Opalovací krém se stal základním spojencem při snižování rizika rakoviny kůže a prevenci předčasného stárnutí a obsahuje mnoho složek, z nichž každá má svá specifika. Kvalita opalovací kosmetiky je s přicházejícím létem více než aktuální téma. Jak vybrat vhodný opalovací krém?
Výška faktoru není jen nicneříkající číslo, má své opodstatnění
V létě jsou UVB paprsky silnější než v zimě. Poškozují především povrchové vrstvy kůže, projevují se v podobě zarudnutí a pálení. UVA paprsky jsou zákeřnější a nebezpečnější. Pronikají přes mraky, sklo, oblečení, dostávají se k buňkám v hlubokých vrstvách kůže a v blízkosti krevních cév. Jejich síla se v průběhu roku nemění. Po prostoupení do pokožky poškozují proteiny, lipidy a mohou způsobit změny DNA přítomné v kůži a vyvolat rakovinné bujení.
Koeficient ochrany, vztahující se k UV faktorům umožňuje odhadnout fotoprotektivní účinnost kosmetického produktu. Jeho indexy odrážejí dobu potřebnou k projevu spálení sluncem. Jsou uvedeny na štítku opalovací kosmetiky. Čím vyšší je SPF, tím větší ochranu poskytuje vaší pokožce. Evropská komise se rozhodla seskupit faktory ochrany před sluncem tak, aby na štítcích bylo pouze 8 různých čísel.
Ty jsou rozděleny do 4 kategorií (nízká ochrana SPF 6-10, střední ochrana SPF 15-25, vysoká ochrana SPF 30-50 a velmi vysoká ochrana SPF 50+). Jste-li vystaveni slunci například při pobytu u moře, je lepší vybrat prostředek sluneční ochrany s indexem aspoň 30, ale daleko lepší volbou je ten, který má SPF 50. Aplikace by měla probíhat v rozmezí každých 2–3 hodin na místech těla, které vystavujete slunečnímu záření.
Jak správně vybrat vhodný SPF
Pro vhodný index ochrany před sluncem musíte vzít v úvahu svůj typ pleti a podmínky vystavení slunci. Při výběru opalovacího krému zkontrolujte, zda má váš opalovací přípravek kromě indexu SPF, který udává úroveň UVB filtrace, také kroužek UVA. Toto spojení je zárukou optimální ochrany před UV zářením, zodpovědným za předčasné stárnutí pokožky. Toto logo není povinné, ale je zárukou profesionálního přístupu výrobce opalovací kosmetiky. Na jaký SPF ochrany se zaměřit podle tónu pleti:
Extrémně citlivá pokožka, velmi světlá s pihami, světlé vlasy při střední expozici slunci volí vysoký ochranný faktor, při plážových aktivitách pak velmi vysoký SPF 50+.
Citlivá, světlá pleť s tmavě blond nebo kaštanovými vlasy má doporučené SPF při běžných venkovních aktivitách v rámci středního ochranného pásma, při pobytu u moře pak volí prostředky vysoké ochrany.
Střední odstíny pleti, která se snadno opálí sáhnou po ochraně nižší v případě běžných venkovních aktivit a střední při pobytu u vodních zdrojů.
Pro odolnou, tmavší, matnou pokožku, která není náchylná ke spálení stačí nízká ochrana při běžných venkovních aktivitách a střední SPF, jste-li na dovolené u moře.
Které látky fakt nechcete v opalovací kosmetice
Při výběru opalovací kosmetiky dbejte na co nejpreciznější složení. Protože opravdu nechcete dostávat do těla látky, které mu nějak potenciálně škodí. Pokud narazíte ve složení na tyto látky, tak krém raději nekupujte:
Avobenzon, (rovněž ve složení jako Parsol 1789, Eusolex 9020 nebo Escalol 517), absorbuje UVA paprsky. Silný kožní alergen, podléhá světelné degradaci, která snižuje jeho ochranné schopnosti.
Oktokrylen má schopnost pohlcovat UVB a UVA paprsků. Po otevření kosmetického prostředku velmi rychle degraduje a vytváří mutagen benzofenon, který se chová jako endokrinní disruptor a karcinogen. Kromě toho je použití tohoto UV filtru spojováno s fotoalergiemi.
Oxybenzon (benzofenon-3) absorbuje především UVB paprsky, zodpovědné za to, že se spálíte, ale má rovněž schopnost pohlcovat UVA paprsky. Snadno prochází pokožkou, narušuje kožní bariéru a má alergický potenciál. Rovněž ho rádi nevidí bojovníci za udržení zdravého prostředí pro život korálových útesů.
PABA (kyselina para-aminobenzoová) má schopnost dobře absorbovat UVB paprsky. Je odolná vůči vodě a pocení. Nevýhodou je, že není světelně stabilní a působí jako fotosensitivní složka, navíc vykazuje alergenní potenciál.
4-methylbenzylidenkafr (4-MBC) nebo také enzacamen, chrání pokožku před UVB paprsky. Zároveň však jde o kožní dráždič a alergen. Je řazen mezi endokrinní disruptory.
Pozor je potřeba si dát i na konzervační látky jako látky jako triclosan, cetrimoniumbromid, thiazolinony, fenoxyethanol, BHT (butylovaný hydroxytoluen) a BHA (butylovaný hydroxyanisol), parabeny (používané jako antimikrobiální a antimykotické konzervanty) a minerální oleje, pocházející z ropného průmyslu, které ucpávají póry a podílí se na dehydrataci pokožky.
Zdroje: news-medical.net, fda.gov, echa.europa.eu, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat
Letní insomnie, tedy nespavost spojená s letními měsíci, je fenomén, který postihuje mnoho lidí, a to i těch, kteří běžně se spánkem problémy nemají. Tento druh nespavosti je obvykle vyvolán kombinací...
Čtěte dál