Plátěné sáčky a eko tašky na pečivo a zeleninu už nejsou jen výsadou pár nadšenců ekologie. Jsou nejen trendy, ale i zásadním přispěním ke snížení použitého plastu. Sáčky z látky si můžete ušít i doma. Jak na to?
Aniž bychom si to uvědomovali, denně končí v koši značné množství igelitových sáčků a tašek, do kterých takřka každodenně dáváme potraviny na nákupu. Když se podíváte do nákupního košíku či vozíku, dojdete k faktu, že máte často více obalů než nakoupených potravin. Totéž platí i při ukládání pečiva a dalších potravin doma, které většina uchovává v igelitových sáčcích či taškách. Pečivo se v mikroténových sáčcích rychleji zapaří, zejména v letním období. Rozhodně se nejedná o nejlepší volbu nejen s ohledem na životní prostředí, ale také zdraví.
Pytlíky a sáčky, které razantně snižují množství jednorázového odpadu, vynikají v mnoha směrech. Jde o efektivní ekologickou alternativu klasických jednorázových igelitových sáčků a tašek. Můžete je používat opakovaně, snadno se udržují, je možné je bez problému prát. Využitelné jsou zejména při nákupu, ale také doma pro skladování potravin, především pečiva. Zcela nejlepším materiálem je biobavlna, neboť klasická bavlna patří mezi plodinu, na kterou se stále používají chemikálie při pěstování rostlin a mnohdy je tak zpracovávána za použití toxických látek, kdy řada z nich nadále zůstává ve vláknech. Použít je možné i síťovinu a další materiály, které jsou nezávadné a vynikají svou lehkostí.
Opakovaně použitelné tašky a sáčky jsou vhodné na pečivo, ovoce, zeleninu, bylinky a další potraviny, které v nich můžete uchovávat a především je použít při nakupování. V takové tašce si klidně můžete odnést celý nákup. Ekologické pytlíky a tašky jsou lehké a bez problému je můžete nosit v kabelce a mít je tak stále při ruce.
Domácí výroba
Použít můžete výše zmíněnou biobavlnu či starou záclonu, která je velmi lehká, což je přínosem při nákupu zeleniny a ovoce. Důležité je promyšlení velikosti pytlíku či tašky. Proto je vhodné si ušít třeba hned tři plátěné pytlíky různých rozměrů. Nicméně potřeby a pracovní postup je jednotný, ať už budete šít malý či velký pytlík nebo tašku. Potřebujete kromě uvedeného materiálu šňůrku na zatažení či barevnou stužku, pokud si budete chtít jednotlivé pytlíky takto rozlišit.
Postup je jednoduchý. Připravíte si obdélník látky, který přehnete tak, že lícová strana bude uvnitř. Po stranách sešijete. Horní stranu přeložíte tak, aby vznikl tunýlek pro šňůrku a prošijete. Poté obrátíte tak, že budete mít lícovou stranu. Sešitým tunýlkem protáhnete za pomoci zavíracího špendlíku šňůrku, na obou koncích šňůrky uděláte uzel, aby vám nemohla zajet dovnitř. A je hotovo. Pokud si na šití netroufáte či z jakéhokoliv důvodu zkrátka nechcete, můžete si ekologický pytlík či tašku zakoupit a to už i v řadě supermarketů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál