Hořčík (magnesium) je důležitý a velmi často také deficitní minerál našeho organismu. Tělo si ho neumí samo vytvořit, a proto musí být doplňován stravou, případně doplňky stravy. Jeho spotřeba a také potřeba doplňování roste spolu s psychickým a fyzickým stresem. Navíc v letním období ho ztrácíme ve velkém prostřednictvím pocení. Jak vhodně hořčík přes léto doplnit?
Proč doplňovat hořčík?
Nedostatek tohoto veledůležitého minerálu způsobuje křeče a tiky, změny nálad, zhoršuje koncentraci, a způsobuje horší regeneraci těla. Může také vést k nepravidelnosti srdečního rytmu a tetanii. Suplementace vhodnou formou hořčíku je při jejich řešení zásadní. Nepřímo také ovlivňuje hladinu testosteronu v těle. Má vliv na nervový systém, svalový tonus a ukládání tuků. Chronický nedostatek hořčíku může být spojen s řadou vážných onemocnění jako je chronický únavový syndrom, anémie, deprese, osteoporóza a syndrom přetrénování.
Vhodné a nevhodné formy hořčíku – hledejte tyto názvy:
- Obloukem se vyhněte oxidu hořečnatému (magnesium oxide). Tedy pokud nemáte problémy se zácpou, jde totiž o příměs používanou do laxativ. Navíc má pro naše tělo využitelnost kolem 4 %. Najdete ho ve většině šumivých tablet a některých doplňků z lékáren. Vyhněte se i těmto formám: hydroxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý, síran hořečnatý, sulfát a laktát.
- Lepší variantou je citrát hořečnatý (magnesium citrate) – jde o dobře vstřebatelnou formu, někomu ale může způsobovat žaludeční potíže, ve vyšších dávkách je projímavý.
- Bezkonkurenčně nejlepší variantou je bisglycinát hořečnatý (magnesium bisglycinát, případně chelát). Má velmi dobrou vstřebatelnost bez nežádoucích účinků. Pro své lehce tlumivé účinky je doporučován večer před spaním s alespoň hodinovým odstupem od jídla, a to v kombinaci se zinkem.
- Hořčík malát (magnesium malate) má obdobná pozitiva jako bisglycinát, pouze se liší svými energizujícími účinky. Takže si ho rozhodně nedávejte na noc, ale spíše v dopoledních hodinách.
Kolik hořčíku doplnit?
Na obalu suplementu je třeba sledovat, zda množství hořčíku udává obsah hořčíku ve sloučenině (malát, citrát ad.), nebo v jeho elementární (aktivní) formě, která je pro nás zásadní. Denní doporučená dávka pro dospělého člověka je 375 mg. Toto množství je ale čistě orientační a velmi závisí na fyzické a psychické zátěži, stavu (těhotenství) a obecně na pohlaví i věku. Rámcově se tedy pohybujeme v rozmezí 300 až 420 mg za den. Část z této denní dávky lze získat z potravy, ale získat celkové denní množství každý den může být velmi náročné. Zpravidla je dobré doplnit alespoň 50–75 % DDD. Hořčík je možné brát spolu s jídlem, které však nesmí obsahovat vápník (vyhněte se mléčným výrobkům). K tomu, aby lidské tělo hořčík plnohodnotně využilo je též zapotřebí mít dostatek vitamínu B6. Můžete si tedy vybrat produkt, kde je hořčík o tento vitamín doplněn. Ideálně vybírejte aktivní formu P5P (Pyridoxal-5-fosfát).
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, BLOG Vitalpoint, BLOG ppcentershop, ods.od.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál