Po nápojích sycených oxidem uhličitý často toužíme hlavně v létě. Perlivý efekt na jazyku dodává pocit osvěžení. Proč ale není dobré pít vodu s bublinkami při sportu a co se vlastně děje s přijatým oxidem uhličitým v těle poté, co nějaký takový nápoj vypijete?
Existují tvrzení, že voda nasycená oxidem uhličitým (CO2) může zvyšovat ztrátu vápníku v kostech, způsobovat zubní kaz, syndrom dráždivého tračníku, přibývání na váze apod. Jak už to tak bývá, pravda leží někde mezi. Faktem ale je, že obyčejná voda sycená oxidem uhličitým – původcem oněch chutných bublinek – většinu z těchto trablí nezpůsobí. To dokázala již řada studií. Škodlivé mohou být až látky, které se do vody přidávají společně se zmiňovaným CO2.
Není sycená voda jako sycená voda
V první řadě je třeba si uvědomit, že ne všechny vody jsou sycené stejně. Zatímco voda sycená CO2 je v podstatě pouze voda obohacená tímto plynem, některé lahvové limonády nebo nápoje tvářící se dokonce jako minerální vody a sody, bývají obohacené o látky přidávající na chuti. Jedná se třeba o sodík, různé přírodní i umělé kyseliny, příchutě, sladidla a další přísady. Všechny mohou být zdrojem skrytých kalorií a dalšího nadbytečného sodíku. Postupem času, když je pijete často a pravidelně, mohou tak logicky vést k některým potížím, jako je třeba přibývání na váze. Je proto důležité číst složení a v tomto kontextu zejména obsah cukru ve vybraném nápoji. Tonik je třeba plný přidaného cukru a sladidel, ochucená perlivá voda může obsahovat jak sladidla, tak i kyselinu citronovou a kofein.
Ztráty vápníku v kostech ani zubního kazu se bát nemusíte
Studie z roku 2006 potvrdila, že křehkost kostí mohou z perlivých nápojů zvyšovat pouze nápoje kolové a to nikoliv z důvodu obsahu CO2, ale kvůli kyselin fosforečné. Ta totiž může zvyšovat odvod vápníku z těla ledvinami. Jiné nápoje sycené oxidem uhličitým takový vliv podle vědců nemají. Prostá voda sycená oxidem uhličitým vám ani nezkazí zuby. Potřebuje k tomu kyselinu citronovou nebo cukr, které mohou způsobit poškození zubní skloviny. Proces sycení oxidem uhličitým, kdy je do prosté vody jednoduše přidáván plyn, aby se docílilo perlivosti, sám o sobě za nic takového nemůže.
Pozor na nadýmání a plynatost
Je však něco, co obyčejná voda obohacená o CO2 způsobit může. Je to nadýmání a plynatost. To je i důvod, proč se doporučuje neslučovat popíjení perlivých vod se sportováním. Ani tento faktor se však u vás nemusí nutně objevit, pokud nemáte extrémně citlivý žaludek na CO2. Což snadno zjistíte, vyzkoušíte-li popíjet perlivou vodu během sportování. Pokud vám to nebude dělat dobře, jednoduše to příště neopakujte.
Čtěte složení
Co z toho všeho plyne? Oxid uhličitý, přidávaný do vody za účelem vytvoření bublinek, sám o sobě škodlivý není. I když může podnítit plynatost a nadýmání. S vodou přeci jen polykáte plyn. Ničeho dalšího se ale obávat nemusíte. Je ovšem nutné číst složení – jakmile se do perlivé vody přidá cukr, sladidla, kyselina citronová a další přísady, riziko ohrožení zdraví se zvyšuje. Zkuste proto perlivou vodu raději dochutit sami a vyhnout se případným potížím. Přidejte do ní třeba mátu, meduňku, led a čerstvé ovoce dle vlastní volby a vytvořte si tak vlastní zdravou domácí limonádu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál