Sous vide je technika vaření pocházející z Francie. Název se čte „sú víd“ a v překladu znamená doslova ve vakuu. Sous vide spočívá v tom, že se jídlo ohřívá vodou. Jak funguje a jaká jídla jsou pro tuto přípravu nejvhodnější?
V rámci úpravy metodou sous vide je jídlo umístěno v uzavřeném pytlíku, odkud se vyžene co nejvíce vzduchu tak, že je tam téměř vakuum. Pytlík s pokrmem je pak ohříván ve vodní lázni s regulovanou teplotou. Díky tomu, že je pokrm obklopen vodou a nikoliv vzduchem, se prohřívá rovnoměrně. To se výrazně projevuje na jeho výsledné chuti. A vám navíc odpadá starost s hlídáním a kontrolou, zda je všechno v pořádku a zda se někde něco nerozvaří nebo nepřipálí. Voda totiž nestoupá nad určitou teplotu, tedy se o jídlo nemusíte vůbec starat. Zkrátka umístíte do vakua, do vody, zapnete ohřev a máte volno až do chvíle, než bude hotovo.
Ponorné čerpadlo nebo pultová vodní lázeň?
K přípravě sous vide je třeba speciálního vybavení. Užívá se zpravidla dvojího typu. První používá oběhové čerpadlo – stačí umístit toto zařízení do nádoby naplněné vodou a můžete začít. Je kompaktní, takže nezabere mnoho místa. Další možností je plnohodnotná vodní trouba, známá také jako pultová vodní lázeň. Je veliká přibližně jako mikrovlnná trouba a mnohem dražší než ponorný cirkulátor. Hodí se tedy spíše pro profesionální gastro provozy. Průměrný domácí kuchař si bohatě vystačí s menším ponorným čerpadlem.
Uzavíratelný obal je nutností
Bez ohledu na to, jaký typ zařízení vlastníte, budete muset před vlastní přípravou jídlo vložit do vakuově uzavřeného sáčku. Můžete zakoupit vakuový tmel, který ze sáčku odstraní veškerý vzduch. V takovém případě však počítejte s další investicí. Existuje ale i možnost, která vaši kapsu ani v nejmenším nezatíží. Stačí vložit jídlo do sáčku a ten do nádoby s vodou. Ta už odvede svou práci – vytáhne z pytlíku poslední zbytky vzduchu. Poté jej můžete utěsnit.
Steak, který se vždycky povede
Jedním z hlavních benefitů metody sous vide je skutečnost, že se vám vždycky všechno povede. Dokonalý steak vždy, když si zamanete. Zapomeňte na gumová kuřecí prsa – s metodou sous vide budou přesně taková, jaká mají být. Navíc se nemusíte omezovat jen na přípravu masa. Stejně můžete připravit i vejce nebo třeba zeleninu. Připravte se ovšem na to, že příprava pokrmu zabere více času – vzhledem k tomu, že teplota vody nepřekročí určitou hranici, je třeba jídlo vařit déle, než bude bezpečné jej konzumovat. Pro docílení křupavé kůrky, kterou vařením ve vodní lázni nezískáte, je také zpravidla nutné maso ještě dokončit na pánvi. To jsou ovšem daně za skutečně dokonalou chuť masa, v níž je metoda sous vide doslova bezkonkurenční. Zkuste a uvidíte sami.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál