Kapr je v naší zemi jedním z nejčastějších druhů ryb a snad všichni jej máme spojeného právě se štědrovečerní večeří. Nicméně v posledních letech začíná ztrácet na popularitě a mnozí si ke sváteční hostině raději připraví rybu jinou, případně zvolí třeba maso kuřecí nebo hovězí. Ryby jsou ale obecně zdrojem cenných živin, a to platí i u kapra. Jakým složením se pyšní, kde je jeho původ a proč jej nezavrhovat?
Nenáročná ryba
Kapr obecný se konzumuje již od roku 1000 n.l., pochází z Číny a později se jeho chov rozšiřoval na další území. Je to ryba nenáročná, plodná a rychle rostoucí, proto je se v našich vodách velmi často vyskytuje. Živí se rostlinami, planktonem, červy apod.
Snadno dostupný zdroj zdravých tuků
Maso této ryby řadíme mezi středně tučné (2-9 %). Nicméně obsah tuku velmi závisí na věku ryby, ročním období a především způsobu výživy. Nejčastěji se uvádí množství kolem 3 % tuku a lze jej zařadit i do redukčního jídelníčku. Má kolem 127 kcal/100 gramů.
Lehce stravitelná ryba
Bílkoviny v kapřím mase jsou obsaženy z 15-20 % a mají vysokou biologickou hodnotu. Obsahují všechny esenciální aminokyseliny v dobrém poměru, a navíc díky krátkým svalovým vláknům je dobře stravitelný.
Podporuje imunitní systém, udržuje zdravé kosti a vitální vzhled
V mase se vyskytuje také zinek, který je důležitý pro náš imunitní systém. Kapr se může pyšnit i vysokým obsahem fosforu, který je důležitý pro naše kosti a zuby, neboť se podílí na jejich hustotě a pevnosti. Je tak vhodnou prevencí osteoporózy či poškození zubní skloviny. Najdeme v něm také další minerální látky, a to zejména – jód, selen, vápník, draslík, hořčík.
Dále kapr obsahuje vitamin A, který snižuje množství volných radikálů, díky čemuž bojuje proti rozvoji chronických onemocnění. Nejen vitamin A, ale i další antioxidanty, obsažené v kaprovi, mají pozitivní vliv i na náš vzhled – udržují pokožku elastickou, zpomalují proces stárnutí apod. Zmínit je třeba rovněž vysoký podíl vitaminů skupiny B, (zejména B1, B2, B3, B6 a B12) a vitaminu D, E.
Vybírejte raději čerstvého kapra od osvědčených chovatelů
Kapra seženeme běžně v supermarketech, nicméně u takových produktů buďte opatrní, mnohdy nemají původ v České republice a o chuti a dobrém složení nemluvě. Pokud si opravdu chcete připravit dobrou rybu a mít jistotu, že se jedná o kvalitní maso z českého chovu, raději si zajeďte například na sádky nebo k nějakému místnímu prodejci. Kapra si ve většině případech můžete sami vybrat, na počkání nechat vykuchat i nafiletovat.
Dejte šanci nejen kaprovi, ale rybám obecně
Naše populace jí oproti jiným zemím velmi málo ryb. Uvádí se, že průměrně sníme 5,4 kg ryb na osobu/rok, přičemž ve světě je běžná spotřeba 16 kg na osobu/rok. Pokud si dáme rybí maso pouze na Vánoce, je to velmi málo. Doporučuje se zařadit jej do jídelníčku alespoň 1x týdně. Vzhledem ke složení, lehké stravitelnosti a snadné dostupnosti i přípravě, je škoda, že se připravujeme o tak výživnou složku potravy.
Řízek z kapra vás neláká? Zkuste si letos připravit tuto pochoutku na jiný způsob
Smažený kapří řízek s bramborovým salátem je takovou tradicí v našich domácnostech. Nicméně se jedná o dosti špatně stravitelné jídlo, a tak nám může být po štědrovečerní večeři akorát těžko. Zkuste kapra připravit odlehčeněji, uvítá to nejen vaše trávení, ale navíc snížíte i množství zkonzumovaných kalorií, což ocení zejména ti, kteří si hlídají svůj energetický příjem.
Kapr pečený ve fólii s bylinkami (4 porce)
Ingredience:
- 4 porce kapra
- 5 PL petrželové natě
- 4 PL koriandru
- Špetka sušeného česneku
- Špetka sušeného rozmarýnu
- 70 ml rybího/zeleninového vývaru
- 1 ks jarní cibulky s natí
- Sůl, citronová šťáva a pepř dle chuti
Příprava:
Nachystáme si pečící fólii. Kapra očistíme, osolíme, pokapeme citronovou šťávou a necháme cca 20 minut odležet. Bylinky, jarní cibulku nasekáme nadrobno. Pepř rozdrtíme s rozmarýnem. Kapra potřeme olejem, ochutíme pepřem a rozmarýnem, vložíme do pečící fólie a posypeme bylinkami a cibulkou. Podlijeme vývarem a pevně uzavřeme. Fólii na několika místech propícháme. Pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů Celsia přibližně 15-20 minut. Ke konci pečení odstřihneme horní část fólie a zvýšíme teplotu, aby se vytvořila křupavá kůrka. Podáváme s bramborovým salátem či jinou přílohou.
Zdroje: organicfacts.net, vareni.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?
Hodování úspěšně skončilo. Ruku v ruce s novoročními předsevzetími, týkajícími se stravy, cvičení nebo lepšího života celkově je dobré se zaměřit na péči o játra a žlučník. Pokud se o ně dobře postaráte...
Čtěte dál