Plátěné pytlíky a sáčky vytlačují igelit – vyrobte si je jednoduše doma

Plátěné pytlíky a sáčky vytlačují igelit – vyrobte si je jednoduše doma
zdroj: Shutterstock

Plátěné sáčky a eko tašky na pečivo a zeleninu už nejsou jen výsadou pár nadšenců ekologie. Jsou nejen trendy, ale i zásadním přispěním ke snížení použitého plastu. Sáčky z látky si můžete ušít i doma. Jak na to?

Aniž bychom si to uvědomovali, denně končí v koši značné množství igelitových sáčků a tašek, do kterých takřka každodenně dáváme potraviny na nákupu. Když se podíváte do nákupního košíku či vozíku, dojdete k faktu, že máte často více obalů  než nakoupených potravin. Totéž platí i při ukládání pečiva a dalších potravin doma, které většina uchovává v igelitových sáčcích či taškách. Pečivo se v mikroténových sáčcích rychleji zapaří, zejména v letním období. Rozhodně se nejedná o nejlepší volbu nejen s ohledem na životní prostředí, ale také zdraví.

Pytlíky a sáčky, které razantně snižují množství jednorázového odpadu, vynikají v mnoha směrech. Jde o efektivní ekologickou alternativu klasických jednorázových igelitových sáčků a tašek. Můžete je používat opakovaně, snadno se udržují, je možné je bez problému prát. Využitelné jsou zejména při nákupu, ale také doma pro skladování potravin, především pečiva. Zcela nejlepším materiálem je biobavlna, neboť klasická bavlna patří mezi plodinu, na kterou se stále používají chemikálie při pěstování rostlin a mnohdy je tak zpracovávána za použití toxických látek, kdy řada z nich nadále zůstává ve vláknech. Použít je možné i síťovinu a další materiály, které jsou nezávadné a vynikají svou lehkostí.

Opakovaně použitelné tašky a sáčky jsou vhodné na pečivo, ovoce, zeleninu, bylinky a další potraviny, které v nich můžete uchovávat a především je použít při nakupování. V takové tašce si klidně můžete odnést celý nákup. Ekologické pytlíky a tašky jsou lehké a bez problému je můžete nosit v kabelce a mít je tak stále při ruce.

Domácí výroba
Použít můžete výše zmíněnou biobavlnu či starou záclonu, která je velmi lehká, což je přínosem při nákupu zeleniny a ovoce. Důležité je promyšlení velikosti pytlíku či tašky. Proto je vhodné si ušít třeba hned tři plátěné pytlíky různých rozměrů. Nicméně potřeby a pracovní postup je jednotný, ať už budete šít malý či velký pytlík nebo tašku. Potřebujete kromě uvedeného materiálu šňůrku na zatažení či barevnou stužku, pokud si budete chtít jednotlivé pytlíky takto rozlišit.

Postup je jednoduchý. Připravíte si obdélník látky, který přehnete tak, že lícová strana bude uvnitř. Po stranách sešijete. Horní stranu přeložíte tak, aby vznikl tunýlek pro šňůrku a prošijete. Poté obrátíte tak, že budete mít lícovou stranu. Sešitým tunýlkem protáhnete za pomoci zavíracího špendlíku šňůrku, na obou koncích šňůrky uděláte uzel, aby vám nemohla zajet dovnitř. A je hotovo. Pokud si na šití netroufáte či z jakéhokoliv důvodu zkrátka nechcete, můžete si ekologický pytlík či tašku zakoupit a to už i v řadě supermarketů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...

Videorozhovor