Pelyněk – rituál vykuřování i součást domácí lékárny

Pelyněk – rituál vykuřování  i součást domácí lékárny
zdroj: Shutterstock

Pelyněk černobýl je bylina typická svou hořkou chutí. Může být pomocníkem v kuchyni, v bylinné lékárně nebo pro domácí rituály staré stovky let. V přírodě ji najdete po celý rok, ale v zimě se na rozdíl od jiných bylin neschovává pod sněhem.

U nás jen jeden
Pelyňku existuje několik druhů, ale přirozeně u nás roste pouze pelyněk černobýl. Bylina je vysoká až 2 metry a kvete od července do září. Je typická svými tmavými stonky a silně kořeněnou vůní listů. Nať je vhodné sbírat v době květu, nicméně uschlé květy a semena lze posbírat i v zimě. Díky tomu, že se tyčí do výšky i přes sněhové závěje, je v zimě sběr daleko snazší. Bylina ovšem nemá tak silné léčivé účinky.

Užitečný proti škodlivému hmyzu
Hořká chuť je způsobena přítomností tujonu. Ve velkém množství má narkotické až jedovaté účinky, takže nepatří dětem a dospělým pouze v rozumné míře. Pelyněk nepatří jenom do kuchyně. Už naše babičky jej používali proti molům a dalšímu škodlivému hmyzu. Do skříně přidávaly svazek sušených květů a moli se těmto místům obloukem vyhnuli. Proti mravencům v domácnostech stačí rozsypat po podlaze sušenou nať. Stejně účinný je pelyněk proti komárům. Na kůži si namažte olej z pelyňku, který bude hmyz odpuzovat po celý večer.

TIP
Olej si jednoduše připravte vylouhováním čerstvých květů a listů v kvalitním oleji. Umístěte po dobu jednoho týdne na slunné místo, potom skladujte v temnu.

Součást domácí lékárny
Pelyněk černobýl se užívá v případě nechutenství, nadýmání, plynatosti, při střevní kolice, ale zároveň posiluje játra, tiší bolest a přirozeně zahřívá organismus. Nezapomínejte, že vždy stačí malá dávka. Pokud používáte sušenou drcenou nať, postačí třikrát denně množství na špičku nože. Je běžnou součástí žaludečních likérů. Nať a květy rostliny můžete v malém množství používat jako koření na těžce stravitelná jídla a tím se vyhnout pocitu těžkého žaludku.

Olej z pelyňku se využívá také jaké léčba ušních obtíží. Podle lidového léčitelství údajně navrací sluch. Smíchaný s octem se využíval jako ústní voda, protože osvěžuje dech.

Pelyněk se využívá k vykuřování
Vykuřování je stovky, možná tisíce let starý rituál. Pro tyto účely se nejlépe hodí právě v zimě nasbíraný pelyněk. Části omotejte nití, aby vznikl tvar připomínající šišku, kterou zapalte místo svíčky. Rituál se používal při každé velké příležitosti, například při smrti, či narození dítěte, ale také po nemoci. Věřilo se, a dodnes mnozí věří, že tímto způsobem očistíte dům. Vůně je těžká, kořeněná a určitě nesedne každému. Nenechávejte proto pelyněk doutnat příliš dlouho.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor