I když po aromaterapii saháme spíše v obdobích respiračních onemocnění a pro dotvoření slavnostní nálady v rámci posezení přátel nebo vlastní relaxace a potřeby „nabití baterek“ během chladných dnů, má své místo také v horku. Sice trochu jinak, ale je více než nápomocná v lepším snášení vysokých teplot.
Jak se ochladit pomocí aromaterapie?
Skvělé pro letní ochlazení jsou hydroláty (květové vody), které nejen osvěží obličej, ale zároveň vyživí pokožku. Navíc krásně voní a můžete je využít na podporu krásy vlasů po plavání. Co se týče parného léta v autě na dovolené, je pro to, abyste se cítili lépe a doplnili potřebnou energii naprosto ideální hydrolát z máty peprné (není však vhodný pro malé děti). Pomůže zahnat únavu při řízení. Pro letní dny jsou rovněž skvělé hyroláty z růžového geránia, levandule, černého rybízu, heřmánku nebo chrpy.
Pokud je necháte vychlazené v lednici, můžete je používat prakticky kdykoli. Stačí je nastříkat na obličej pokaždé, kdy si vzpomenete. Skvělý pro ochlazení a hlavně zklidnění podrážděné pokožky po slunění je čistý gel z aloe vera, i když to není samozřejmě typický aromaterapeutický prostředek. Vůbec nejlepší je ten, který vymačkáte z doma pěstované rostliny, protože si pak můžete být jisti, že neobsahuje žádné nechtěné konzervanty a je totálně non toxic.
Co proti komárům a na štípance
Komáři, otravné mušky a další hmyzí havěť dokáže pěkně znepříjemnit krásné teplé dny, lákající k pobytu venku v množstvím větším než obrovském. Aromaterapie je tradiční součástí DIY repelentů nebo svíček pro odhánění nezvaných hostů párty nebo hvězdné noci pod stanem. Esenciální oleje nepoužívejte v rámci ochrany proti ovádům neředěné, vždy je nanášejte na pokožku smíchané v alkoholové bázi nebo rostlinném oleji. Alkoholová báze je přívětivější pro aplikaci pomocí rozprašovače, protože se dostane na větší plochu pokožky nebo oblečení.
Které esenciální oleje fungují proti otravnému hmyzu a na štípance:
- Tea tree olej nebo levandule lékařská pomohou se snížením svědění po hmyzím štípnutí, lze použít také geránium nebo helichrysum.
- Proti komárům a dalšímu otravnému hmyzu lze dát do difuzéru nebo aromalampy při letní oslavě geránium, lemongrass nebo citronovou trávu, eukalyptus citronový.
Esenciální oleje a hydroláty pro cestování
Esenciální oleje je fajn mít přibalené také v prázdninovém kufru. Kromě oblíbeného tea tree oleje je jich pár dalších, které pomohou s běžnými provozními problémy letních dnů. Důležité je však i v létě dodržovat základy bezpečné aromaterapie. To znamená, že je potřeba brát v potaz celkový zdravotní stav, užívanou medikaci, protože komponenty ze složení esenciálních olejů mohou snížit či zvýšit účinky užívaných léků.
Rovněž je potřeba esenciální oleje požívat v rámci předběžné opatrnosti na kůži zředěné a brát ohledy na věk uživatelů. Je to z důvodu možné neurotoxicity, hepatotoxicity, fototoxicity a dalších možných nástrah obsahu voňavých lahviček. Místo esenciálních olejů můžete použít ke stejnému účelu, jaký je popsaný níže i hydroláty.
Na cesty se budou hodit:
- Helichrysum Italicum je ideální na ošetření ran a modřin. Nevhodný u dětí do šesti let věku. Nedoporučuje se v těhotenství a při kojení v rámci předběžné opatrnosti.
- Levandule pravá působí jako antistresový činitel a podporuje dobrý spánek. Esenciální olej není doporučovaný pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce gravidity, při kojení a u dětí do ukončeného šestého roku věku.
- Levandule širokolistá pomůže na hmyzí bodnutí a po spálení sluncem. (Pozor z nízkého tlaku, nevhodná pro děti do deseti let věku, ve vysokých dávkách je neurotoxická).
- Lemongrass odežene komáry. (Nevhodný pro děti do deseti let, těhotné a kojící ženy, astmatiky)
- Máta peprná působí jako prostředek proti kinetóze, eliminuje bolesti hlavy stresového původu a napomáhá trávení. (Nevhodná pro děti do 10 let, astmatiky a epileptiky), těhotné a kojící ženy.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál