Letošní Velikonoce budou dost netradiční. S největší pravděpodobností se nikdo nedočká koledníků, ani nezasedne s přáteli ke slavnostnímu obědu. Přesto by byla škoda zapomínat na tradice, mezi které nepochybně patří zdobení vajíček. Alespoň symbolicky. Času navíc můžete využít a pustit se do náročnějších technik.
Vajíčka jsou symbolem Velikonoc
Malovaná vajíčka jsou nepochybně nejznámějším a možná i nejstarším symbolem Velikonoc. Důvodů, proč tomu tak je, existuje několik. Vejce jako takové obsahuje nový život a je proto spojováno s plodností, úrodností, životem a vzkříšením. Původně se nejedná o křesťanskou tradici, ale existují zmínky o tom, že vajíčky v době rovnodennosti obdarovávali již Egypťané. Z těchto dob se dochovala dokonce malovaná kraslice. V České republice se malované vejce tradičně dává chlapcům za vyšlehání. V tomto případě jde o vařené malovaná vajíčka. Ta vyfouknutá slouží pouze jako dekorace. Mezi tradiční barvy patří červená, žlutá, zelená a hnědá.
Voskem jako kdysi
Naši předci vajíčka zdobili přírodními barvami, a to slupkami z cibule, červenou řepou apod. Mimo to ovšem často používali také vosk ze svíček. Tento typ zdobení povětšinou dnes nahradily nevkusné smršťovací fólie nebo umělé barvy v sáčku. Zdobení voskem může být zpočátku náročné, ovšem jen proto, že jde o něco nového. Zapalte si svíčku, připravte si špendlík s kovovou hlavičkou, který do rozpáleného vosku namáčejte a vytvářejte vzory. Špendlík můžete zapíchnout třeba do korkového špuntu. Tento způsob je určitě zdlouhavější než barvení, na které jste možná zvyklí, ale zato je tradiční a určitě si s ním zkrátíte dlouhý večer.
Zdobení s dětmi
Je sice pravda, že zdobení voskem je tradiční, ale dětem by se výsledek mohl zdát trochu nudný. A ta připravte tvořící kufřík, zbytky látek, krajek, nalepovací oči, pírka, fixy, voskovky a cokoliv dalšího, co vás a vaše děti napadne. A pusťte se do díla.
Lepit nemusíte jen lepidlem, ale i cukrovým sirupem. Díky tomu mohou bez obav tvořit i nejmenší a při loupání se nestane, že by se k samotnému vajíčku dostalo něco, co by na něm být nemělo. Cukrový sirup jednoduše vytvoříte smícháním vody a moučkového cukru do husté kaše.
Ubrousková technika
Jestli jste si oblíbili ubrouskovou techniku, můžete ji použít na přípravu originálních kraslic. Uvařte si předem vejce a z ubrousku vystříhejte vzory, které chcete použít. Ubrousky by měly být třívrstvé, aby vynikl vzor. K lepení můžete opět použít cukrový sirup, nebo bezbarvé lepidlo. Po zaschnutí přetřete bezbarvým lakem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak si užít Velikonoce bez odpírání a bez kil navíc
Během roku se nám naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla a alkoholu. Patří k nim pochopitelně hlavně svátky, které jsou mimo jiné přehlídkou rodinných návštěv...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano

Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?

Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?

Voskované ubrousky jako skvělý zero waste pomocník do domácnosti

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Citrusy a Vánoce – proč je milujeme a jak je využít v kuchyni i pro výzdobu?

Mikulášská nadílka: dopřejte dětem kvalitní mlsání. Na co se zaměřit na etiketách?

Adventní půst – znáte jeho pravou podstatu?

Kastilské mýdlo a další tuhá kosmetika ušetří místo v kufru i životní prostředí
