Látky z opalovacích krémů škodí zdraví. Jak na bezpečné opalování?

Látky z opalovacích krémů škodí zdraví. Jak na bezpečné opalování?
zdroj: Adobe Stock

Na sluneční paprsky a vysoké teploty se těšíme celou první polovinu roku. Slunce zvedá náladu, podporuje vyplavování serotoninu, hormonu štěstí a opaluje pokožku do pěkné hnědé barvy. Méně pozitivní jsou však dopady opalování na naše zdraví.

Ultrafialové záření – UV
Slunce k nám vysílá ultrafialové záření, které můžeme rozdělit na tzv. UVA a UVB. UVA tvoří většinu UV záření, podílí se na předčasném stárnutí pokožky, ale nezpůsobuje její spálení. UVB složka je ta „zlá“, která dokáže pokožku spálit, i když je jí podstatně méně. Je to UVB, které hraje hlavní roli v otázce rakoviny kůže. UV záření je ale pro člověka takřka životu potřebné – díky němu se v těle tvoří vitamín D, který primárně podporuje vstřebávání vápníku ve střevě a následnou mineralizaci kostí.

Chemické vs. minerální filtry
Většina konvenčních opalovacích krémů obsahuje tzv. chemické filtry, které fungují tak, že UV záření přeměňují na teplo. Domněnka o škodlivosti těchto látek byla nedávno i vědecky potvrzena – chemické filtry se vstřebávají do organismu a mohou působit mimo jiné jako tzv. endokrinní disruptory, látky, které narušují přirozené fungování hormonů. Naštěstí existují ale i tzv. filtry minerální, které fungují jednoduše jako zrcadlo a UV paprsky odrážejí. Jejich velkou nevýhodou je to, že po jejich nanesení zůstává na pokožce nevzhledný bílý film. Jsou ale zdraví příznivější.

Co znamená zkratka SPF?
Zkratka SPF udává, o jak dlouho můžete pobývat na sluníčku déle, pokud jste namazání právě opalovacím přípravkem s faktorem. Jde ale jen o číslo orientační a vypovídá hlavně o ochraně proti UVB paprskům. Kvalitní opalovací krém chrání i proti UVA paprskům, což bývá vyobrazeno jako UVA v kroužku případně to bývá na obalu napsáno. Současné sluníčko nabývá na síle, proto nikdy neuděláte špatně, když budete používat krém s faktorem minimálně 30 a to hlavně u moře.

Je opalovací krém trvanlivý?
Není! Chemické filtry jsou velmi nestabilní, proto pokud jeden rok opalovací krém načnete, po sezóně ho vyhoďte a neschovávejte ho na příští rok. Činnost chemických filtrů značně klesá a nejedná se tedy už o spolehlivou ochranu.

Jak se bránili proti slunci naši předci?
Možná vás také už napadlo, proč jsme všichni odkázáni na opalovací krémy, když ještě před více jak 100 lety žádné neexistovaly. Nemůže být právě to jedním z důvodů, proč stále více lidí trpí nedostatkem vitamínu D? Jak je možné, že naši předci se zkrátka „uměli“ opalovat a my se bez sluneční ochrany zkrátka neobejdeme? Jedním z důvodů je i náš životní styl. Celý rok chodí mnoho z nás na 8 hodin do klimatizovaných kanceláří, abychom pak odjeli na 14 dní k moři, kde vystavíme svou pobledlou pokožku ostrému slunci. Chrání nás slabší ozonová vrstva a také máme mnohem více času jen ležet na pláži a nic nedělat, na rozdíl od našich předků, kteří se museli pěkně otáčet. Proto berte Slunce s velkým respektem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...