Pryč s popraskanými patami, které v létě kazí dojem. Jak na to?

Pryč s popraskanými patami, které v létě kazí dojem. Jak na to?
zdroj: Adobe Stock

Léto je v plném proudu a dní strávených u vody přibývá. Jak jinak také zvládat ty nápory horka. Mnohé z vás ale trápí nevzhledně vypadající a navíc popraskané paty. Zatočte s nimi a zbavte se jich jednou provždy.

Kůže není dostatečně hydratována
Důvod, proč máte popraskané paty, je vlastně velmi prostý. Odumřelá tkáň v nejvíce zatěžovaných oblastech se hromadí, není hydratována, a tak se stává, že začne praskat. Na některých místech dokonce natolik, že naruší i zdravou kůži. Do rány se snadno zanesou nečistoty a hrozí riziko infekce. Proto, pokud na ztvrdlou kůži na patách trpíte, nenechávejte věci náhodě a včas zasáhněte.

Postačí pemza, výborný je ale i tvaroh
Několikrát do týdne nechte ve vaně nohy namočené delší dobu, aby kůže změkla. Potom ji manuálně odstraňte například pemzou nebo k tomu určeným pilníkem. Na trhu jsou k dostání také elektrické pilníky, které ani nepotřebují, aby byla kůže na nohou změklá. Po obroušení nohu hydratujte krémem, vazelínou, lanolinem nebo třeba sádlem. Pokud chcete, aby vaše chodidla vypadala k světu už zítra, naneste na zatěžovaná místa tvaroh a nohy zabalte do igelitového pytlíku. Nechte působit přibližně půl hodiny, potom umyjte a obruste.

Dodržujte pitný režim
Během léta jsou paty zatěžovány mnohem víc. Mohou za to otevřené boty, kvůli kterým se k chodidlům dostává prach. Ten značně vysušuje. Chlorovaná voda z bazénu jim také neprospívá. Snažte se dodržovat pitný režim, v parných dnech to platí dvojnásob. Nejen, že hydratujete končetiny, ale ochráníte se také před úpalem a úžehem.

Na vině může být genetika
I přesto platí, že někteří z vás mají krásná hladká chodidla, aniž byste jim věnovali jakoukoliv péči. Může za to genetika a také některá onemocnění. Náchylnější jsou lidé s cukrovkou nebo lupénkou. Vinu nese také nevhodná obuv nebo nedostatek některých látek. Zejména zinku a omega-3 mastných kyselin.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Bez cukroví si dnes Vánoce dokážeme představit jen velmi těžko....

Čtěte dál
Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení,...
Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Co dokáže suchý šampon? Záchrana pro ženy v zimním období i na cestách

Suchý šampon ve spreji je kosmetickou vymožeností a pro některé ženy doslova spásou, kterou ocení hlavně nyní v zimním období. Jaké...

Videorozhovor