Co se v těle děje s bublinkami po vypití syceného nápoje?

Co se v těle děje s bublinkami po vypití syceného nápoje?
zdroj: Adobe Stock

Po nápojích sycených oxidem uhličitý často toužíme hlavně v létě. Perlivý efekt na jazyku dodává pocit osvěžení. Proč ale není dobré pít vodu s bublinkami při sportu a co se vlastně děje s přijatým oxidem uhličitým v těle poté, co nějaký takový nápoj vypijete?

Existují tvrzení, že voda nasycená oxidem uhličitým (CO2) může zvyšovat ztrátu vápníku v kostech, způsobovat zubní kaz, syndrom dráždivého tračníku, přibývání na váze apod. Jak už to tak bývá, pravda leží někde mezi. Faktem ale je, že obyčejná voda sycená oxidem uhličitým – původcem oněch chutných bublinek – většinu z těchto trablí nezpůsobí. To dokázala již řada studií. Škodlivé mohou být až látky, které se do vody přidávají společně se zmiňovaným CO2.

Není sycená voda jako sycená voda
V první řadě je třeba si uvědomit, že ne všechny vody jsou sycené stejně. Zatímco voda sycená CO2 je v podstatě pouze voda obohacená tímto plynem, některé lahvové limonády nebo nápoje tvářící se dokonce jako minerální vody a sody, bývají obohacené o látky přidávající na chuti. Jedná se třeba o sodík, různé přírodní i umělé kyseliny, příchutě, sladidla a další přísady. Všechny mohou být zdrojem skrytých kalorií a dalšího nadbytečného sodíku. Postupem času, když je pijete často a pravidelně, mohou tak logicky vést k některým potížím, jako je třeba přibývání na váze. Je proto důležité číst složení a v tomto kontextu zejména obsah cukru ve vybraném nápoji. Tonik je třeba plný přidaného cukru a sladidel, ochucená perlivá voda může obsahovat jak sladidla, tak i kyselinu citronovou a kofein.

Ztráty vápníku v kostech ani zubního kazu se bát nemusíte
Studie z roku 2006 potvrdila, že křehkost kostí mohou z perlivých nápojů zvyšovat pouze nápoje kolové a to nikoliv z důvodu obsahu CO2, ale kvůli kyselin fosforečné. Ta totiž může zvyšovat odvod vápníku z těla ledvinami. Jiné nápoje sycené oxidem uhličitým takový vliv podle vědců nemají. Prostá voda sycená oxidem uhličitým vám ani nezkazí zuby. Potřebuje k tomu kyselinu citronovou nebo cukr, které mohou způsobit poškození zubní skloviny. Proces sycení oxidem uhličitým, kdy je do prosté vody jednoduše přidáván plyn, aby se docílilo perlivosti, sám o sobě za nic takového nemůže.

Pozor na nadýmání a plynatost
Je však něco, co obyčejná voda obohacená o CO2 způsobit může. Je to nadýmání a plynatost. To je i důvod, proč se doporučuje neslučovat popíjení perlivých vod se sportováním. Ani tento faktor se však u vás nemusí nutně objevit, pokud nemáte extrémně citlivý žaludek na CO2. Což snadno zjistíte, vyzkoušíte-li popíjet perlivou vodu během sportování. Pokud vám to nebude dělat dobře, jednoduše to příště neopakujte.

Čtěte složení
Co z toho všeho plyne? Oxid uhličitý, přidávaný do vody za účelem vytvoření bublinek, sám o sobě škodlivý není. I když může podnítit plynatost a nadýmání. S vodou přeci jen polykáte plyn. Ničeho dalšího se ale obávat nemusíte. Je ovšem nutné číst složení – jakmile se do perlivé vody přidá cukr, sladidla, kyselina citronová a další přísady, riziko ohrožení zdraví se zvyšuje. Zkuste proto perlivou vodu raději dochutit sami a vyhnout se případným potížím. Přidejte do ní třeba mátu, meduňku, led a čerstvé ovoce dle vlastní volby a vytvořte si tak vlastní zdravou domácí limonádu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni a těžko mu odoláváme. I s cukrovím se ale pojí určitá zdravotní rizika,...

Čtěte dál
Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Syndrom suchého oka trápí stále více lidí, a to v důsledku časté práce na počítači, prašného prostředí, ale i rychlých změn teplot....
Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí...

Videorozhovor