Cítíte se často unavení a bez energie? Časté jarní výkyvy teplot vás vyčerpávají? Zkuste dobít energii a načerpat sílu z medvědího česneku, svěží jarní bylinky a jednoho z nejvýznamnějších životabudičů rostoucího právě na začátku jara. Jeho svěžest a vůně je v tuto dobu neodolatelná a ozdravná síla přímo medvědí.
Nejčastěji roste v lužních listnatých lesích, a to spíše ve stínu. Jeho listy nejčastěji vylézají ze země na přelomu března a dubna. Během této doby jej však můžete sbírat poměrně krátce, v řádu několika týdnů. Zvláště v teplém počasí jde rychle do květu a jeho vůně slábne.
Proč si na jaře s chutí dopřát sílu medvědího česneku?
Medvědí česnek obsahuje mnoho živin, včetně vitaminu C, železa a hořčíku. Má také vysoký obsah antioxidantů a antibakteriálních látek. Medvědí česnek posiluje naši imunitu, antioxidanty v něm obsažené chrání tělo před infekcemi a chorobami, chrání také pokožku a zpomaluje stárnutí kůže. Medvědí česnek zlepšení trávení, snižuje krevní tlak a tím také riziko srdečních onemocnění. Známé jsou také jeho protizánětlivé účinky. Medvědí česnek dále obsahuje síru, která pomáhá při detoxikaci těla a čištění jater. Medvědí česnek tlumí křeče a ničí střevní parazity, dále obsahuje velké množství jódu, působí projímavě a močopudně.
Pozor na záměnu medvědího česneku s jedovatou konvalinkou!
Medvědí česnek se svými listy velmi podobá jedovaté konvalince vonné, avšak jeho výrazná česneková vůně listů, které obsahují vysoké množství silice, usnadňuje jeho bezpečné rozpoznání. Později se dá také rozeznat od konvalinky podle květu, protože konvalinka má květy ve tvaru zvonku, zatímco medvědí česnek má květy hvězdicovité a polokulovitý složený okolík.
Využití medvědího česneku
Šťáva z listů medvědího česneku se používá jako hmyzí repelent či jako domácí dezinfekce. Má jak vidno širokou škálu využití a nejlépe se uchovává jako pesto. V této formě si nejlépe uchováme jeho cenné vitamíny a také dlouho vydrží. Využívá se v teplé i studené kuchyni, nejlepší a nejzdravější je ale čerstvý. Můžeme ho jednoduše přidat všude tam, kde bychom jinak použili česnek, cibulovou nať nebo pažitku. Vhodný je tedy i do salátů či do polévky. Z medvědího česneku můžete dostat u včelařů dokonce i med.
Medvědí česnek je chráněný zákonem
Medvědí česnek je chráněný druh a jeho sběr je v České republice regulován zákonem. Při sběru medvědího česneku je proto nutné dodržovat určitá pravidla. Sbírat můžeme medvědí česnek jen pro vlastní potřebu, povoleno je sbírat jen listy, nikoli však kořeny. Sbírá se pouze tolik, kolik budeme skutečně potřebovat, aby bylo zajištěno přežití druhu. Při sběru medvědího česneku stejně jako všech dalších volně rostoucích bylin je třeba respektovat přírodní prostředí a nezasahovat do růstu dalších rostlin, stromů či do života zvířat. Pokud si nejsme jistí, bude lépe vyrazit na sběr medvědího česneku s někým, kdo má již s touto rostlinou zkušenost a bezpečně jej pozná.
Zdroj: BLOG homeware.cz, BLOG nemeckyeshop.cz, medvedi-cesnek.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Bezový květ – léčivé účinky a využití

Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní péče o pleť – co potřebuje vaše pokožka a jak jí prospěje očista a detoxikace?

Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne

Onemocnění hlasivek a ztráta hlasu – příčiny, prevence a léčba

Astronomické jaro vs. jaro ve vzduchu: Jak nás ovlivňují venkovní vysoké teploty?

Podpora zdraví plic a průdušek přírodní cestou

Proskurník lékařský neboli ibišek – okrasná bylina s léčivými účinky
