Onemocnění srdce představují podle statistik téměř třetinu všech úmrtí na celém světě. A to je hodně. Důležitou roli ve zdraví srdce hraje strava. Ta může významně zvýšit nebo snížit riziko srdečního onemocnění. Jak se stravovat, abyste případně předešli pozdějším problémům?
Jste to, co jíte. Dávná pravda, která platila, platí a platit bude. Strava totiž dokáže ovlivnit mnohé. Nabízí se říci všechno. V oblasti onemocnění srdce a celé kardiovaskulární soustavy to platí zejména. Některé potraviny totiž mohou ovlivnit krevní tlak, triglyceridy v krvi a hladiny cholesterolu a také záněty – což jsou vlastně všechny rizikové faktory pro onemocnění srdce. Zde je několik skupin potravin, na které byste se měli v rámci prevence a ochrany před onemocněním srdce zaměřit. Berte je jako recept a sestavte z nich vlastní chutný a kreativní jídelníček, který bude nejen chutnat, ale který vás bude také bavit.
Tučné mořské ryby jako je losos, makrela, sardinky a pstruh
Mořské ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které účelně pracují se srážlivostí krve, zlepšují hladinu LDL cholesterolu v krvi a srdci vyloženě prospívají. Naordinujte si je na talíř alespoň 2x týdně a praktikujte jemné metody přípravy jako je restování či pečení v troubě.
Avokádo, vlašské ořechy, semínka (chia a lněná), zastudena lisovaný řepkový olej
Vše výše zmíněné jsou příklady tuků šetrných k srdci. Extra panenský olivový olej je bohatý různé polyfenolické látky, látky spojované s prevencí srdečních onemocnění, nehodí se ale pro tepelnou úpravu. Ta jeho cenné vlastnosti ničí. Skvělou alternativou je právě za studena lisovaný olej řepkový. Je plný cenných mono-nenasycených tuků, jako olej olivový. Odolává navíc vysokým teplotám, což z něj činí ideální olej na vaření. Je také skvělým zdrojem ochranného vitamínu E.
Ovoce a zelenina
Každých 200 gramů čerstvého ovoce a zeleniny sníží riziko ischemické choroby srdeční až o třetinu. Plody jsou totiž plné draslíku, který pomáhá regulovat krevní tlak, stejně jako ochranných antioxidantů, které zase minimalizují poškození tepen. Stravujte se pestře a vybírejte z široké palety ovoce a zeleniny, kterou příroda nabízí. Dopřávejte si lilky, rajčata, bobulovité ovoce, melouny, stejně jako zelenou listovou zeleninu. Červená řepa je bohatá na hořčík a draslík, které pomáhají regulovat krevní tlak. Zázračnou potravinou je také česnek, ideálně konzumovaný za syrova, který představuje cenné přírodní antibiotikum.
Hřejivé koření jako je zázvor, chilli, skořice a oregano může také pomoci snížit zánět a chránit kardiovaskulární systém.
Mléčné výrobky pomáhají snižovat krevní tlak a regulovat práci srdečního svalu.
Pozor na vše, co je cítit umělým zpracováním
Existují potraviny, které srdci prospívají. Stejně tak ale existují ty, které mu škodí. Mezi ně patří zpracované maso, jako jsou klobásy, hamburgery a paštiky. Měli byste také minimalizovat příjem koláčů, sušenek a necelozrnného pečiva. Omezovat byste měli i příjem alkoholu. Kontrolujte si také příjem soli a trans-mastných tuků.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál