Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí
zdroj: Shutterstock

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou váhu. Na co byste si měli dávat pozor?

Ať už se jedná o léky na předpis nebo volně prodejné, vždy v souvislosti s tím, jak je začnete brát, vyvstávají určité otázky. Proto jsme sestavili stručný seznam nejdůležitějších zásad, které byste neměli ignorovat.

Jaké informace byste měli sdílet s tím, kdo vám poskytuje zdravotní péči?

 • Informace o alergiích nebo o alergických reakcích na nějaké léky.
 • Užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy, včetně těch, které jsou volně prodejné? Lékař či lékárník by měl o všem vědět.
 • Pokud jste těhotná nebo otěhotnění plánujete, podělte se o tuto zprávu s odborníkem. Totéž platí pro případ, že kojíte.
 • Zdravotníka byste měli informovat i o tom, že dodržujete nějakou specifickou dietu, zejména s nízkým obsahem sodíku nebo cukru.
 • Svěřte se, pokud máte jiné zdravotní problémy než ty, na které vám byl lék předepsán.
 • Informuje odborníka o jakýchkoliv potížích s užíváním léků.

Co musíte vědět, abyste léky správně užívali?
Upozorňujeme, že se jedná o obecná doporučení. Nezapomeňte zdravotníka požádat o pokyny týkající se konkrétních léků, které máte užívat.

 • Léky užívejte přesně podle pokynů lékaře. Ve stejný čas a po celou délku naordinované léčby.
 • Pečlivě prostudujte příbalový leták. Zkontrolujte možné nežádoucí účinky, varování a bezpečností opatření. Pokud zaznamenáte jakékoliv vedlejší účinky, neprodleně o tom informujte svého lékaře.
 • Seznamte se s účelem každého předepsaného i volně prodejného léku, včetně doplňku stravy. Zjistěte, jak v těle fungují.
 • Nepřestávejte užívat předepsané léky bez porady se svým ošetřujícím lékařem.
 • Před zahájením užívání jakýchkoliv nových volně prodejných i předepsaných léků celou záležitost konzultujte s lékařem.
 • Zeptejte se svého lékaře, zda není nutné, abyste nosili lékařskou identifikaci pro typ léků, které užíváte. Týká se to například Warfarinu nebo inzulínu. Lékařská identifikace je nutná pro případ, že byste potřebovali okamžité lékařské vyšetření.

Můžete léky brát na lačno? Můžete je rozlomit nebo rozdrtit?

 • Pečlivě prostudujte příbalový leták a informace o správném užívání. Některé léky je nutné brát s jídlem či nápojem, jiné byste měli vzít na lačný žaludek.
 • Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda existují nějaké potraviny, kterým byste se během užívání léků měli vyhýbat.
 • Pokud léky užíváte s vodou, vypijte celou čtvrtlitrovou sklenici. Léky je nutné pořádně zapít. Nedostatek vody může způsobit jednak podráždění v krku, jednak může léčivům zabránit ve správném působení.
 • Ve většině případů se vylučuje užívání léků s požíváním alkoholu. Informujte se u svého lékaře na specifické lékové interakce, případně požádejte lékárníka o další informace.
 • Před spolknutím léky nerozbíjejte, nedrťte ani nežvýkejte, pokud k tomu nebudete vyzváni.
 • Neužívejte jiné dávky léku, než jak máte předepsáno lékařem či lékárníkem nebo než je uvedeno v příbalovém letáku.

Kdy byste měli léky užívat?

 • Snažte se léky užívat každý den ve stejnou dobu. Abyste dosáhli kýženého účinku a zmírnili riziko možných vedlejších účinků, dbejte při užívání pokynů lékaře či lékárníka.
 • Nepanikařte, pokud jste si zapomněli vzít lék. Vezměte jej, jakmile si na to vzpomenete. Pokud je již téměř čas užít další dávku, přeskočte tu vynechanou a vraťte se do pravidelného režimu. Rozhodně neužívejte dvě dávky, abyste tu vynechanou nahradili. Nahlédněte do příbalového letáku a zjistěte, co pro takové případy radí výrobce.
 • Užíváte hodně léků a máte v nich pořádný zmatek? Vyzkoušejte lékové organizátory, které medikaci rozdělí na jednotlivé dny a denní doby a výrazně vám tak usnadní práci. Krabičku naplňte vždy na začátku každého týdne, nebo na konci toho uplynulého poté, co užijete poslední lék. Léky, které zbydou, skladujte v původních originálních obalech.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor