Levandule je velmi oblíbená bylina s vůní, kterou často cítíme z různých prostředků na praní, mýdel či krémů. Tato vůně dokáže ale i odpudit hmyz a zahnat moly v šatní skříni. Jak si jednoduše vyrobit vlastní levandulový olej?
Levandule patří mezi jednu z nejvšestrannějších bylin s řadou léčivých a terapeutických vlastností. Je to rostlina s nezaměnitelnou vůní, kterou si bez problému můžete vypěstovat na zahrádce či doma v květináči. Levanduli je třeba sestříhávat od mladé rostliny, což se provádí na jaře či na podzim. Tímto docílíte, že vám rostlina bude bohatě růst a zároveň získáte levanduli na výrobu domácího oleje s mnohostranným využitím.
Již v 17. století v době epidemií byl levandulový olej používán obyvateli Londýna, kteří si potírali svá zápěstí, aby se tak ochránili před smrtícími chorobami. Vyrobit si levandulový olej v domácích podmínkách je nejen možné, ale také relativně snadné. Nabízí se hned několik osvědčených metod.
Výroba domácího levandulového oleje
Doma vyrobený levandulový olej není tolik aromatický, jako je tomu u kupovaného, ale vyniká tím, že je zcela bez chemických látek a nedráždí pokožku. Díky tomu ho lze použít i na dětskou pokožku či přidat do dětské koupele, stačí pár kapek. Na výrobu potřebujete olej, vhodný je olivový, ale použít můžete i panenský slunečnicový, levandulové květy čerstvé či usušené a uzavíratelnou sklenici. Záleží na vás, kterou variantu upřednostníte. první možnost je do čisté sklenice napěchovat levandulové květy, ty zalít olejem a uzavřené nechat po dobu 5 až 7 dní na teplém (slunném) místě. Poté olej přecedíte přes čisté plátno (použít můžete i bavlněnou dětskou plenu) a nalijete do flakonku. Další možností je zahřátí oleje, do něj dáte dostatečné množství levandulových květů a budete udržovat zhruba 3 až 4 hodiny teplé. Poté přecedíte do skleničky, do které můžete vložit pár kousků levandule pro umocnění aroma.
Prospěšné a širokospektrální využití oleje
Olej má dezinfekční, léčebný i zklidňující účinek. Vyniká hlavně ve vztahu k pokožce, neboť regeneruje, je výtečný při ošetření popálenin, hnisavých ran, při štípnutí hmyzem. Použít ho lze i coby prevenci v boji se vší dětskou. Je osvědčeným repelentem a velmi silně odpuzuje šatní moly. Levandulový olej pomůže při nervovém vypětí, je účinnou pomocí při bolesti hlavy a migréně. Olej si zaslouží místo i ve vaší ložnici, neboť díky příjemné vůni působí relaxačně a napomáhá k lepšímu spánku. Pokud se potýkáte s ucpaným nosem, stačí, když se pořádně nadechnete levandulového oleje. Je efektivní také na bolavé a namožené svaly. Levandulový olej můžete využít jako efektivní prvek domácí aromaterapie, ale také ho lze použít na pokožku pro její omlazení, vypnutí a projasnění.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál