Trávicí obtíže se stávají častým důvodem návštěvy lékárny – a okolo svátku teprve. Nepříjemné problémy v oblasti břicha dokážou potrápit, ale pokazit si Vánoce obíháním lékařů se nikomu nechce. Naštěstí není potřeba trpět. Mírné příznaky tzv. dyspepsie se mohou v některých případech vyřešit samoléčbou. K dispozici se nabízí celá řada volně prodejných léčiv a registrovaných fytofarmak ve formě čajů, kapslí či kapek.
S čím vším si poradíme doma a kdy k lékaři?
Běžné potíže charakterizované nepříjemnými pocity v nadbřišku a v okolí́ břicha, spojené s mírnými křečemi, říháním, pálením žáhy, ztrátou chuti k jídlu, pocitem plnosti, nadýmáním a plynatostí způsobené dietní chybou obvykle zažene úprava životosprávy a střídmost. Naopak pokud opakovaně zvracíte, cítíte dlouhodobou únavu, objevila se horečka a žádné léky nepomáhají, ordinace lékaře nepočká. Pak není možné řešit samotný příznak, ale je důležité najít příčinu toho všeho a zaměřit se na ni.
Co vše nás může potkat a jak si s tím poradit (nejen o Vánocích)?
Pálení žáhy
Řada lidí si neumí ani představit, co tento pojem znamená. Pacienti ho popisují jako bolest za hrudní kostí vystřelující do zad nebo do ramene, někdy i jako stav podobný infarktu. Objevuje se, pokud žaludeční šťávy vystupují ze žaludku do jícnu. Reakční zvýšení kyseliny chlorovodíkové nemusí být nebezpečné, pokud je však spojené s chronickým stresem, opakuje se častěji, způsobuje bolest v krku a zhoršuje dýchání, sami si neporadíme. Samoléčbou riskujeme vznik vředů a dalších komplikací. O Vánocích se ovšem nemusí jednat o nic výjimečného. Převaha tučných, smažených, sladkých a kynutých jídel k tomu jednoduše vede. Pokud víte, že jste to s jídlem přehnali a pálí vás žáha pomohou tzv. antacida. Ty zneutralizují již vzniklou HCl. Neodstraní tedy příčinu, ale značně uleví od příznaků, a to velmi rychle. Podávají se ideálně po jídle a na noc. Avšak pozor na ně! Vždy je důležité myslet na odstup od ostatních, pravidelně užívaných léků, zpomalují totiž jejich vstřebávání a snižují tak účinek zamýšlené terapie. Pokud se antacida podávají krátkodobě, jsou bezpečná. Je-li si potřeba ulevit, ale všechny lékárny v okolí jsou zavřené možná na vás v kredenci čeká obyčejná jedlá soda, nebo hořčice, osvědčená rada našich babiček. Tak vyzkoušejte.
Nadýmání
Pokud pacient udává plynatost, stěžuje si na pocity tlaku a plnosti, pravděpodobně došlo k nadměrné tvorbě střevních plynů, vlivem nadýmavých potravin. Lékárna může v takovém případě nabídnout fyzikálně působící kapsličky, které sníží povrchové napětí plynů, s obsahem simeticonu či dimetikonu. Tato deflatulencia jsou vhodná pro všechny věkové kategorie od kojenců, přes dětí až po starší pacienty. Nemusí se jich bát ani těhotné či kojící ženy. Kdo by však chtěl sáhnout po něčem více přírodním pomůže anýzový nebo kmínový čaj. Žádné složitosti nehledejte, kmín jako koření postačí.
Špatné trávení
Co s pocitem tíhy po najezení? Lékárník by nejspíš nabídl trávicí enzymy. Pro strávení tučných a neobvyklých jídel se nejvíce hodí směs enzymů pomáhající rozkládat tuky a bílkoviny. Na smaženého kapra s bramborovým salátem jak dělané. Všimněte si, která jídla potíže způsobují a vyhýbejte se jim. Ze sycené vody přesedlejte na nesycenou, schválně co to udělá. Také různé rostliny a byliny dokáží zklidnit zažívání a podpořit trávení. Nabízí se meduňka, heřmánek, koriandr, bazalka či zázvor. Snažte se i přes svátky stravovat zdravě a pestře. Zpomalení a vyhýbání se stresu se snáze doporučí, než udělá. Za tímto účelem můžete vyzkoušet uvolňující cvičení, pravidelné a vědomé dýchání a zásadní pro naše trávení je pohodlné oblečení. Snažíte-li se mírnit se v jídle pomocí těsných kalhot, žaludek vám nepoděkuje.
Udržet se přes svátky na uzdě bude náročné, mějme doma zásobu léků první pomoci, avšak věřte, že nefarmakologická, režimová opatření jsou stejně důležitá. Pravidelná a vyvážená strava, klidné stolovaní s dostatkem času na jídlo udělá zázraky. Nezapomeňme přihlížet také k individuální nesnášenlivosti jídel. Ublížit může i pití kávy a alkoholu na lačný žaludek a samozřejmě kouření. Oslavte Vánoce v klidu, spolknutá rybí kost není jediné nebezpečí, které u svátečního stolu číhá.
Zdroje: pediatriepropraxi.cz, prolekare.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení
Fenykl pochází ze Středozemí, ale dnes se v různých odrůdách pěstuje po celém světě. Pro plod fenyklu je typický éterický olej, bohatá směs terpenů či významné flavonoidy. Fenykl působí příznivě na dýchací...
Čtěte dál