Poradíme vám, jak překonat poobědovou únavu

Poradíme vám, jak překonat poobědovou únavu
zdroj: Adobe Stock

Typická poobědová únava dokáže pořádně zatemnit mysl. Často vás zkrátka úplně paralyzuje a vy si nemůžete pomoci, chce se vám spát. Jde proti ní vůbec nějak bojovat? Jde a není to vůbec složité! Máme pro vás několik tipů.

Jižní národy řeší poobědovou únavu siestou, klidem, přes který, lidově řečeno, u nich nejede vlak. My si ale u nás nemůžeme dovolit na dvě nebo na tři hodiny všeho nechat, přestat pracovat a na pár hodin odpočívat. Jak ale potom vyzrát na typickou poobědovou únavu, která snižuje produktivitu a mění nás v letargické osoby?

1. Vybírejte jídla s nízkým glykemickým indexem
Glykemický index udává míru rychlosti, se kterou se přijaté sacharidy přemění na glukózu, která se následně dostane do krve. A je to právě vysokoglykemická strava, která bývá viníkem poobědové únavy. Když totiž cukr v krvi rychle vystoupá, cítíte se plní energie. Jakmile ale stejně nebo podobně rychle poklesne zpět, stejně podobně a rychle se z oné zázračně nabyté síly a energie stane únava a ospalost. Proto zařazujte hodně zeleniny, vlákniny, která glykemický index stravy snižuje a dbejte na to, aby v jídle byl dostatek bílkovin a ne jen mnoho zbytečných, nezdravých tuků.

2. Sedněte si na paty nebo se položte na levý bok
I když zdravé tělo funguje podobně jako stroj, stroj to není. I ono potřebuje odpočívat. Což je právě případ trávení, které sebere poměrně dost času a energie. Je proto dobré alespoň půl hodiny po obědě být, pokud možno, v klidu a umožnit organismu, aby zpracoval, co zpracovat potřebuje. V opačném případě se ona únava, kterou vyvolává probíhající zpracovávání jídla, může nepříjemně protáhnout. Pomoci tělu v efektivním trávení můžete dvěma polohami. Buď se posaďte na paty – tím vypojíte spodní část těla a umožníte té vrchní věnovat se trávení. Nebo se položte na levý bok. Tělo vykoná, co potřebuje, vy si odpočinete a můžete potom fungovat dál.

3. Okysličte mozek pohybem
Zase jsme u toho trávení. Jakmile tělo vykoná, co je třeba, potřebuje podpořit zase mozek. Veškerá krev a kyslík byli totiž posílány na trávení, které pomalu končí. Je proto třeba uvést do pohybu zbytek těla. Nejlépe to zvládnete s pomocí pohybu. Naordinujte si něco, u čeho se musíte hýbat. I kdyby to mělo být vyjít pár pater a zase se vrátit, nebo ideálně projít se krátce na čerstvém vzduchu nebo se jednoduše s pomocí pár cviků protáhnout. Což byste ostatně měli dělat každou hodinu.

4. Dostatečně pijte
Únava a malátnost přichází s nedostatkem tekutin. Bude vám k ničemu, když poskytnete tělu čas na trávení, potom se projdete, ale budete unavení, protože málo pijete. Hlídejte si, abyste denně vypili alespoň 8 sklenic vody – v závislosti na četnosti fyzické aktivity je žádoucí přidávat na množství. Nepijte hned po jídle, ale jakmile sesednete z pat a půjdete se projít, řekněme po oné půl hodince po obědě, začněte zase myslet na pitný režim.

5. Zhluboka dýchejte
Správný postoj a hluboký dech udrží v kondici mozek, mysl i svaly. Soustřeďte se na kontakt chodidel se zemí, udržení pánve v neutrální poloze, držení spodních žeber u sebe a dole, na vytahování se za temenem hlavy vzhůru a držení lopatek pomyslně v zadních kapsách u kalhot. Dýchejte od pánevního dna do břicha, do stran, do hrudníku a do klíčních kostí a s výdechem stahujte spodní žebra dolů a k sobě.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!