Měsíc květen s sebou přináší velké bohatství léčivých bylin, které můžeme pěstovat nebo je najít ve volné přírodě. Nejen bylinkářky a naturopati vědí, že bylinky mají širokou škálu léčivých vlastností a mohou být využity k podpoře zdraví. Pojďme si zopakovat, jaké bylinky nám aktuálně rostou v přírodě a jak z nich můžeme těžit.
Pampeliška (Taraxacum officinale)
Pampeliška je jednou z prvních bylin, které vyraší na jaře. Je známá svými detoxikačními vlastnostmi a podporuje zdraví jater. Listy a kořen pampelišky můžete využít v čajích, salátech nebo jako přísadu do smoothie.
Máta (Mentha spp.)
Máta je aromatická bylina, která má osvěžující chuť a léčivé účinky. Máta podporuje trávení, uklidňuje zažívací potíže a působí osvěžujícím účinkem na dech. Listy máty můžete sbírat pro přípravu čajů, přidávat je do nápojů nebo je použít jako bylinnou přísadu do jídel.
Řebříček (Achillea millefolium)
Řebříček je tradiční léčivá bylina s protizánětlivými a hemostatickými vlastnostmi. Má antiseptické účinky a může být použit k léčbě drobných řezných ran nebo podlitin. Květy a listy řebříčku můžete sušit pro přípravu bylinných čajů nebo tinktur.
Kopřiva (Urtica dioica)
Kopřiva je bohatá na živiny, včetně železa, vápníku a vitaminu C. Má močopudné účinky a podporuje detoxikaci organismu. Mladé listy kopřivy můžete sbírat pro přípravu čajů, přidávat je do salátů nebo je použít jako ingredience do polévek.
Lípa (Tilia spp.)
Květy lípy mají uklidňující účinky a jsou známé svým mírně sedativním účinkem. Lípa je často používána k podpoře klidného spánku a snížení úzkosti. Květy lípy můžete sušit pro přípravu léčivých čajů nebo sirupů.
Meduňka (Melissa officinalis)
Meduňka má antistresové a uklidňující účinky a pomáhá zlepšovat náladu. Je také užitečná při podporování trávení a zmírňování zažívacích potíží. Listy meduňky můžete sbírat pro přípravu čajů nebo je přidávat do koupelí.
Šalvěj (Salvia officinalis)
Šalvěj má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti a je tradičně používán k léčbě onemocnění dýchacích cest, zažívacích potíží a bolestí v krku. Čerstvé nebo sušené listy šalvěje můžete využít pro přípravu čajů, inhalací nebo jako bylinnou přísadu do jídel.
Brusinka (Vaccinium vitis-idaea)
Brusinky jsou bohaté na antioxidanty a mají močopudné účinky. Jsou využívány k podpoře zdraví močového ústrojí a prevenci infekcí močových cest. Čerstvé nebo sušené brusinky můžete přidávat do smoothie, müsli nebo je konzumovat samostatně.
Divizna (Verbascum spp.)
Divizna má účinky protizánětlivé a vykašlávací a je využívána k léčbě onemocnění dýchacích cest, jako jsou nachlazení, kašel nebo bronchitida. Listy a květy divizny můžete sbírat pro přípravu čajů nebo tinktur.
Levandule (Lavandula angustifolia):
Levandule má uklidňující účinky a pomáhá snižovat úzkost a napětí. Je také využívána k podpoře klidného spánku a zlepšení nálady. Květy levandule můžete sušit pro přípravu aromatických polštářků, čajů nebo éterických olejů.
Toto jsou pouze některé z mnoha léčivých bylin, které můžete sbírat v květnu a využívat pro své zdraví a pohodu. Při sběru a používání bylin je však důležité dodržovat určitá pravidla a zásady, aby bylo zajištěno bezpečné a efektivní využití. Je doporučeno se odborně poradit s léčitelem nebo bylinkářem a důkladně se informovat o vlastnostech a případných kontraindikacích jednotlivých bylin.
Zdroje: herbarka.cz, pharmanews.cz, pharmanews.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Bezový květ – léčivé účinky a využití
Černý bez kvete v průběhu několika týdnů v období zhruba od května do července, několika pozdními květy však můžeme být obdařeni ještě brzy na podzim. Květy černého bezu nebo také bezinky mají bílou až...
Čtěte dál