Jste závislí na telefonu? Podle těchto příznaků to poznáte

Jste závislí na telefonu? Podle těchto příznaků to poznáte
zdroj: Shutterstock

Nedáte ho z ruky a jste nervózní, když jej nemáte na blízku. Ne, nemluvíme o partnerovi, mluvíme o chytrém telefonu, na nějž si můžete vypěstovat docela pěknou závislost. Zde je 5 indicií, podle kterých poznáte, zda se týká závislost i vás.

Stal se v poslední době smartphone vaším nejvěrnějším společníkem? Usínáte se sociálními médii, budí vás budík na vašem telefonu a první, co po rozlepení očí vidíte, je nový příspěvek jednoho z facebookových přátel nebo instagramových sledujících? Pokud mezi vaše největší starosti patří zvědavost, kolik „lajků“ získala vaše nově přidaná fotka, nebo kolik lidí si zobrazilo váš poslední příspěvek, možná není něco v pořádku. Chcete-li si to ověřit, zamyslete se, zda se ztotožníte s jedním z těchto 5 bodů.

1. Phubbing 
Jste na kávě s kamarádkou, a zatímco jí něco povídáte, ledabyle přejíždí prstem po telefonu a kontroluje, co je na síti nového. Také takové situace zažíváte? Pak vězte, že se jedná o skutečný zlozvyk, který má dokonce i své jméno: phubbing. Nebo je to obráceně? Kamarádka je tím, kdo mluví, a vy tím, kdo „scrolluje“?

2. Aplikace sociálních médií vás mají ulovit
Bezmyšlenkovitě kontrolujete Facebook nebo Instagram, ačkoliv jste to udělali před pár minutami? Nebo vás na to někdo upozornil a vy si ani neuvědomujete, že se tak chováte? Vývojáři aplikací by si nad vámi mnuli ruce. Téměř každá aplikace ve vašem telefonu byla totiž odborně navržena tak, aby vyvolala návykové chování. Třeba Instagram vytvořil speciální kód, který uživatele záměrně zadržuje před zobrazením nových „lajků“. V nejefektivnějším možném okamžiku je potom může zobrazit naráz, což vás v konečném důsledku odradí od ukončení aplikace.

3. Chytré telefony jsou příbuzní hracích automatů
Jsou trochu menší a estetičtější, fungují ale na podobných principech. Napadlo by vás, že v kapse nosíte malý hrací automat? Psychologové se shodují v tom, že smartphony a hrací automaty mají mnoho společného. Nabízejí efekt takzvané občasné odměny. Dávají naději, že v každém okamžiku se může stát něco vzrušujícího: buď vám přijde zpráva, nebo vyhrajete peníze.

4. Digitální čtení narušuje koncentraci  
Máte potíže s koncentrací a pamětí? Možná se moc věnujete čtení na internetu. Podle odborníků je totiž digitální prostředí plné nepřehledné změti odkazů a reklam, což nutí pozornost směřovat do krátkých dávek vyžadovaných při posouvání obsahu, přejíždění po displeji a chatování s přáteli. Ve skutečnosti totiž přetrváváte ve stavu rozptýlení, kdy si pořádně nevšímáte ničeho a všemu věnujete jen trochu pozornosti. To se z dlouhodobého hlediska projevuje celkovou roztěkaností a neschopností zaměřit pozornost jedním konkrétním směrem.

5. Pozornost jako produkt
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou všechny aplikace sociálních médií volně přístupné zdarma? Protože my nejsme zákazníci a ony nejsou produkt. Zákazníci jsou spíše inzerenti. A produkt, který prodávají, je jejich vlastní pozornost: to je to, co dává platformám tohoto typu vydělat velké peníze. V podstatě tak něčemu virtuálnímu poskytujeme jednu z nejcennějších věcí, kterou máme: vlastní pozornost. Není to škoda? Když se zamyslíme, co všechno bychom mohli dělat, ale místo toho bezmyšlenkovitě kontrolujeme obrázky na sociálních sítích…

Technologové to vědí, proto mají jejich děti zákaz
Steve Jobs nedovolil svým ratolestem používat iPad. Děti Billa a Melindy Gatesových dostaly vlastní mobilní telefon až po dovršení 14 let. Není zvláštní, že jedni z největších technologických inovátorů drží své rodiny v uctivé vzdálenosti od svých výtvorů? Není. A víte proč? Sami totiž nejlépe vědí, o jak promyšlené stroje se jedná a jak nebezpečné mohou být. Je proto jedině logické, že chtějí jejich negativních vlivů své nejbližší uchránit. 

Deaktivujte všechna oznámení a pořiďte si budík
Poznali jste se v několik bodech a teď vás nepříjemně mrazí v zádech? Hlavu vzhůru, není třeba panikařit. Existuje mnoho cest, které vás ze závislosti na mobilním telefonu vyvedou. Začněte tím, že přejdete do nastavení a deaktivujete všechna oznámení, která vám telefon připomíná. Ano, všechna. Chcete zjistit, kolik času skutečně na telefonu denně trávíte? Stáhněte si sledovací aplikaci, která to udělá za vás (třeba Moment). A poslední bod: nechte telefon v obýváku a na noční stolek si pořiďte opravdový budík. Usínejte bez mobilního telefonu. A především pamatujte: zítra je úplně nový den.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Astronomické jaro letos začalo včera 20. března ve 4:49. Což je o mnoho dříve než vloni, kdy jsme jaro přivítali sice také 20. března, ale až večer a konkrétně v 22:58. Jaké skutečnosti mají na příchod...

Čtěte dál
Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Kdykoliv hněv se šíří tvou hrudí, jazyk svůj zkroť by nadarmo nelál. To praví jedno dávné přísloví, jedná dávná moudrost, která však...
Rozhovor s Petrem Havlíčkem: Vědecké studie nás jíst nenaučí – kde bude výživa za 20 let?

Rozhovor s Petrem Havlíčkem: Vědecké studie nás jíst nenaučí – kde bude výživa za 20 let?

O výživě se toho napsalo a řeklo už opravdu hodně. Málokdo u nás má tak velký rozhled a tak rozsáhlé zkušenosti s lidmi jako náš dnešní...

Videorozhovor