Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak využít nejen při vaření či nastydnutí? Jeho působení je mnohem rozsáhlejší. Pomůže dokonce i v boji proti vráskám.
Zázvor je znám coby kořen vykazující prospěšné účinky na lidské zdraví. Jeho léčivé účinky jsou vědecky podloženy. Všichni známe zázvor v podobě kořenu, který se konzumuje a využívá nejen k léčbě mnoha neduhů. Jedná se o rostlinu, která se začala pěstovat před mnoha tisíci lety v Číně a odtud se postupně dostala do Indie a dále pak díky mořeplavcům až do Evropy. V naší zemi se zázvor prvně objevil ve 13. století. Zázvor je všeobecně znám pro své antibakteriální i protizánětlivé účinky. Je bohatým a cenným zdrojem vitamínů A, B, C i E, dále obsahuje sodík, draslík, vápník, železo i hořčík. Funguje i jako mírné antidepresivum.
Zázvor v kuchyni
V kuchyni nabízí široké uplatnění a nejedná se jen o nepostradatelný doplněk v rámci indické nebo čínské kuchyně. Použít ho můžete i sušený, nejlepších účinků dosáhnete však se zázvorem čerstvým. Zázvor je dokonalé koření k dochucení polévek, omáček, ale také je výbornou volbou k masu vepřovému i hovězímu, perfektní volba k mořským plodům. V některých případech je možné nahradit česnek právě zázvorem. Známá je i zázvorová limonáda, čaj, marmeláda, pivo apod. K sushi se zase hodí zázvor nakládaný.
Všelék aneb pomocník v lékárničce
Zázvor pomůže při žaludeční nevolnosti, pálení žáhy, plynatosti, bolesti hlavy a předchází vzniku migrény. Je ocenitelným přínosem pro chladné a sychravé dny, kdy krásně prohřeje tělo, má příznivý vliv na krevní oběh, tlumí křeče a tiší bolest svalů i kloubů. Přírodní antibiotikum v rámci snížení horečky. Jde o účinnou prevenci proti nachlazení a virovému onemocnění. Pomáhá spalovat tuky, efektivně urychluje metabolismus.
Využití v kosmetice od jizev až po vrásky
Zázvor je velmi účinnou prevencí proti vráskám. Stačí jen oloupat zázvor, najemno nastrouhat a smíchat s medem. Poté vytvoříte směs, kterou rovnoměrně nanesete na čistou pleť a necháte působit cca 10 minut. Pak jen smyjete vlažnou vodou. Zázvor pomůže i pokud se potýkáte s aknózní pletí. Jeho protizánětlivý účinek je opravdu komplexní. Stačí opět oloupat a nastrouhat kousek zázvoru a přiložit na dané místo. Po 20 minutách působení důkladně opláchněte vodou. Účinnou sílu zázvorového kořene můžete využít pro zneviditelnění světlých jizev. Opět kousek nastrouhaného čerstvého zázvoru přiložte na konkrétní místo a nechte působit 25 až 30 minut. Případně můžete zázvor na pokožku přelepit, aby dobře držel. Je třeba ho takto aplikovat 2x denně po dobu jednoho týdne.
Další možnosti použití
Pokud vás přepadne bolest zubu, jako první pomoc postačí rozkousat čerstvý zázvorový kořen a nechat chvíli působit. Jestliže trpíte na cestách nevolností, není třeba volit speciální léky, ale postačí pár hodin před cestou užít zázvor. Dámy ocení příznivý účinek zázvoru při menstruaci i při těhotenských nevolnostech. Slupky z oloupaného čerstvého zázvoru můžete efektivně zužitkovat jako skvělé přírodní leštidlo. Zázvor dokáže i krásně provonět domácnost. Stačí slupky usušit společně s citrónovou kůrou.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál