Tahle semínka jsou označována za nejvýživnější potravinu planety

Tahle semínka jsou označována za nejvýživnější potravinu planety

Konopná semínka se těší stále větší oblibě a není se čemu divit. Jsou superpotravinou, která je cenově dostupná, chutná každému a hodí se prakticky k čemukoli. Jestli jste je ještě nezkusili, je čas to napravit.

Dokonale vyvážené složení
Technické konopí, ze kterého jsou semínka získávána, se ve velkém pěstuje v Číně, kde se postupně využívá celá rostlina. Ze stonků se vyrábí kvalitní látka, z listů masti a kosmetické produkty, květy putují na farmakologické účely. Semínka těchto rostlin neobsahují THC, tedy látku, která má omamné účinky.

Rostlina získala označení nejvýživnější rostlina planety a není se čemu divit. Má dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, a to 1:3, což se velmi podobá přirozenému poměru v lidském organismu. Ojedinělé je i vyvážené složení. Konopné semínko tvoří z 25 % bílkoviny, z 31 % tuky a z 34 % sacharidy. Obsahuje vitamíny A, C, E a B, kromě vitamínu B12 a z minerálních látek především vápník, zinek, hořčík, železo, draslík, chrom a jód.

Prevence i léčba nemocí
Konopná semínka se postarají o vaše zdraví. Nejen, že posilují imunitní systém a dokáží posílit organismus, aby si poradil s každým zánětem, ale navíc ještě snižují hladinu cholesterolu, upravují hormonální hladinu, jsou prevencí kardiovaskulárního onemocnění, podpůrnou léčbou Parkinsonovi choroby a mnoho dalšího. Díky vysokému obsahu bílkovin je s oblibou užívají i vrcholoví sportovci. Bývají žádanou potravinou pro ženy v období klimakteria. Obsahují omega-6 mastnou kyselinu gama-linoleovou, která produkuje prostaglandin snižující účinky prolaktinu. Tím zabraňují nepříjemným fyzickým a psychickým projevům menopauzy.

Vláknina spolu s chlorofylem obsažená v neloupaných semínkách je vhodným prostředkem k detoxikaci organismu a zároveň k pročištění střev. K těmto účelům si připravte konopné mléko, popřípadě pražená semínka. Abyste vytěžili maximum, je vhodné denně zkonzumovat alespoň 30 g semínek, což odpovídá dvěma polévkovým lžicím. V tomto případě to ale nebude problém, protože díky oříškové chuti lze neloupaná semínka přidat do jakéhokoli slaného i sladkého pokrmu.

Loupaná, či neloupaná?
K dostání jsou loupaná nebo neloupaná semínka. Výživově jsou na tom stejně, ale liší se ve využití. Zatímco loupaná už není potřeba dále zpracovávat a můžete si je rovnou nasypat do salátu, přidat do smoothie nebo jogurtu, s neloupanými je to složitější. Slupka je těžce stravitelná a velmi tvrdá. K přímé konzumaci se nehodí. Můžete je přes noc namočit a ráno si z nich připravit konopné mléko, případně jsou jako dělaná ke klíčení. Loupaná už tepelně neupravujte a do jídla je přidávejte až po uvaření. Dalším zpracováním by ztratily své cenné nutrienty, a to by byla velká škoda. Konopná semínka jsou totiž považována za nejvýživnější a nejzdravější semínka vůbec.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete objednat nespočet programů, které vám slíbí zázračné hubnutí po tom,...

Čtěte dál
Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Sója ještě před lety zažívala v západních zemích doslova boom, začala se ve velkém pěstovat, používat a především i propagovat. Ačkoliv...
Plněné krémové taštičky

Plněné krémové taštičky

Tento recept na těsto je univerzální a lze jej využít jak na slané, tak na sladké verze krémových taštiček. Červená řepa je bohatá...

Videorozhovor