O biologických hodinách se často hovoří v souvislosti se ženami, kterým tyto hodiny tzv. „tikají“. Tikání hodin však nesouvisí jen s plodností, ale také s celkovým zdravím. Pokud se hodiny „porouchají“, může nás to stát v krajním případě i život.
Hodiny jsou ovlivňovány pravidelným střídáním dne a noci a mají na starost řízení a správné načasování (synchronizaci) tělesných procesů, mezi které patří např. spánek, regenerace, ukládání tuků, růst svalů. Vnitřní hodiny vytvářejí čtyřiadvacetihodinový biorytmus (tzv. cirkadiánní rytmus), jehož správná funkce je pro naše zdraví zásadní.
Modrá je dobrá?
Ve dne převládá modrá složka slunečního spektra (sluneční záření), která vysílá do mozku signál o tom, že je den. Naopak západ slunce se pojí s červenou a oranžovou barvou a naše tělo tak dostává informaci o tom, že je noc. Lidé jsou na světě více než tři miliony let, ale teprve posledních 150 let využívají elektřiny. Led žárovky, LCD obrazovky, mobilní telefony a další zařízení, která vyzařují silné modré světlo, máme k dispozici teprve posledních 10–30 let. Lidé v minulosti ve dne pracovali, lovili a v noci spali. Jediným zdrojem světla pro ně byl oheň, který nevyzařuje modrou část světelného spektra. Lidé dnes mohou, a často bohužel i musí, pracovat i v noci a odpočívat přes den. Stejně tak mohou „lovit“ i v noci (lednice, fastfoody). To ale rozhodně neznamená, že je modré světlo špatné. Během dne má pozitivní účinky na naši vitalitu a fyziologické funkce, v noci má naopak účinky negativní.
Proč spíme?
Naše usínání je ovlivněno délkou bdění (dojde k únavě mozku) a cirkadiánními hodinami. Biologické hodiny navozují spánek tím, že zpomaluje fyziologické procesy: tlumí mozkovou aktivitu, snižují tělesnou teplotu až o 1 °C, tepová frekvence klesá na 50 až 60 úderů za minutu a spolu s tím dochází také ke zpomalení dýchání. Kvalitní spánek je pro naše zdraví nezbytný. Během spánku probíhá celá řada opravných procesů a dochází k vyplavování různých hormonů. Velmi důležitý hormon je melatonin, který podporuje nejen spánek, ale pozitivně ovlivňuje naši imunitu a jde také o přirozený antioxidant. Modré světlo v noci výrazně potlačuje vytváření melatoninu a narušuje samotný spánkový proces.
Modré světlo, covid a rakovina
Působení modrého světla mimo dobu, na kterou je lidské tělo navyklé, je považováno za jednu z hlavních příčin civilizačních nemocí, jako jsou psychiatrická onemocnění (včetně depresí a spánkových poruch), kardiovaskulární nemoci, obezita, diabetes a zejména celá řada forem karcinomů (rakoviny). Pandemie koronaviru ukázala, že diabetes a obezita jsou, vedle věku, druhým nejrizikovějším faktorem, jenž ovlivňuje průběh onemocnění COVID-19 a je spojen s vyšší úmrtností. To lze mimo jiné vysvětlit nedostatkem melatoninu, silného tělesného antioxidantu. Zkoumá se také souvislost mezi pracovníky v nočních směnách a výskytem určitých nemocí (především cukrovka a nadváha). Právě noční směny a s tím spojené narušení biologických hodin jsou klasifikovány Světovou zdravotnickou organizací jako jedna z možných příčin rakoviny.
Televize přes spaním
Večerní sledování televize představuje rituál, který působí negativně na naše zdraví. Narušení vyplavování melatoninu modrým světlem nebolí, a proto si ho neuvědomujeme. Část lidí je zvyklá usínat u televize, většina z nás používá mobilní telefon v noci. To vše bohužel velmi negativně ovlivňuje spánek a celkově naše zdraví. Je pravda, že lidé sledují televizi ve večerních hodinách již desítky let, ale teprve po roce 2000 se objevují televize a telefony s výraznou modrou světelnou složkou. Jistě si vybavíte černobílé televize a mobilní telefony, které neměly na spánek tak negativní dopady. Vliv modrého světla na naše biologické hodiny a zdraví představuje poměrně novou problematiku, které je třeba věnovat dostatečný výzkum. Před modrým světlem se ale mějte na pozoru již nyní.
V dalším z článků se podíváme na zásady kvalitního spánku a ochrany našich vnitřních hodin před působením všudypřítomného modrého světla.
Zdroje:
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní
Adaptogeny jsou čím dál oblíbenějšími doplňky stravy. Mezi nimi má pevné místo ashwagandha, perla ájurvédské medicíny, která poskytuje uživateli mnoho zdravotních benefitů. Je mimo jiné vyhledávaná pro...
Čtěte dál