Vůně levandule jako odpouzovač šatních molů. Jak si vyrobit domácí levandulový olej?

Vůně levandule jako odpouzovač šatních molů. Jak si vyrobit domácí levandulový olej?
zdroj: Pixabay

Levandule je velmi oblíbená bylina s vůní, kterou často cítíme z různých prostředků na praní, mýdel či krémů. Tato vůně dokáže ale i odpudit hmyz a zahnat moly v šatní skříni. Jak si jednoduše vyrobit vlastní levandulový olej?

Levandule patří mezi jednu z nejvšestrannějších bylin s řadou léčivých a terapeutických vlastností. Je to rostlina s nezaměnitelnou vůní, kterou si bez problému můžete vypěstovat na zahrádce či doma v květináči. Levanduli je třeba sestříhávat od mladé rostliny, což se provádí  na jaře či na podzim. Tímto docílíte, že vám rostlina bude bohatě růst a zároveň získáte levanduli na výrobu domácího oleje s mnohostranným využitím.

Již v 17. století v době epidemií byl levandulový olej používán obyvateli Londýna, kteří si potírali svá zápěstí, aby se tak ochránili před smrtícími chorobami. Vyrobit si levandulový olej v domácích podmínkách je nejen možné, ale také relativně snadné. Nabízí se hned několik osvědčených metod.

Výroba domácího levandulového oleje
Doma vyrobený levandulový olej není tolik aromatický, jako je tomu u kupovaného, ale vyniká tím, že je zcela bez chemických látek a nedráždí pokožku. Díky tomu ho lze použít i na dětskou pokožku či přidat do dětské koupele, stačí pár kapek. Na výrobu potřebujete olej, vhodný je olivový, ale použít můžete i panenský slunečnicový, levandulové květy čerstvé či usušené a uzavíratelnou sklenici. Záleží na vás, kterou variantu upřednostníte. první možnost je do čisté sklenice napěchovat levandulové květy, ty zalít olejem a uzavřené nechat po dobu  5 až 7 dní na teplém (slunném) místě. Poté olej přecedíte přes čisté plátno (použít můžete i bavlněnou dětskou plenu) a nalijete do flakonku. Další možností je zahřátí oleje, do něj dáte dostatečné množství levandulových květů a budete udržovat zhruba 3 až 4 hodiny teplé. Poté přecedíte do skleničky, do které můžete vložit pár kousků levandule pro umocnění aroma.

Prospěšné a širokospektrální využití oleje
Olej má dezinfekční, léčebný i zklidňující účinek. Vyniká hlavně ve vztahu k pokožce, neboť regeneruje, je výtečný při ošetření popálenin, hnisavých ran, při štípnutí hmyzem. Použít ho lze i coby prevenci v boji se vší dětskou. Je osvědčeným repelentem a velmi silně odpuzuje  šatní moly. Levandulový olej pomůže při nervovém vypětí, je účinnou pomocí při bolesti hlavy a migréně. Olej si zaslouží místo i ve vaší ložnici, neboť díky příjemné vůni působí relaxačně a napomáhá k lepšímu spánku. Pokud se potýkáte s ucpaným nosem, stačí, když se pořádně nadechnete levandulového oleje. Je efektivní také na bolavé a namožené svaly. Levandulový olej můžete využít jako efektivní prvek domácí aromaterapie, ale také ho lze použít na pokožku pro její omlazení, vypnutí a projasnění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...
Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky...

Videorozhovor