Jak na bílé zuby pomocí přírodních ingrediencí?

Jak na bílé zuby pomocí přírodních ingrediencí?
zdroj: Adobe Stock

Krásné bílé zuby jsou první věc, které si na lidech všimneme. Zářivý úsměv je tajnou zbraní všech, kteří chtějí okouzlit druhé. Není to žádné tajemství. Profesionální dentální hygiena a bělení zubů představuje v dnešní době velký business. Existují však i jiné, méně nákladné a šetrnější možnosti, jak kýženého výsledku dosáhnout.

Někdo má zuby bílé od přírody, jiní se musí snažit
Proč má někdo zuby od přírody krásně bílé, a jiným se podobného výsledku za nic na světě nedaří dosáhnout? Jistou roli v tom má hraje genetika. Někdo má opravdu to štěstí, že se s bělejšími zuby narodí. Existují však i další faktory, které ovlivňují vzhled vašeho chrupu, a je to především životospráva. Patří sem například to, zda jste kuřák či zda pravidelně pijete kávu a černý čaj, po nichž zuby tmavnou, nebo limonády, které mnohdy obsahují kyseliny narušující sklovinu. Podobně také záleží i na vašem věku, neboť s postupným stárnutím člověka a vlivem opotřebení slábne i zubní sklovina, což je vlastně ona bílá, ochranná vrstva na zubech. Tmavnutí a zabarvování zubů však mohou způsobovat i některé léky. Ale co si budeme povídat – nejdůležitější vždy bylo a bude pravidelné a poctivé čištění.

Jak si správně čistit zuby?
Držte kartáček v mírném sklonu o úhlu 45° a jemnými krouživými pohyby postupujte od zadních stoliček směrem k předním zubům a zpět ke stoličkám na druhé straně ústní dutiny. Není třeba tlačit silou. Neplatí totiž, že čím silněji, tím lépe. Naopak, při přílišném tlaku byste si mohli poranit zuby i dásně. Malé krouživé pohyby provádějte jemně a tak, abyste přejížděli jak přes zub, tak i přes okraj dásně. Čistíme zvenku, zevnitř a neopomínáme ani žvýkací plošky a mezizubní prostory, v nichž dochází k největšímu hromadění povlaku a taktéž k nejčastější tvorbě kazů a paradontálních kapes. Vzhledem k tomu, že chrup každého z nás je jedinečný, nelze plošně říct, kde použít mezizubní kartáček a kde dentální nit. S tím vám však zajisté poradí váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. A jak dlouho čistit? Využijte vlastní jazyk jako indikátor čistoty zubů. Jsou-li hladké, výborně. Pakliže působí jako mírně chlupaté, mají na sobě stále vrstvu plaku, který je třeba odstranit.

Jak na domácí bělení zubů?
U domácího bělení zubů stojí na prvním místě šetrnost. Zuby jsou naší vizitkou a je třeba si je hýčkat, což znamená nepouštět se do žádných drastických metod slibujících vybělení na počkání. Buďte trpěliví a vyzkoušejte například tyto osvědčené tipy:

1. Kokosový olej – kokosový olej se mnohdy doporučuje na ranní vyplachování dutiny ústní a obdobně s ním lze i čistit zuby. Převalujete-li kokosový olej v ústech, naváže na sebe škodlivé bakterie a taktéž se postará o snížení rizika vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Pokud ho použijete místo zubní pasty, pomůže vám zuby vybělit přírodní cestou. Efekt by měl být znatelný zhruba po 14 dnech.
2. Jahody – už naše babičky si potíraly zuby rozpůlenou jahodou, aby měly krásně bílé zuby. Celé kouzlo tkví v obsahu kyseliny jablečné, která zesvětluje pigmentaci.
3. Pozor na citron a jedlou sodu! O potírání zubů citronem a čištění jedlou sodou se toho napsalo už mnoho. Ačkoliv obojí přináší efekt vybělení, častá aplikace je bohužel na úkor zdraví zubů. Jedlá soda totiž sklovinu obrušuje, čímž ji zároveň narušuje, podobně jako citrusy, jež sklovinu poškozují. Platí tedy, že pokud se do podobného bělení rozhodnete pustit, pak jen výjimečně a s mírou.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...

Videorozhovor