Hodování úspěšně skončilo. Ruku v ruce s novoročními předsevzetími, týkajícími se stravy, cvičení nebo lepšího života celkově je dobré se zaměřit na péči o játra a žlučník. Pokud se o ně dobře postaráte hned na startovní čáře, budete z toho těžit celý další rok. Vaše tělo za to určitě poděkuje.
Žlučník a jeho funkce
Žlučník je malý orgán umístěný pod játry. Jeho funkcí je ukládat žluč a následně ji uvolňovat do trávicí soustavy. Žluč je zelenožluté barvy a je nepřetržitě produkována játry, které ji vyrobí až litr denně. Obsahuje vodu, ionty, cholesterol, žlučové kyseliny odvozené od cholesterolu a nakonec bilirubin (produkt degradace hemoglobinu v červených krvinkách). Při trávení hrají důležitou roli právě žlučové kyseliny, které jsou důležité nejen při tzv. emulgaci tuků, také slouží k vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamínů A, D, E a K).
Nejčastějšími problémy žlučníku jsou:
- Cholelitiáza, lidově žlučníkové kameny mohou ucpat vývod a způsobují nepříjemnou a silnou bolest, která uvede jejich majitele k poměrně rychlé lékařské konzultaci. Provází je bolest (mírná nebo intenzivní) pod žebry na pravé straně, která může jít až do pravého ramene nebo zad, nevolnost, horečka se zimnicí, svědivá žlutá kůže a jsou pro ně typické i poruchy trávení.
- Cholecystitida (zánět žlučníku), která je častá u menopauzálních žen je nejčastěji způsobena tím, že žlučníkový kámen ucpává cystický kanálek a brání tak průchodu žluči. Může se objevit také ve žlučovodu samotném, což vede k zadržování žluči a projevům žloutenky.
- Cholangitida nastává, když žlučový kámen blokuje průchod žluči do dvanáctníku, čímž podporuje množení bakterií a může být způsoben zánět žlučovodů. V případě pozdního zachycení může vyvolat infekci jater.
Přírodní prostředky pro podporu žlučníku a jater
Žlučník je důležitý orgán, jehož přirozenou činnost můžete poměrně dobře podpořit přírodními prostředky. Existuje totiž mnoho rostlin, které napomáhají k úspěšnému vylučování žluči a podporují také její produkci v játrech. Ve fytoterapii se pro podporu žlučníku používají kromě všeobecně známého ostropestřce mariánského převážně tyto rostliny, ať už samotné nebo v kombinaci:
- Desmodium, které je známé pro své hepatoprotektivní schopnosti (chrání játra), používá se nadzemní část, která obsahuje saponoidy, flavonoidy, antokyany i stopy alkaloidů (ty jsou velmi účinné pro podporu jater). Může se však nacházet v potravinových doplňcích na podporu činnosti trávicího systému jako celku. Obecně se používá převážně u hepatitidy. Lze koupit ve formě tekutého extraktu nebo klasického prášku v kapslích, není povoleno během těhotenství a kojení.
- Reishi je rovněž doporučována jako prostředek pro podporu jaterních funkcí. Účinné látky reishi se nacházejí v její dužině a myceliu (je bohatá na terpeny, kyselinu ganoderovou, kyselinu ganodermovou, polysacharidy, betaglukany, steroly a alkaloidy). Dále obsahuje bílkoviny, draslík, vápník, fosfor, hořčík, selen, železo, zinek, měď, vlákninu a provitamin D2. Nejlepší je ji užívat ráno nalačno nebo večer těsně před spaním. Vyhněte se použití u těhotných i kojících žen a také není vhodná pro malé děti. Rovněž by ji neměly užívat osoby, které berou léky na ředění krve a vysoký tlak.
- Oblíbená středomořská zelenina artyčok je dalším spojencem jater a žlučníku. Kořen obsahuje hořčinu cynarin, sliz, třísloviny, provitamin A, malé množství vitamínu B1 a cynarázu (enzym). V naturopatii se často používají listy květu, listy natě, které mají ještě větší koncentraci hořčin, podporujících jaterní funkce. Pozor, jelikož je artyčok choleretický, nedoporučuje se v případě záchvatu cholelitiázy.
- Smetanka lékařská (pampeliška) je indikována při léčbě žlučových kamenů a jaterních poruch, má močopudné a čisticí účinky, proto může pomoci zmírnit i kožní potíže, typicky akné. Obsahuje mnoho účinných látek, konkrétně hořčiny, flavonoidy, seskviterpenové laktony, kyselinu křemičitou, taraxin, karoten, fytoxantiny, mastné kyseliny, cholin, třísloviny, cukry, hořčík a draslík. Její listy jsou bohaté na vitamín C. Konzumace pampelišky jako bylinného prostředku se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.
Zdroje: mayoclinic.org, muni.cz/en/, naturopathy-uk.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení
Fenykl pochází ze Středozemí, ale dnes se v různých odrůdách pěstuje po celém světě. Pro plod fenyklu je typický éterický olej, bohatá směs terpenů či významné flavonoidy. Fenykl působí příznivě na dýchací...
Čtěte dál