Tahle semínka jsou označována za nejvýživnější potravinu planety

Tahle semínka jsou označována za nejvýživnější potravinu planety

Konopná semínka se těší stále větší oblibě a není se čemu divit. Jsou superpotravinou, která je cenově dostupná, chutná každému a hodí se prakticky k čemukoli. Jestli jste je ještě nezkusili, je čas to napravit.

Dokonale vyvážené složení
Technické konopí, ze kterého jsou semínka získávána, se ve velkém pěstuje v Číně, kde se postupně využívá celá rostlina. Ze stonků se vyrábí kvalitní látka, z listů masti a kosmetické produkty, květy putují na farmakologické účely. Semínka těchto rostlin neobsahují THC, tedy látku, která má omamné účinky.

Rostlina získala označení nejvýživnější rostlina planety a není se čemu divit. Má dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, a to 1:3, což se velmi podobá přirozenému poměru v lidském organismu. Ojedinělé je i vyvážené složení. Konopné semínko tvoří z 25 % bílkoviny, z 31 % tuky a z 34 % sacharidy. Obsahuje vitamíny A, C, E a B, kromě vitamínu B12 a z minerálních látek především vápník, zinek, hořčík, železo, draslík, chrom a jód.

Prevence i léčba nemocí
Konopná semínka se postarají o vaše zdraví. Nejen, že posilují imunitní systém a dokáží posílit organismus, aby si poradil s každým zánětem, ale navíc ještě snižují hladinu cholesterolu, upravují hormonální hladinu, jsou prevencí kardiovaskulárního onemocnění, podpůrnou léčbou Parkinsonovi choroby a mnoho dalšího. Díky vysokému obsahu bílkovin je s oblibou užívají i vrcholoví sportovci. Bývají žádanou potravinou pro ženy v období klimakteria. Obsahují omega-6 mastnou kyselinu gama-linoleovou, která produkuje prostaglandin snižující účinky prolaktinu. Tím zabraňují nepříjemným fyzickým a psychickým projevům menopauzy.

Vláknina spolu s chlorofylem obsažená v neloupaných semínkách je vhodným prostředkem k detoxikaci organismu a zároveň k pročištění střev. K těmto účelům si připravte konopné mléko, popřípadě pražená semínka. Abyste vytěžili maximum, je vhodné denně zkonzumovat alespoň 30 g semínek, což odpovídá dvěma polévkovým lžicím. V tomto případě to ale nebude problém, protože díky oříškové chuti lze neloupaná semínka přidat do jakéhokoli slaného i sladkého pokrmu.

Loupaná, či neloupaná?
K dostání jsou loupaná nebo neloupaná semínka. Výživově jsou na tom stejně, ale liší se ve využití. Zatímco loupaná už není potřeba dále zpracovávat a můžete si je rovnou nasypat do salátu, přidat do smoothie nebo jogurtu, s neloupanými je to složitější. Slupka je těžce stravitelná a velmi tvrdá. K přímé konzumaci se nehodí. Můžete je přes noc namočit a ráno si z nich připravit konopné mléko, případně jsou jako dělaná ke klíčení. Loupaná už tepelně neupravujte a do jídla je přidávejte až po uvaření. Dalším zpracováním by ztratily své cenné nutrienty, a to by byla velká škoda. Konopná semínka jsou totiž považována za nejvýživnější a nejzdravější semínka vůbec.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity naší imunity, na kterou má vliv řada faktorů včetně stravy. A právě o...

Čtěte dál
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...

Videorozhovor