Není revma jako revma. Samotní laici, spíše než odborníci, tak běžně označují jakoukoliv bolest či ztuhlost kloubů, bez ohledu na samotnou příčinu a vnitřní metabolické pochody. Tato nepřesná samodiagnostika se tak stává dosti zavádějící.
Revma ve skutečnosti totiž zahrnuje celou škálu onemocnění, od fibrozitidy, přes Bechtěrevovu nemoc, až po různé formy (revmatoidní) artritidy. Přivede-li tedy bolest pohybového aparátu pacienta do ordinace lékaře, je třeba se zamyslet. Může jít o banální přechodnou bolest nebo o některé, výše zmiňované, závažné systémové onemocnění. V takovém případě se problémy většinou zhoršují s nástupem chladného počasí. Kdo by neměl babičku, která dokáže předpovědět déšť přesněji než mobilní aplikace? Nevysmívejme se! Skutečně existuje vědecky podložená možnost, že počasí má vliv na intenzitu revmatických komplikací nejen kloubů, ale i mimokloubních struktur a páteře. Některá onemocnění totiž mohou mít tzv. meteotropní závislost.
Reakce těla na počasí
Jednoznačnou odpověď zatím bohužel nemáme. Víme však, že aby tělo reagovalo na klima, musí dojít současně k obměně více faktorů najednou. Ke slovu se dostává barometrický tlak a vlhkost, revmatoartritické potíže se budou zhoršovat při vzájemném poklesu těchto dvou veličin a naopak. V teplém a suchém prostředí se bude nemocným poskakovat podstatně snadněji. Vztah mezi teplotou a vlhkostí je úzký, proto i typ oblečení bude hrát významnou roli. Oděv musí odvádět pot a teplo těla tak, aby zajistil v okolí kloubů vhodné mikroklima. V létě je takový počin snazší, naopak v zimě jsme zvyklí více vrstvit, což správný odvod znemožňuje. Výsledkem mohou být intenzívnější bolesti. Vybírejme své šaty moudře a sahejme po kvalitních materiálech! Klouby nám poděkují.
Proč je kloubům v zimě mizerně?
Nejpřijatelnější a nejpravděpodobnější vysvětlení říká, že chlad přispívá ke zvýšení citlivosti nervových vláken, uložených v kloubním pouzdře, která jsou navíc vlivem tlaku vzduchu bolestivě napínána. To pacienta omezuje v pohybu a zde začíná začarovaný kruh. Klouby u revmatoidní artritidy mají sklon k rychlému zatuhnutí. Čím déle je necháme odpočívat, tím hůře je opět rozpohybujeme. To může potvrdit každý, kdo má ráno potíže vstát z postele.
Pravidelné, cílené a správně zvolené cvičení může hodně pomoci. Ale teď v zimě? Kdy máme obecně všichni větší tendenci lenošit, moc se nehýbat a jen dočerpávat energii? V tomto období skutečně všichni méně sportujeme, a naopak více jíme. Takto vzniklý nárůst váhy, zvláště velkým kloubům, na zdraví bohužel nepřidává. Co tedy vyzkoušet např. hydrokinezioterapii v teplé vodě, okolo 36 °C nebo vodoléčbu? Tyto aktivity podporují fyzickou zdatnost a zvyšují rozsah pohyblivosti kloubů, mimo jiné zlepšují metabolismus v postižených tkání a podporují odplavování zánětlivých zplodin metabolismu.
Je tedy evidentní, že léčba revmatologických onemocnění nezahrnuje pouze farmakologickou medikaci, ale zásadní je změna životního stylu, správné stravovací a pohybové návyky. Na tyto rady pacienti bohužel často neslyší, jsou zvyklí si mnoho bolestivých stavů řešit pomocí volně prodejných analgetik. Potíž ovšem souvisí s charakterem onemocnění.
Závažnost revmatické artritidy je spojeno s porušením imunitního systému, který začíná napadat tkáně vlastního těla a vyvolává v nich chronický zánět. Odhalit pravou příčinu může být obtížné, příznaky se mohou podobat jiné nemoci, nebo mohou náhle vypuknout a zase vymizet. Jen správné laboratorní a zobrazovací vyšetření spolu s vhodně sebranou anamnézou mohou podat správné odpovědi a cílit léčbu pravým směrem.
Pokud je diagnóza již stanovena není třeba zoufat. Nabízí se různé možnosti, včetně těch přírodních. Jejich kombinace může navodit nejefektivnější řešení.
Přírodní lékárna
U revmatologických onemocnění lze použít léčivé rostliny jako doplňkovou péči. Nabízí se rostliny s obsahem přírodních salicylátů, jako je tužebník jilmový nebo vrba bílá. Výhodou těchto přírodních salicylátů je fakt, že mnohem méně dráždí žaludeční sliznice oproti jejich syntetickým derivátům, které se často se používají k zmírnění bolesti a zánětu, ke snížení horečky, a aby se zabránilo nadměrnému srážení krve. Zmiňované rostliny lze použít jak k vnitřní, tak i k zevní aplikaci. Zajímavou a zvláštní rostlinou používanou ve spojitosti s revmatem je kočičí dráp, lidově známý jako vilcacora. Tato léčivka působí na imunitní systém, hned na dvou úrovních. Jednak stimuluje spící a slabě aktivní lymfocyty, čímž podporují přirozenou obranyschopnost organismu a na druhé straně tlumí nadměrnou reaktivitu lymfoblastů, které jsou příčinou zánětů u autoimunitních onemocnění.
Pomocnou ruku může nabídnout i známá kurkuma. Kurkumin se doporučuje jako doplňková léčba revmatoidní artritidy, protože hraje významnou úlohu v boji proti zánětu a oxidačnímu stresu. Přináší tak úlevu od artritických bolestí kloubů a uvolňuje svalové napětí.
Chlad sice může utrpení provázející artritidu zhoršit, ale samotné onemocnění nevyvolá, v zimě je však na nás, abychom se o své klouby postarali a dopřáli jim, co je třeba.
Zdroje: zdravi.euro.cz, medicinapropraxi.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál