Těhotenství a porod jsou pro ženské tělo velkým a zásadním zásahem. To po něm nemusí být stejné jako dříve. Co je jiné ale nemusí být horší. Je jen důležité se na novou situaci adaptovat. Jaké cesty vedou k fit tělu, ve kterém se opět budete cítit dobře?
Po porodu, a vlastně i během těhotenství, závisí zdravý životní styl na dvou faktorech. Za prvé, co konkrétně pro vás znamená se dostat znovu do formy. Za druhé, jak silná je vaše vůle v nastoleném stravovacím a pohybovém režimu vytrvat. Se vším ostatním se dá hýbat a pracovat. Usnadní vám to těchto 7 doporučení.
1. Nespěchejte
Buďte na sebe hodné a jemné, stejně jako jste na své miminko. Oslabené břišní svalstvo, naprosté vyčerpání a doznívající účinky relaxinu (hormonu, který tělo vylučuje v přípravě na porod) vašemu tělu znemožňují zvládat cokoliv namáhavého. Respektujte to a netlačte zbytečně na pilu. Odpočívejte s miminkem a začínejte společně pomalu.
2. Buďte aktivní
Prvních pár týdnů po porodu se budete cítit vyčerpané. Ačkoliv cvičení je ta poslední věc, na kterou budete myslet, pokuste se na něj nezapomínat. Nemáme na mysli sklapovačky a sprinty. Ale jemná dechová cvičení pomáhající vnímat vlastní tělo, sebe sama, rozhýbat vnitřní svalstvo a pánevní dno, nebo pomalé, mírné a krátké procházky, které můžete absolvovat i s miminkem – oba se alespoň dostanete na čerstvý vzduch.
3. Vnímejte dítě jako součást
Dítě je odteď součástí vašeho života. Tedy i zdravého a aktivního životního stylu. Jakmile se vám začnou vracet síly, prodlužujte procházky. U kočárku můžete cvičit dřepy nebo výpady. Zajeďte na klidné a tiché místo a když maličké spí, zaběhejte si kolem kočárku. Když jej chováte, hlídejte si správné postavení pánve a spodních žeber a snažte se správně dýchat – od pánevního dna, do stran, do břicha, hrudníku, klíčních kostí a zpět s výdechem stahujte spodní žebra dolů a k sobě. Vnímejte chodidla a jejich kontakt se zemí a posilujte a zpevňuje tělo s každým krokem, s každým pohybem.
4. Připojte se k dalším maminkám
Připojení se ke skupině dalších aktivních maminek vám rozšíří obzory a dodá motivaci do dalšího snažení. Můžete s sebou opět vzít i své maličké, dnes existuje spousta skupinových cvičení pro maminky s dětmi, často se jedná třeba o jemnou jógu, která naučí vnímat sebe sama – vlastní tělo i vnitřní prožívání. Existuje i plavání rodičů s dětmi, což je také dobrá příležitost, jak načerpat sílu a inspiraci.
5. Sledujte to, co jíte
Snažte se vyhýbat nezdravým potravinám a odolávat touhám, které jste zažily během těhotenství. Zaměřte se na výživné a nutričně plnohodnotné potraviny a myslete na to, že vám poděkuje nejen vaše tělo, ale i miminko, které dostává kvalitní mléko.
6. Kojte
Kojením spalujete až 600 kcal denně. Takže pokud můžete kojit, kojte! Je to jedna z nejpřirozenějších cest, jak se zase vrátit na svou váhu.
7.Pravidelně spěte
Možná se smějete a ptáte se, jak asi může novopečená maminka pravidelně spát. Je jasné, že se vám nepoštěstí spát v kuse třeba 6 hodin. Jde ale o to, abyste využily každé volné chvilky ke spánku – třeba když spí vaše malé. Jde o to, aby si tělo na situaci zvyklo a naučilo se synchronizovat spánkové zvyky. Bylo prokázáno, že odpočinek v pravidelných intervalech napomáhá regulaci hmotnosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál