Pelyněk černobýl je bylina typická svou hořkou chutí. Může být pomocníkem v kuchyni, v bylinné lékárně nebo pro domácí rituály staré stovky let. V přírodě ji najdete po celý rok, ale v zimě se na rozdíl od jiných bylin neschovává pod sněhem.
U nás jen jeden
Pelyňku existuje několik druhů, ale přirozeně u nás roste pouze pelyněk černobýl. Bylina je vysoká až 2 metry a kvete od července do září. Je typická svými tmavými stonky a silně kořeněnou vůní listů. Nať je vhodné sbírat v době květu, nicméně uschlé květy a semena lze posbírat i v zimě. Díky tomu, že se tyčí do výšky i přes sněhové závěje, je v zimě sběr daleko snazší. Bylina ovšem nemá tak silné léčivé účinky.
Užitečný proti škodlivému hmyzu
Hořká chuť je způsobena přítomností tujonu. Ve velkém množství má narkotické až jedovaté účinky, takže nepatří dětem a dospělým pouze v rozumné míře. Pelyněk nepatří jenom do kuchyně. Už naše babičky jej používali proti molům a dalšímu škodlivému hmyzu. Do skříně přidávaly svazek sušených květů a moli se těmto místům obloukem vyhnuli. Proti mravencům v domácnostech stačí rozsypat po podlaze sušenou nať. Stejně účinný je pelyněk proti komárům. Na kůži si namažte olej z pelyňku, který bude hmyz odpuzovat po celý večer.
TIP
Olej si jednoduše připravte vylouhováním čerstvých květů a listů v kvalitním oleji. Umístěte po dobu jednoho týdne na slunné místo, potom skladujte v temnu.
Součást domácí lékárny
Pelyněk černobýl se užívá v případě nechutenství, nadýmání, plynatosti, při střevní kolice, ale zároveň posiluje játra, tiší bolest a přirozeně zahřívá organismus. Nezapomínejte, že vždy stačí malá dávka. Pokud používáte sušenou drcenou nať, postačí třikrát denně množství na špičku nože. Je běžnou součástí žaludečních likérů. Nať a květy rostliny můžete v malém množství používat jako koření na těžce stravitelná jídla a tím se vyhnout pocitu těžkého žaludku.
Olej z pelyňku se využívá také jaké léčba ušních obtíží. Podle lidového léčitelství údajně navrací sluch. Smíchaný s octem se využíval jako ústní voda, protože osvěžuje dech.
Pelyněk se využívá k vykuřování
Vykuřování je stovky, možná tisíce let starý rituál. Pro tyto účely se nejlépe hodí právě v zimě nasbíraný pelyněk. Části omotejte nití, aby vznikl tvar připomínající šišku, kterou zapalte místo svíčky. Rituál se používal při každé velké příležitosti, například při smrti, či narození dítěte, ale také po nemoci. Věřilo se, a dodnes mnozí věří, že tímto způsobem očistíte dům. Vůně je těžká, kořeněná a určitě nesedne každému. Nenechávejte proto pelyněk doutnat příliš dlouho.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Třešně jako silný zdroj antioxidantů a anti-agingový prostředek
Třešňová sezóna je v plném proudu. Krásně rudé, šťavnaté plody jsou učiněným pokladem pro tělo i pokožku. V naturopatii jsou oblíbené převážně z důvodu, že umí snížit zánět, riziko srdečních chorob a jsou...
Čtěte dál
Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
