile se objeví „letní akné“, je naopak nutné vyvarovat se pobytu na slunci. Lékař může předepsat i antihistaminika, zvláště pokud pupínky svědí.
Ať už zní diagnóza jakkoliv, měli bychom se snažit optimalizovat náš imunitní systém a pobyt na slunci vždy dobře zvážit. Komplikace je důležité probrat s odborníkem-dermatologem. Neměli bychom zapomínat na ochranné sluneční prostředky, u Mallorca akné se vyhýbáme mastnějším krémům a saháme spíše po gelech. Přípravky na alergii budou vhodnou první pomocí, ale pokud si dáme práci a na opalovací sezónu se dobře připravíme, možná nebudou potřeba.
Zdroje: dailymail.co.uk, health24.com, pediatriepropraxi.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?
Podzim se začíná hlásit i změnou počasí a chřipky, či jiná nepříjemná nachlazení na sebe nenechají dlouho čekat. Jak je na tom vaše imunita? Pokud nijak zvlášť, neotálejte s přípravou na chladnější dny....
Čtěte dál