Rozmarýna lékařská je známá bylinka z jižní Evropy. Dorůstá do výše až 1,5 metru, ale díky množství odrůd a snadnému zastřihování z ní můžete snadno udělat okrasný keřík a na zimu ji přenášet do domu. Krásně voní, hodí se k přípravě pokrmů, má léčivé účinky a využijete ji i v přírodní kosmetice. Přitom je velmi nenáročná na pěstování, a pokud ji vytvoříte vhodné podmínky, bohatě vám poroste po celý rok.
Použití v kuchyni
Rozmarýn je velmi aromatický. Vůní připomíná pryskyřici a citrusy, chuť je mírně nahořklá. Hodí se do zeleninových salátů, jarních nádivek nebo na pečené brambory. Masu dodá zcela novou chuť a i tučnější části budou díky rozmarýnu poměrně snadno stravitelné. Čerstvého rozmarýnu je třeba přidat o poznání více, protože není tolik aromatický, nicméně oproti sušenému je mnohem chutnější a navíc uvolňuje zdraví prospěšné látky, které se sušením ztrácí. Můžete ho přidat do bylinkového másla, ale klidně i do oleje, který příjemně provoní. V takovém případě použijte kvalitní olivový olej, do kterého kromě rozmarýnu přidejte i dva stroužky česneku. Dokonalé kombinace docílíte přidáním bobkového listu, česneku, máty, šalvěje, dobromyslu a tymiánu.
Rozmarýn jako součást přírodní medicíny
Šálek čaje připravený z rozmarýnu má příznivý efekt na oběhovou soustavu. Díky tomu pomůže prokrvit celé tělo, a to včetně mozku. Nejen, že se zbavíte pocitu věčně studených končetin, ale zároveň přirozeně usnadníte soustředění a posílíte paměť. Napomáhá také při špatném trávení a je užitečným pomocníkem v boji proti nadýmání. Ve formě mastí působí rozmarýn příznivě na léčbu vředů, revmatismu a urychluje hojení modřin. Olej má obdobné účinky, ale ve velmi krátké době proniká hluboko do kůže a hodí se proto k léčbě bolavých svalů například po náročném cvičení. Vůně z něho vám uvolní mysl a v noci se vám bude klidně spát. Podobného výsledku docílíte pravidelnými rozmarýnovými koupelemi. V aromaterapii se rozmarýn využívá při zhoršení paměti, stresu, pro zvýšení koncentrace při učení, při bolestech hlavy nebo revmatismu. Ředěný esenciální olej lze využít také zevně na problematickou pleť, mastné vlasy, ale dokonce i proti vším.
Vyrobte si přírodní kosmetiku
Nálev z rozmarýnu je na přípravu velmi snadný. Přes noc nechte pár větviček bylinky louhovat v převařené vodě a ráno pouze sceďte. Nálev potom využijete jako kondicionér na tmavé vlasy, kterým zvýrazní barvu a dodá lesk. Stejně tak ho můžete použít jako kloktadlo, které díky antiseptickým účinkům posílí dásně a zklidní citlivé zuby. Pokud tento nálev připravíte opravdu silný, můžete ho použít jako přírodní repelent, který odpuzuje komáry a klíšťata. Ovšem v tomto případě je nutné podotknout, že každému zabírá něco jiného, takže sami musíte vyzkoušet, jestli se ve vašem případě osvědčí právě rozmarýn a nebo třeba levandule.
Neužívejte v těhotenství, ani při zánětlivých onemocněních
Stejně jako každá bylinka má i rozmarýn svoje ale. V tomto případě by se mu měly vyhnout osoby s vysokým krevním tlakem, se zánětlivým onemocněním ledvin nebo jater a epileptici. Stejně tak by se rozmarýnu měly vyhnout těhotné ženy, a to zejména těsně před porodem, protože výrazně prokrvuje dělohu. Esenciální olej nepoužívejte v uzavřené místnosti, ve které se nacházejí domácí mazlíčci. Výrazná vůně rozmarýnu u nich vyvolává strach a agresivitu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
