Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?
zdroj: Shutterstock

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho dobrého – HDL cholesterolu. Proto byste se jim měli ve stravě vyhýbat. Poradíme, jak na to.

Potravinářské společnosti začaly používat částečně ztužené rostlinné tuky, aby prodloužily skladovatelnost výrobků a ušetřily náklady. Jako „ztužování“ je označován proces, při němž se kapalný nenasycený tuk přidáním vodíku mění na tuk pevný. Ztužování tuků doprovází tvorba tzv. trans mastných kyselin. V některých potravinách se drobné množství trans tuků vyskytuje přirozeně. Většina trans tuků ale pochází právě z tuků zpracovaných a částečně ztužených. Částečně ztužené rostlinné tuky prodejcům šetří peníze, prodlužují trvanlivost, přidávají texturu a zvyšují tepelnou stabilitu. Pokud se na danou věc zaměříte, časem si rozpoznávací schopnosti osvojíte a budete umět vybírat potraviny, které tyto škodlivé tuky neobsahují.

5 rad, jak se vyhnout konzumaci částečně ztužených rostlinných tuků

1. Zapamatujte si hlavní viníky
Částečně ztužené rostlinné tuky se nejčastěji vyskytují v potravinách, které obsahují nasycené tuky. Jedná se především o nekvalitní a levné margaríny, vysoce zpracované potraviny jakou jsou různé zmrzliny, sušenky a tyčinky, pečená a smažená jídla, různé krémy a polevy. Všechny takové byste měli z jídelníčku vyřadit.

2. Čtěte složení
Částečně ztužené tuky obsahují větší či menší množství trans mastných kyselin, proto je ideální vyhýbat se potravinám, které mají ve složení tyto ztužené nebo částečně ztužené tuky obsažené.

3. Na smažení používejte rostlinné oleje vhodné pro tepelnou přípravu
Řepkový, olivový olej nebo ghí jsou bezpečné a stabilní tuky pro tepelnou přípravu. Nestabilní tuky různé ztužené tuky na bázi margarínů nejsou obecně vhodné pro tepelnou přípravu. Přepalování nestabilních tuků vede mimo jiné ke tvorbě trans mastných kyselin.

4. Omezte konzumaci balených pochutin
Částečně ztužené tuky si rozumí s konzervací potravin – proto je často najdete v baleném občerstvení. Ubírejte je postupně ze svého jídelníčku a pokuste se je časem vyřadit zcela. Uvařte si raději vlastní jídlo ze skutečných a zdravých surovin a preferujte takové stravování před pojídáním předvařených pokrmů, které vašemu zdraví ani figuře v nejmenším nesvědčí.

5. Svačte zdravě
Koláčky, sušenky, dortíky, sladkosti. V oblíbených svačinkách se skrývá mnoho škodlivých ztužených tuků. Vyvarujte se jejich konzumace a zobejte raději nesolené a nepražené ořechy a sušené ovoce, uvařené vejce s olivami a avokádem, hummus a proužky zeleniny jako je mrkev nebo řapíkatý celer nebo dnes oblíbené raw tyčinky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ředkvičky: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Ředkvičky: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Mají příjemně štiplavou chuť, podporují střevní peristaltiku, jsou plné vlákniny a vody. Jsou výtečné v kombinaci s chlebem namazaným máslem a celkově velmi nenáročné na délku dozrávání.

Čtěte dál
Hořčice: Co by měla a neměla obsahovat ta opravdu kvalitní?

Hořčice: Co by měla a neměla obsahovat ta opravdu kvalitní?

Hořčice: Známe ji, milujeme ji a mnoho jídel si bez ní nedokážeme představit. Co ale doopravdy víme o jejím původu a výrobě? Co by...
Dýňové „chilli con carne“

Dýňové „chilli con carne“

Chilli con carne je plné fazolí, rajčat a koření. Tradičně se připravuje s hovězím masem. V tomto receptu je však maso zaměněno za...

Videorozhovor