Dieta. Slovo, se kterým se setkáváme často a v některých lidech může vyvolávat nepříjemné pocity. Je to dáno tím, že nemalá část lidí „díky“ dietě nejenže nesnížila svou hmotnost, ale naopak přibrali. Bylo to dáno tím, že si dietu nevhodně nastavili. Taková dieta pak není dlouhodobě udržitelná a vy se dostáváte do začarovaného kruhu přibírání a hubnutí, které se odráží i na vaší psychice a zdraví.
Všechny známé diety fungují na stejném principu: omezení kalorického příjmu. Pokud přijímáte více kalorií, než vydáváte, tak nezhubnete. Samozřejmě lze celkově omezit celkový kalorický příjem (sníst toho méně), aniž byste cvičili a změny se (pravděpodobně) dostaví. Minimálně na váze. Zhubnete, ale kromě tuků ztratíte také svaly. Nikdo ale nevydrží dlouho "nejíst" a většinou to vzdá. Následně znovu přibere na váze a nárůst hmotnosti bývá často vyšší, než byla váha původní (známý jojo efekt). Pokud následně začnete s ještě „přísnější“ dietou, tak máte problém. Hádejte, co se opět stane? Ano, přiberete ještě více a také ztratíte ještě víc svalů, protože nemáte dostatek živin a necvičíte. Bohužel, svaly nám nerostou z nicnedělání. A co nám v rámci zpět nabrané hmotnosti nahradí ztracené svaly? Samozřejmě, tuky. Svaly nám ale mimo jiné umožňují tuky pálit. Zde platí, že čím více máme svalů a pohybu, tím má naše tělo větší potenciál ke spalování a naopak.
Hubnutí že je těžké? Těžší je nenabrat zpět!
Výdej vyšší, než příjem automaticky neznamená, že budete hubnout především tuk. A již vůbec to neznamená, že půjde o tuk především z břicha. K největšímu úbytku tělesné hmotnosti dochází většinou během prvního měsíce diety. Největší část úbytku se bohužel netýká tukové tkáně, ale vody, svalů atd.
Kalorie sem, kalorie tam…
Denní příjem snížený o 200 až 600 kalorií (kcal) bývá považován za přijatelný, záleží samozřejmě na celkovém kalorickém příjmu dané osoby a na tom, kolik chce zhubnout, dále z jakých živin konkrétně ubere, jestli sportuje atd. Doufat v to, že přesně spočítáme náš kalorický příjem a kalorický výdej je jako opakovaně sázet ve sportce – někdy se možná trefíme. Stejně jako v případě sázení se i z vážení jídel a počítání kalorií může zdát nezdravá závislost. Žádná aplikace nám přesně nespočítá, kolik energie spálíme při hodině cvičení v posilovně, rozdílné množství spálí dívka, svalnatý muž, nebo člověk, který se jde po sedavém zaměstnání protáhnout do „fitka“. Lepší jsou speciální hodinky, měřící tepovou frekvenci.
Život jako na horské dráze
Lidské tělo nemá rádo velké výkyvy, proto platí, že energetický výdej není konstantní, ale adaptuje se na snížený příjem. Jde o již dříve zmíněné zpomalení metabolismu, kdy si tělo „ukládá živiny na horší časy.“ Výkyvy váhy mohou způsobovat více zdravotních problémů, než kolik jich bylo původně. S tím se pojí i problémy psychické. Kromě zpomalení metabolismu a může dieta negativně ovlivnit hormonální rovnováhu, což má vliv na spalování živin (hubnutí) a jejich ukládání (např. tuk na břiše). Dobře nastavená kalorická restrikce a vhodný jídelníček (tj. vhodně nastavené makroživiny a mikroživiny – vitamíny a minerály), trénink a regenerace jsou nejlepším krokem k přeměně postavy.
Zdroj: healthline.com, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
Spalovače tuků, stálice regálů v obchodech s doplňky stravy, často přitahují pozornost sportovců a těch, kdo chtějí snížit svou tělesnou hmotnost. Přestože nabízí potenciální výhody, je důležité lépe porozumět...
Čtěte dál
Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Zelená káva: ideální pomocník na cestě k vysněné postavě?

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí

Jak dodržet předsevzetí a vytrvat na cestě k úspěchu? Jednoduchý návod o sedmi krocích

Novoroční proslov fitness trenéra: jak začít a jakých chyb se vyvarovat

Netradiční adventní výzva na prosinec – týdenní malé výzvy za zdravým životním stylem

Hula hoop – zábavná sportovní pomůcka, se kterou vás posilování bude bavit

Sacharidové vlny: jak fungují a jsou vhodnou cestou ke zhubnutí?

Prázdniny se blíží: jak se dostat rychle do formy?

Pilates – cvičení, které posílí celé tělo a je stále velmi v módě

Ideální tepová frekvence pro spalování tuků: mýtus nebo realita?
