Sotva jsme se vzpamatovali z Vánoc, a přestože tomu počasí zatím moc neodpovídá, jsou tu další svátky tentokrát spojené s příchodem jara, a hlavně s hromadou jídla a pití – Velikonoce. V těchto svátečních dnech se také schází celá rodina, kdy na stolech nechybí nejrůznější sváteční dobroty. Každoroční tradicí je příprava jidášů, beránků, mazance nebo nádivky. Velikonoční menu ale nemusí být za každou cenu kalorické a těžké, stačí do některých pokrmů zvolit zdravější alternativy surovin a přidat pohyb třeba v podobě procházek (počasím se nenechte odradit). Uvidíte, že si sváteční dny mnohem více užijete. Jak na to?
Tradiční pokrmy v lehčí verzi
Když začne období velikonočních svátků, na stůl patří tradiční sladké jidáše. Chcete-li je letos zkusit ve zdravější podobě, bílou mouku nahraďte celozrnnou pšeničnou, špaldovou nebo žitnou a místo cukru použijte med nebo rozmixované ovoce. Jidáše se tradičně mažou medem, zkuste je tentokrát pokapat třeba čekankovým sirupem. Takto dodáte pokrmu vlákninu a zdravější sladidla. Na Zelený čtvrtek by se podle tradic měla podávat jídla z luštěnin a jarní zeleně. Už jen samotný název si přímo říká o zelenou zeleninu. Připravte si v tento den například polévku z hrášku a medvědího česneku. Na zahuštění ale použijte jen zeleninu nebo třeba brambory. Na Velký pátek si připravte dle tradice rybu dochucenou jen s citronem a bylinkami, kterou doplňte třeba salátem (může být z pohanky, quinoy či luštěnin) s různými druhy zeleniny. Ani v tomto případě nezapomeňte na něco zeleného, zkuste výraznou rukolu nebo naopak jemný baby špenát.
Mezi hlavní dobroty Velikonoc patří jistě také sladkosti v podobě beránka nebo mazance. Můžete vyměnit klasickou mouku třeba za celozrnnou nebo špaldovou, část mouky lze také nahradit jemně mletými vločkami. Pokrm tak získá více vlákniny a lépe zasytí. Osladit těsto můžete jen medem nebo čekankovým sirupem, který má minimum kalorií, zato hodně vlákniny a skvělou sladkou chuť.
Mazanec můžete naplnit například tvarohem, nebo připravit tvarohové těsto, dodáte tak této dobrotě i zdroj bílkovin. Na sváteční neděli se tradičně připravují také různé pokrmy s masem, jděte na to ale chytřeji. Připravte dobrý masový vývar, vynechte nudličky, zato dejte více prostoru kořenové zelenině. Maso jako takové volte libové a pečte ho jen ve vlastní šťávě. Jako přílohu můžete zvolit různé druhy salátu, třeba lehký bramborový salát bez majonézy, jen se zeleninou, octem, olejem a bylinkami. Na jaře jsou také pro tělo velmi přínosné saláty ze zelených bylin, které pročistí váš organismus.
Tradiční nádivka zdravěji nebo i bez masa
Nesmíme zapomenout ani na tradiční nádivku, která k Velikonocům neodmyslitelně patří. Tento pokrm symbolizuje nový začátek, jarní sílu s vůní čerstvých jarních bylinek. Tradiční surovinou této pochoutky je bezesporu kopřiva, která patří mezi nejlepší léčivé rostliny. Jedná se však o silnou bylinku a není vhodné ji konzumovat dlouhodobě. Užijte si ji tedy naplno během Velikonoc, kdy je ideální doba pro její konzumaci.
Do nádivky se také často přidává voňavé uzené maso. Pokud si neumíte představit nádivku bez masa, vybírejte vždy to libové. Nádivku lze ale připravit i ve vegetariánské verzi. Maso můžete nahradit například uzeným tempehem. Bílé pečivo v nádivce pak nahraďte celozrnným, žitným nebo špaldovým. Můžete zkusit i bezlepkové (ideálně celozrnné) druhy pečiva, rozdíl v chuti opravdu nepoznáte. A bylinkami nešetřete. Kromě kopřivy přidejte i další výrazné bylinky, například medvědí česnek, petrželku nebo pažitku.
Myslete také na pitný režim, volte kvalitu a co zbyde, zdravě využijte!
Během velikonočních svátků nezapomínejte na dostatečný pitný režim a ke každému jídlu si dopřejte zeleninu. Vybírejte si celozrnné varianty pečiva, vejce volte domácí, z volného chovu nebo podestýlková. Místo klasických chlebíčků si připravte celozrnnou bagetku, kterou můžete obložit třeba kozím sýrem, sušenými rajčaty, zeleninou a ořechy. Skvěle poslouží i různé zeleninové nebo luštěninové pomazánky. Tu si můžete snadno připravit také po svátcích z vajec, která vám v lednici zbyla. Majonézu nebo máslo ale raději uberte nebo úplně vynechte. Uvařená vajíčka rozšlehejte spíše s tvarohem, přidejte trochu hořčice, bylinky a jarní cibulku. Pomazánku si pak vychutnejte na žitném celozrnném pečivu, ozdobte ji naklíčenou zelení a máte super zdravou svačinku nebo večeři.
Velikonoce jsou oslavou jara a také bývají obdobím rodinných setkání i spousty jídla. Pokud tedy přece jen zhřešíte, nevyčítejte si to. Důležitá je i vaše psychická pohoda během těchto svátků.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Citrusy a Vánoce – proč je milujeme a jak je využít v kuchyni i pro výzdobu?
Mandarinky, pomeranče, grepy – citrusy, jejichž hlavní sezóna je pro nás nepřirozeně v zimě. Proč tomu tak je a odkud se k nám vlastně dováží? Jsou pro nás i v zimě přínosné, nebo spíš naopak? Jsou dekorace...
Čtěte dál